Akademia Dobrego Stylu

Unikatowe buty męskie, czyli brogsy na niejedną okazję

Męskie brązowe brogsy

Uważa się, że buty brogsy narodziły się w Irlandii i Szkocji, a pierwotnie ich ażurowanie pełniło praktyczną, nie ozdobną funkcję. Ze względu na bagniste tereny obuwie ówczesnych Irlandczyków i Szkotów szybko przemakało. W celu pozbycia się nadmiaru wody buty dziurkowano – robiono to wyłącznie na wierzchniej warstwie skóry, dzięki czemu materiał szybciej schnął, a obuwie się nie niszczyło. Początkowo brogsy nie posiadały języka i były wiązane na łydce – przypominały baletki służące do tańca. Obecnie taki rodzaj spotykany jest rzadko i określa się go mianem ghillie shoes.

Trudno ustalić, dzięki czemu brogsy z typowo roboczych butów stały się elementem stroju półformalnego. Najprawdopodobniej gentlemani z XIX wieku zaczęli podobnie ażurować buty, które służyły im do spacerów po leśnych obszarach, a po latach ta moda się rozprzestrzeniła. Obecnie brogsy uchodzą za jedne ze sztandarowych butów męskich.

To uniwersalny element, z którym da się stworzyć niejedną męską stylizację. Zanim jednak doradzimy, kiedy najlepiej je nosić, przyjrzymy się poszczególnym typom brogsów.

Czarne brogsyCzarne brogsy

Rodzaje brogsów

Brogsy męskie dzieli się zwykle według dwóch klasyfikacji: ze względu na przyszwę oraz ze względu na typ zdobienia.

Przyszwa może być zamknięta albo otwarta. Zamkniętą spotyka się przy ażurowanych oksfordach, z kolei otwartą jeśli w grę wchodzą buty derby. Otwarta przyszwa obniża stopień formalności obuwia, dlatego tego typu brogsy powinny być wybierane na nieformalne wyjścia.

Drugi podział, uwzględniający zdobienie, jest już rozleglejszy i obejmuje przynajmniej cztery typy brogsów:

 • Pełne brogsy – to buty, w których dziurkowania ciągną się przez całą cholewkę, a z przodu, na nosku, układają się w literę „W” (czyli w kształt skrzydeł). Osobne ażurowanie obejmuje nosek, a osobne piętę. Ten rodzaj brogsów  nazywany jest wingtip.pełne brogsy
 • Półbrogsy – w przeciwieństwie do pełnych brogsów zdobienia w tych butach tworzą prostą linię na nosku i są zdecydowanie mniejsze. Pięta wygląda  podobnie jak w poprzednim rodzaju.
 • Ćwierćbrogsy – najbardziej formalne z całej czwórki. Charakteryzują się pojedynczym zdobieniem na nosku (jak w przypadku półbrogsów). Reszta obuwia jest gładka i nieażurowana.
  • Brogsy typu longwing – są podobne do pełnych brogsów, ale z tą różnicą, że zdobienie ciągnie się nieprzerwanie od noska, przez całą obłożynę, aż do pięty. Longwingi występują wyłącznie w wersji z otwartą przyszwą.

  Kiedy można włożyć buty brogsy?

  Brogsy pasują w zasadzie do każdej stylizacji oprócz wyjątkowo formalnych ubiorów (typu black tie i white tie). Podczas bardzo oficjalnych okazji, jak ślub, decydując się na buty ślubne, czy ważne spotkanie firmowe, gdy wybieramy ciemny, gładki garnitur, lepiej pozostać przy oksfordach oraz lotnikach (a także eskarpinach, jeżeli decydujemy się na frak albo smoking).

  W pozostałych przypadkach, a więc podczas tworzenia stylizacji casual, smart casual, business casual i business formal, brogsy spokojnie znajdą zastosowanie. Należy jedynie zwrócić uwagę na kilka elementów, które podnoszą albo obniżają ich formalność, i na tej podstawie dobrać je do okazji:

  • Przede wszystkim liczy się kolor. Czarne brogsy są najbardziej oficjalne. To je powinniśmy wybrać, jeżeli stawiamy na ciemny klasyczny garnitur, ale celowo chcemy obniżyć jego formalność przez delikatne i ozdobne wstawki. Brogsy brązowe, najpopularniejsze, są z kolei przeznaczone do półoficjalnych i nieformalnych wyjść. Z reguły im buty są jaśniejsze, tym lepiej pasują do codziennych stylizacji.
  • Istotną rolę odgrywają zdobienia. Im więcej ażurowania, tym mniejszy stopień formalności. Najbardziej oficjalne są ćwierćbrogsy, z kolei najmniej longwingi i pełne brogsy.
  • Elementy, które jeszcze obniżają formalność butów męskich, nie tylko brogsów, to: wspomniana otwarta przyszwa, zamsz/welur zamiast skóry, duże kopyto czy gruba podeszwa.

  Jeżeli chcemy dobrać buty na półoficjalną okazję, najlepiej postawić na ćwierćbrogsy, wybierając czarne buty, wykonane ze skóry, z zamkniętą przyszwą i na cienkiej podeszwie. Jeżeli z kolei komponujemy casualową stylizację na swobodne wyjście, śmiało możemy wybrać jasne, brązowe brogsy z pełnym ażurowaniem, z otwartą przyszwą i wykonane np. z zamszu.

  Brogsy – do garnituru, ale nie tylko

  Brogsy są na tyle uniwersalne, że pasują niemal do każdego rodzaju ubioru – do garniturów, swetrów, zestawów koordynowanych, a także całkiem nieformalnych stylizacji. Półbrogsy uważane są za buty typowo biznesowe, z kolei pełne zwykle poleca się do casualowego ubioru.

  Brogsy do garnituru to świetne połączenie w sytuacji, gdy wybrany garnitur jest mało formalny i przeznaczony do dziennych stylizacji. Koniakowe brogsy i szary albo grafitowy garnitur w kratę idealnie nadadzą się do pracy oraz na rodzinną uroczystość (z wyjątkiem wesela). Proste chinosy albo ciemne, gładkie jeansy, a do tego beżowa lub granatowa marynarka czy sweter w serek – w takich zestawach brogsy koniakowe również będą prezentować się znakomicie.

  Warto też pamiętać o pasku do spodni, który zawsze powinno się dobierać do koloru butów. Im ciemniejsze brogsy wybierzemy, tym ciemniejsze powinny być pozostałe skórzane dodatki, które dopełniają naszą stylizację.