Akademia Dobrego Stylu

Typy sylwetki męskiej. Jak dopasować ubrania do budowy ciała?

Mężczyzna ubrany w beżową polo koszulkę z guzikami u góry i szarymi spodniami

Nie jesteśmy i nigdy nie będziemy tacy sami – nawet najbardziej wyczerpujące ćwiczenia na siłowni nie sprawią, że staniemy się wyżsi albo że wydłużą nam się ręce. Dlatego wyróżniamy różne typy sylwetki męskiej. Niezależnie od tego, którą z nich reprezentujesz, jesteś w stanie dobrać do siebie elegancką stylizację i świetnie wyglądać. Wystarczy poznać własne atuty i mankamenty, a następnie dowiedzieć się, jakie zasady ubioru są zalecane przy każdej z typów męskich sylwetek. Poniższy artykuł może Ci w tym pomóc.

Sylwetka typu A

Ten typ sylwetki męskiej bywa również nazywany gruszką. Opisujemy go w pierwszej kolejności, ponieważ jest bardzo powszechny. Wielu mężczyzn ma tendencję do tycia w okolicy brzucha, zwłaszcza z upływem lat. Talia staje się wówczas odrobinę za szeroka, przez co ramiona (nawet jeśli są dobrze zbudowane) wydają się za wąskie. Przy doborze ubrań warto więc skupić się na odciąganiu uwagi od brzucha i na subtelnym wysmuklaniu postury.

Męskie sylwetki typu A doskonale prezentują się w taliowanych marynarkach o delikatnie poszerzonych ramionach. Warto zadbać o gładki, jednolity deseń – zapewni to dodatkowe wysmuklenie. Koszule również nie powinny być zbyt wzorzyste, ponieważ mogą podkreślić newralgiczne okolice brzucha – subtelne prążki będą w sam raz. Warto wybierać ubrania w fasonie custom fit, które nie są ani zbyt luźne, ani zbyt obcisłe.

Oprócz tego polecamy wypróbować muchy (krawat kieruje spojrzenia w okolicę brzucha) oraz unikać sporych kontrastów pomiędzy górną a dolną częścią garderoby. Niektóre typy męskiej sylwetki lubią tworzenie dodatkowych podziałów, ale typ A ceni sobie maksymalne wydłużenie i wysmuklenie. Jeżeli chodzi o spodnie, najlepsze będą te bez mankietów, za to o podwyższonym stanie, który doskonale wyrówna proporcje.

sylwetka męskasylwetka męska

Sylwetka typu O

Sylwetki męskie typu O – popularnie określane jako jabłka – łatwo poznać po ogólnej korpulentności. Przy tej sylwetce możemy częściej spotkać nieco większy brzuch i masywniejsze nogi czy ręce. Panowie z sylwetkami męskimi typu jabłko powinni wybierać luźniejsze ubrania, ale nie nazbyt workowate i obszerne. Doskonałą opcją będą fasony regular fit: klasyczne i dające swobodę, a jednak nieprzesadnie wiszące. Przy tym rodzaju sylwetki męskiej lepiej zrezygnować z nadmiaru detali, ozdobników i niepotrzebnych przeszyć. Największym sprzymierzeńcem sylwetek męskich typu O jest klasyka.

Marynarka nie może być za długa – dobrze jeżeli będzie nieco szersza w ramionach. Zarówno w przypadku garnituru, jak i koszuli najlepszym wyborem będą gładkie, pozbawione wzorów i mało sztywne materiały. Koszula w kratę czy wzorzysty wełniany sweter albo sweter bez rękawów z grubym, warkoczowym splotem niekoniecznie mogą zdać tutaj egzamin. Tym, co sprawia, że mężczyźni o typie sylwetki O prezentują się lepiej, jest kilka warstw ubrań. Biała koszula wraz z klasyczną kamizelką garniturową bądź kamizelką z kieszeniami oraz granatową marynarką regular fit to jedna z przykładowych stylizacji dla typu budowy O w męskiej sylwetce. Powinna idealnie sprawdzić się na oficjalne wyjście!

Sylwetka typu I

Sylwetka I – znana także jako ołówek czy sylwetka chłopięca – jest szczupła (a wręcz chuda) i wyciągnięta ku górze. Podstawowym zabiegiem stylizacyjnym powinno być unikanie nadmiernego wyszczuplania oraz optyczne dodanie kilku kilogramów. Pikowana kurtka bądź dłuższa parka męska, dwurzędowa marynarka czy podwójny węzeł na krawacie mogą okazać się dobrym wyborem.

Choć mogłoby się wydawać, że do rodzajów sylwetek męskich w typie ołówkowym idealnie będą pasować kroje slim fit, to niekoniecznie tak jest. Obcisłe rurki czy wąskie spodnie w kant mogą jeszcze bardziej wyszczuplić wyjątkowo chudą sylwetkę, dlatego jeśli posiadasz ten typ budowy ciała i chcesz optycznie nabrać kilogramów, lepiej zdecyduj się na inną stylizację. Co prawda marynarka może być taliowana, ale wszystko z umiarem. Trzeba pamiętać, że tego rodzaju zabiegi wysmuklają i tak już szczupłą sylwetkę. Gdy spojrzymy na wszystkie typy budowy męskiej sylwetki, okaże się, że to właśnie rodzaj ołówkowy najlepiej znosi kontrasty i optyczne podziały. Ponadto sylwetki męskie typu I świetnie prezentują się w jasnych kolorach, odcieniach ziemi i rozmaitych wzorach.

Sylwetka typu V

Sylwetka typu V, inaczej nazywana trójkątem czy sylwetką atletyczną, to męski odpowiednik kobiecej klepsydry, czyli figury idealnej. Mężczyźni o takiej budowie ciała są smukli, ale wysportowani – prezentują się zgrabnie i atrakcyjnie.

Będąc właścicielem szerokiego torsu, zgrabnych, umięśnionych kończyn i szczupłych bioder, można niemal do woli eksperymentować z ubiorem. Żaden kolor ani wzór nie wyrządzą tutaj krzywdy. Idealnym fasonem dla sylwetki męskiej typu V jest fason slim fit. Pięknie zwróci on uwagę na walory sylwetki i nie spowoduje wrażenia zbytniego wyszczuplenia. Jeśli chodzi o luźne kroje regular fit, to co prawda mogą one nie podkreślić atutów sylwetki, ale też nie powinny jej w niczym zaszkodzić. Dlatego w przypadku tego typu sylwetki męskiej najważniejsze są indywidualne preferencje i własne poczucie stylu. Prosta, gładka koszula regular fit oraz bawełniane spodnie typu chino będą równie dobrym wyborem co koszula o slimowanym kroju i spodnie slim fit o obniżonym stanie.

Typy budowy sylwetki męskiej w praktyce

Warto rozpoznać swój typ sylwetki i mieć w pamięci powyższe zasady dotyczące doboru garnituru, spodni czy koszuli. Źle dopasowane fasony mogą uwypuklić nasze mankamenty i ukryć największe zalety, a tym samym zaburzyć proporcje. Jednocześnie trzeba wiedzieć, że powyższa klasyfikacja jest jedynie umowna. Jeden mężczyzna może posiadać cechy charakteryzujące różne typy sylwetek męskich. Bardzo ważne przy doborze garderoby są indywidualne preferencje. Jeżeli w danej stylizacji czujemy się pewnie i elegancko, nie warto zmieniać jej na siłę, aby wpasować się w odgórnie narzucone normy.