Akademia Dobrego Stylu

Lotniki męskie – na jakie okazje warto je założyć?

Para czarnych lotników na kamieniach

Niektóre okazje wymagają stroju o wyższym stopniu formalności. Zwieńczeniem eleganckiego zestawu są buty, dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy. Spośród klasycznych, skórzanych modeli największą popularnością cieszą się derby oraz oxfordy. Jednak coraz większa świadomość konsumentów męskiej elegancji pozwala wprowadzić do powszechnego użytku rodzaje obuwia, które jeszcze kilka lat temu nie były szerzej znane. Jednym z takich modeli są lotniki – i to właśnie im poświęciliśmy poniższy artykuł.

Dlaczego lotniki?

Wbrew pozorom lotniki nie mają wiele wspólnego z lotnictwem i nie do końca wiadomo, co sprawiło przyjęcie się tego określenia. Tym bardziej, gdy przyjrzymy się ich oryginalnej, angielskiej nazwie – wholecut shoes. Ten kierunek prowadzi do logicznie bardziej spójnego określenia w języku polskim, jakim jest termin „jednokrójki”.

Buty lotnikiButy lotniki

Konstrukcja lotników

Lotniki to buty bezszwowe. Oznacza to, że produkowane są z jednego płata skóry, który tworzy wierzchnią część buta. W przeciwieństwie do każdego innego rodzaju klasycznego obuwia lotniki nie mają żadnych dodatkowo doszywanych elementów, takich jak nakładane noski, czy obłożyny. Wszelkie zdobienia, a nawet same sznurówki poprowadzone są na tej samej części skóry. Taka konstrukcja sprawia, że niezwykle trudno zamaskować niedoskonałości surowca, dlatego też do produkcji lotników wybierane są tylko najlepsze, wręcz nieskazitelne partie skóry.

Jak wyglądają eleganckie jednokrójki?

Jednolita struktura i elegancki minimalizm w połączeniu z wysoką jakością materiału czynią lotniki obuwiem o najwyższym stopniu formalności. Oczywiście do pełnej oceny ich poziomu elegancji konieczne są także takie kryteria jak rodzaj skóry i kolor.

Najczęściej spotykanym gatunkiem skóry, z którego produkowane są lotniki, jest skóra licowa oraz skóra lakierowana. Po cierpliwych poszukiwaniach można także trafić na modele wykonane z zamszu bądź nubuku. W kwestii kolorystyki lotniki prezentują się jak większość klasycznego męskiego obuwia. Najbardziej eleganckie będą te czarne, ale możemy znaleźć modele występujące także w kolorze bordowym, granatowym czy brązowym. Ciekawym efektem wykorzystywanym przy barwieniu lotników jest patynowanie lub przyciemnianie nosków. Jednolitość i minimalizm jednokrójek sprawiają, że subtelne urozmaicenia prezentują się spójnie i nie przytłaczają. Lotniki wykonywane są zazwyczaj na delikatnie wydłużonym kopycie podkreślającym ich wspomniane wcześniej walory estetyczne.

Jak nosić lotniki?

Wybierając obuwie należy wiedzieć, do noszenia jakiego stylu zobowiązuje. Najmniej formalnym stylem, na jaki można sobie pozwolić nosząc lotniki, jest smart casual. Oznacza to, że nie można zestawiać z jednokrójkami niezobowiązujących T-shirtów, czy luźnych koszul z podwiniętymi rękawami. Jak zatem nosić lotniki? Przedstawiamy kilka pomysłów na stylizację.

Lotniki porą wieczorową

Wystawne przyjęcie wieczorową porą to odpowiedni moment, by ubrać smoking. W związku z wysokim stopniem formalności stroju obuwie powinno być równie eleganckie. Dobrym wyborem będą czarne jednokrójki z lakierowanej skóry. Taki zestaw wymaga również kilku niezbędnych akcesoriów: czarnej muchy, białej poszetki oraz pasa smokingowego, bądź szelek, jeśli spodnie nie posiadają ściągaczy po bokach. Co więcej, koszula musi być biała, z guzikami jubilerskimi, bądź krytą plisą.

Lotniki w klasycznym wydaniu

Lotniki i klasyczny garnitur to połączenie, które zawsze wygląda dobrze. Czarne, bądź brązowe jednokrójki dobrze komponują się z granatowym, szarym lub grafitowym zestawem. W ten sposób można ubrać się na większość formalnych okazji. Dobór dodatków w myśl raczej wyższego stopnia formalności powinien być stonowany. Warto zdecydować się na białą poszetkę i bordowy, granatowy lub ciemnozielony krawat lub muchę. Trzeba także pamiętać o kolorystycznie spójnym doborze skórzanych dodatków.

Lotniki w wersji odlschool

Oldschoolowość lotników można zbudować, zestawiając je z garniturami, marynarkami i spodniami ze zgrzebnej wełny, flaneli, tweedu, bądź sztruksu. W takiej stylizacji sprawdzą się brązowe lub bordowe jednokrójki z nunuku lub ze zdobieniami. Pod marynarkę, zamiast koszuli można włożyć cienki sweter bądź golf. W kwestii dodatków nie należy bać się odważnej kolorystyki, ale warto mieć na uwadze spójny wygląd. Stylowym kierunkiem będzie także warstwowanie, czyli zakładanie kilku warstw odzieży na siebie, łącząc np. koszulę, sweter i marynarkę. To dobra propozycja na sezon jesienno-zimowy, w którym szczególnie istotny jest komfort termiczny.

Lotniki – podsumowanie

Lotniki wypadną świetnie w wielu umiejętnie skomponowanych stylizacjach – upiększą zestaw, nadając całości wysublimowanego charakteru. Warto pamiętać, że wybierając tak minimalistyczne i eleganckie obuwie, należy priorytetowo zadbać o jego wygląd i kondycję skóry. W tym celu polecamy dokładnie zapoznać się z praktyką pielęgnacji skórzanego obuwia.