Akademia Dobrego Stylu

Rodzaje butów męskich - nazwy, które musisz znać

Brązowe skórzane oksfordki

Wyróżniamy wiele rodzajów butów męskich, z których każdy nadaje się na inną okazję. Obuwie jest integralną częścią ubioru i nieraz może zaświadczyć o klasie mężczyzny. Gentleman powinien więc posiadać kilka uniwersalnych typów butów męskich. Stanowią one ważne dopełnienie stylizacji – zarówno bardzo uroczystych, półoficjalnych, jak i całkiem nieformalnych. Poniżej przedstawiamy nazwy butów męskich oraz ich cechy, a także doradzamy, w jakich sytuacjach je nosić.

derby męskiederby męskie

Rodzaje butów męskich – nazwy, przeznaczenie, stylizacje

Eskarpiny

Eskarpiny cechują się najwyższym stopniem formalności, dlatego wśród typów butów męskich zajmują szczególne miejsce. Są rzadko spotykane i najpewniej jeszcze rzadziej noszone – nadają się bowiem do bardzo niewielu okazji. Wyglądem przypominają czółenka lub lakierki: są mocno lakierowane, zawsze czarne, a na przyszwie mają umieszczoną rypsową kokardę.

Kiedy nosić: wyłącznie do fraków i smokingów, podczas bardzo uroczystych okazji. Eskarpiny to rodzaj obuwia męskiego, przeznaczony wyłącznie do stylizacji formalnych. Nie należy zatem ich zakładać do codziennego ubioru ani do garniturów, nawet najbardziej klasycznych.

Oksfordy

Oksfordy są jednym z najpopularniejszych rodzajów eleganckich butów męskich. To uniwersalne obuwie, które zazwyczaj kojarzone jest z formalnymi stylizacjami, niemniej sprawdzi się także podczas codziennych wyjść. Inaczej nazywa się je wiedenkami, a ich szczególną cechą jest zamknięta przyszwa. W wersji klasycznej nie posiadają zdobień, mogą być lakierowane, choć w takim wydaniu pasują tylko do smokingu.

Kiedy nosić: oksfordy najczęściej wybiera się na formalne, wieczorowe stylizacje – do ciemnego garnituru i białej koszuli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby skomponować ten typ butów męskich z półformalnym ubiorem, zwłaszcza jeżeli wybierzemy jaśniejszy model (np. brązowy) albo model z innej skóry niż licowej, jak zamsz.

Derby

Buty derby męskie nazywa się też angielkami i uważa się, że jest to trzeci w kolejności elegancji rodzaj obuwia męskiego. Od oksfordów różnią się tym, że posiadają otwartą przyszwę, która automatycznie obniża ich formalność.

Kiedy nosić: będą odpowiednie na uroczyste okazje z wyjątkiem wieczorowych przyjęć czy ślubów, podczas których lepiej postawić na klasyczne oksfordy. Brązowe derby idealnie zgrają się z jasnymi, na przykład beżowymi, garniturami albo marynarkami w kratę. Szczególnie polecamy połączenia z granatowymi modelami. Jaśniejsze zwykle łączy się z casualowymi stylizacjami, chociaż nie tylko kolor przesądza o obniżeniu ich formalności. Ciemne, ale zamszowe derby ze zdobieniami również będą idealne na co dzień.

Lotniki

Lotniki na drabinie formalności powinno się właściwie zestawiać na równi z oksfordami – są wyjątkowo proste, wykonane tylko z jednego kawałka skóry zszytego jednym szwem na zapiętku. Dlatego można je wybierać na uroczyste, wieczorowe okazje. Nie dorównują jednak popularnością innym rodzajom męskich butów: oksfordom czy derbom, więc rzadko spotyka się je w stylizacjach.

Kiedy nosić: najlepiej do ciemnego, klasycznego garnituru męskiego, podczas uroczystych gal czy wieczorowych spotkań.

Monki

Buty monki są jednym z rodzajów mniej klasycznych butów męskich. Mają ozdobne klamry, które zastępują sznurowadło – dwie klamry zamiast jednej bardziej obniżają ich formalność. Brązowe modele pasują do wielu półformalnych i casualowych ubrań. Idealnie zgrają się ze spodniami w bardziej wyróżniających się kolorach, jak bordo czy oliwkowy, a także będą odpowiednie do granatowych marynarek czy nawet garnituru.

Kiedy nosić: będą doskonałe na codzienne wyjścia, np. do zestawów koordynowanych oraz półformalnych garniturów biznesowych – ale tylko tych noszonych na co dzień do pracy, a nie na ważne spotkania.

Brogsy

Brogsy są uznawane za jeden z osobnych rodzajów obuwia męskiego, ale tak naprawdę to sposób ażurowania butów. Mogą więc nimi być oksfordy, derby, monki czy trzewiki. Kiedy zostają w specjalny sposób ozdobione, stają się brogsami. Im więcej zdobień się na nich znajduje, tym są mniej formalne. Ze względu na ażurowanie powstał podział brogsów na: pełne brogsy, brogsy typu longwing, półbrogsy i ćwierćbrogsy.

Kiedy nosić: nawet ćwierćbrogsy, czyli najmniej zdobiony rodzaj, nie powinny być zakładane na uroczyste okazje. Brogsy sprawdzą się świetnie podczas półoficjalnych i casualowych stylizacji. Uchodzą za uniwersalny typ butów męskich, który można włożyć zarówno na co dzień, np. na wyjście ze znajomymi, jak i do pracy, do biznesowego garnituru.

Więcej informacji i zdjęć w tekście: Brogsy – buty męskie na niejedną okazję.

Loafersy

Loafersy są rodzajem butów męskich, które powinno się nosić podczas ciepłych dni. Nie zakłada się do nich skarpet (warto zdecydować się na niewidoczne „stopki”, które nie wystają z buta) i wsuwa się je na stopę. Loafersy mają niewielki obcas, a ich podeszwa jest wykonana z innej skóry niż cholewka.

Kiedy nosić: wśród różnych nazw butów letnich to loafersy uchodzą za najbardziej wizytowe (oczywiście, nie powinno się ich zakładać na wieczorowe bale czy ślub), dlatego jeżeli w wakacje czeka nas jakaś uroczystość w ogrodzie, będą idealnym wyborem. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć z nimi casualową stylizację, np. przy pomocy jeansów, prostych chinosów czy krótkich spodenek.

Mokasyny

Mokasyny są bardzo podobne do loafersów, jednak nie mają obcasa, a podeszwa i cholewka są wykonane z tej samej skóry. Są też mniej formalne od innych rodzajów męskich butów. Je również wsuwa się na gołą stopę. To bardzo komfortowe obuwie, które świetnie sprawdza się w cieplejsze dni.

Kiedy nosić: latem, do casualowych stylizacji, nawet tych bardzo swobodnych, czyli T-shirtu i szortów. Warto także dobrać je do lekkiej, sportowej garderoby.

Sprawdź wszystkie dostępne buty męskie casual.

Trzewiki

Powyżej prezentowaliśmy nazwy butów męskich letnich, czas więc na zimowe. Za najbardziej eleganckie z wysokiego obuwia uchodzą trzewiki. Tak naprawdę trzewikami mogą być derby, brogsy czy oksfordy, które po prostu będą posiadać podwyższoną cholewkę, a w środku zostaną wyścielone dodatkową, miękką warstwą materiału. Takie obuwie zapewnia niezbędne ciepło, a dzięki różnorodności może być noszone na wiele okazji.

Kiedy nosić: w chłodne, jesienne czy zimowe dni. Przykładowo: brązowe trzewiki w stylu brogsów będą pasować do casualowej, nylonowej kurtki, z kolei czarne buty derby z podwyższoną cholewką mogą być łączone nawet z garniturem.

Sztyblety

Sztyblety męskie to dość uniwersalny rodzaj butów męskich zimowch, niemniej uchodzi za mniej formalny od trzewików, zwłaszcza tych ze skóry licowej i bez zdobień. Sztyblety dobrze nosić w połączeniu z jeansami i chinosami, które zakładamy na co dzień – czy to do pracy, czy na zwykły spacer. Warto zwrócić uwagę na to, aby takie spodnie miały stosunkowo wąską nogawkę, ponieważ wkłada się ją do sztybletów.

Kiedy nosić: jesienią, podczas nieformalnych i półformalnych okazji. Lepiej nie wybierać sztybletów na ważne uroczystości, jak choćby wesele. O wiele lepiej zostawić je na spotkanie z przyjaciółmi.

Rodzaje butów męskich – podsumowanie

Znasz już najpopularniejsze rodzaje obuwia męskiego. Wiesz, co znaczą nazwy takie jak eskarpiny czy loafersy i zdajesz sobie sprawę z tego, które z nich są polecane do eleganckich i półformalnych stylizacji, a jakie do casualowych stylizacji. Warto jednak pamiętać, że dobranie właściwego typu butów męskich do okazji i garderoby to nie wszystko – dobrze też mieć na uwadze materiał, z jakiego zostało zrobione. Lepiej sięgać po skórzane buty, wykonane np. ze skóry licowej (zarówno bydlęcej, jak i cielęcej) czy szorstkiej (welur, zamsz i nubuk).