0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Jak czyścić i dbać o skórzane obuwie?

Jak czyścić i dbać o skórzane obuwie? Wbrew pozorom wcale nie jest to zbyt skomplikowane ani uciążliwe. Wystarczy, że raz na jakiś czas poświęcimy chwilę na wypastowanie i wypolerowanie ulubionej pary, aby nie zużyć butów za szybko.

Dlaczego warto kupować obuwie ze skóry naturalnej?

Zanim wyjaśnimy jak dbać o buty skórzane, kilka słów o samym materiale. Na czym polega przewaga skóry naturalnej nad skórą uzyskiwaną sztucznie? Przede wszystkim pozwala stopom oddychać, co zapobiega bolesnym odparzeniom. Poza tym wykonane z niej obuwie po kilku dniach noszenia zwykle dopasowuje się do kształtu stopy, w efekcie czego nie obciera i nie uciska nóg. Skóra naturalna jest też znacznie bardziej trwała. Podczas gdy wierzchnie warstwy skóry syntetycznej z czasem zaczynają się łuszczyć i łamać, na skórze naturalnej tworzą się jedynie lekkie zmarszczki i przetarcia, które dodają jej charakteru. Jeśli mimo starannej pielęgnacji, dojdzie jednak do uszkodzenia skórzanego obuwia, dobry szewc powinien poradzić sobie z jego naprawą. Pęknięte buty z ekoskóry nadają się natomiast wyłącznie do wyrzucenia.


Mimo licznych zalet skóry naturalnej, wiele osób świadomie rezygnuje z jej noszenia, ze względu na fakt, że pozyskiwana jest ze skór zwierząt. W Polsce wszystkie skóry wykorzystywane w przemyśle obuwniczym pochodzą jednak wyłącznie ze zwierząt hodowanych na mięso. Skóra jest więc w tym wypadku „produktem ubocznym”, który i tak musiałby zostać w jakiś sposób zutylizowany.


Jak dbać o skórzane buty?


Skóra naturalna znana jest też ze swojej trwałości – zimowe obuwie ze sztucznej skóry zwykle zużywa się po jednym sezonie. Bardziej ekologiczne wydaje się zatem kupowanie butów ze skóry naturalnej, które nie wylądują na wysypisku po kilku miesiącach noszenia. Takiej filozofii wierni są nawet niektórzy wegetarianie i weganie, którzy mimo tego, że nie jedzą mięsa, noszą torebki i buty ze skóry naturalnej, ze względu na jej trwałość, a tym samym mniejszą szkodliwość dla środowiska naturalnego.Jak czyścić skórzane obuwie?

Bez względu na to, czy nasze obuwie jest wykonane ze skóry licowej, nubukowej czy zamszu, zanim przystąpimy do ich czyszczenia, należy je wysuszyć, najlepiej pozostawiając je do wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Warto wypełnić je na ten czas cedrowymi prawidłami, które doskonale pochłaniają wilgoć i zapobiegają odkształceniu obuwia, w ostateczności mogą je zastąpić gazety.


Na kolejnych etapach mogą nam się przydać produkty i akcesoria takie jak:


  • • różnego rodzaju pasty i preparaty do pielęgnacji butów,

  • • wilgotna ściereczka,

  • • sucha szmatka do wypolerowania butów,

  • • szczotka lub gąbka do nakładania pasty,

  • • szczotka z twardym włosiem.

Za każdym razem zaczynamy od usunięcia brudu z powierzchni buta za pomocą wilgotnej szmatki lub szczotki w przypadku poważniejszych zabrudzeń. Potem przystępujemy do kolejnych kroków, które wyglądają nieco inaczej w przypadku butów ze skóry licowej oraz zamszu i nubuku, dlatego w kolejnych akapitach wyjaśnimy, jak czyścić każdy z wymienionych rodzajów skóry.


Jak dbać o buty ze skóry licowej?

Modele ze skóry licowej pastujemy dobrej jakości pastą w kolorze obuwia. Zamiast popularnej pasty w tubce lepiej użyć pasty w kremie, która jest bardziej skoncentrowana. Przy pomocy szczoteczki okrężnymi ruchami wcieramy pastę w powierzchnię buta, następnie przecieramy je lekko zwilżoną szmatką i odstawiamy na co najmniej dwie godziny.


Pasta powinna być oczywiście dopasowana do koloru obuwia. Szczególnym wyzwaniem mogą być modele w jasnych kolorach. Jak wyczyścić białe buty ze skóry? Najlepiej zaopatrzyć się w przeznaczony do nich preparat, ale warto spróbować też domowych sposobów np. sody oczyszczonej.


Jeśli chcemy uzyskać na butach lustrzany połysk, należy zaopatrzyć się w wosk. Nakłada się go warstwowo przy pomocy bawełnianej szmatki, starannie polerując każdą z warstw. Gdy wosk się wchłonie, skraplamy delikatnie buty wodą, ponownie polerujemy i nakładamy kolejną warstwę wosku. Po trzeciej skórzane buty powinny już efektownie błyszczeć.Czyszczenie butów skórzanych


Jak dbać o skórzane buty zamszowe?

Obuwie z zamszu przed pierwszym założeniem należy zabezpieczyć. Należy wykorzystać specjalny impregnat, który będzie chronił je przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Jeżeli zabrudzenia nie są duże, można spróbować wyczyścić je na sucho, szczotkując skórę „pod włos”. Gdy metoda ta nie przyniesie jednak oczekiwanych efektów, buty należy przetrzeć wilgotną szmatką, uważając przy tym, aby zanadto ich nie zamoczyć. Jest też sposób na tłuste plamy na zamszu – usuniemy je, nanosząc na powierzchnię buta papkę z sody i mleka. Należy pozostawić ją do wyschnięcia, a następnie skruszyć i wyczesać jej pozostałości szczoteczką z grubego włosia.


Jak dbać o skórzane buty z nubuku?

Nubuk, podobnie jak zamsz, przed pierwszym użyciem należy zaimpregnować. Zabrudzenia usuwamy natomiast przy pomocy specjalnej gumy do nubuku. Może ona jednak nie poradzić sobie z tłustymi plamami – te powinny zniknąć, jeśli posypiemy buty talkiem, który następnie należy dokładnie wyczesać szczoteczką do zamszu. Równie dobre efekty może przynieść przemycie buta 10% roztworem octu. W tym wypadku należy jednak pamiętać, że nubuk nie lubi wody, dlatego ściereczka powinna być jedynie lekko nasączona roztworem.


Jak wyczyścić skórzane buty z plam?

Jeśli na butach, czy to ze skóry licowej, czy z zamszu lub nubuku pojawią się zaś plamy z soli, należy spróbować usunąć je wilgotną szmatką z odrobiną płynu do mycia naczyń. Pomóc może również użycie octu (1 łyżka octu na jedną szklankę wody) lub rozwodnionego soku z cytryny.


Jak wyczyścić skórzane buty w środku?

Wnętrze butów czasem również wymaga wyczyszczenia. Dotyczy to zwłaszcza modeli letnich, które nosimy na gołe stopy. Jak wyczyścić buty skórzane w środku? Wiele zależy od stopnia ich zabrudzenia.


  • • Jeśli jest niewielkie, wystarczy przetrzeć wkładki lekko zwilżoną szmatką.

  • • Jeśli mimo czyszczenia w bucie utrzymuje się nieprzyjemny zapach, warto spryskać je dezodorantem do obuwia. Właściciele kotów mogą w tym celu wykorzystać również żwirek – wystarczy napełnić nim skarpetę i umieścić w bucie na noc. Żwirek powinien wchłonąć nieprzyjemne zapachy.

  • • Mocno zabrudzone wkładki można też wymienić na nowe.

Pamiętaj, aby nie moczyć wkładek pod bieżącą wodą!


Jak czyścić buty ze skóry?


Jak dbać o skórzane buty – co jeszcze warto wiedzieć?

Pielęgnacja obuwia ze skóry nie ogranicza się jedynie do ich czyszczenia. Równie ważne jest, aby były odpowiednio przechowywane, najlepiej w pudełkach lub bawełnianych woreczkach, które zabezpieczą je przed kurzem. Warto zainwestować także w prawidła – ich zadaniem jest utrzymanie cholewki w oryginalnym kształcie oraz wchłonięcie wilgoci i przykrych zapachów. Jeśli nie mamy jednak prawideł, suche buty można wypełnić gazetami. Powinny być to jednak szare gazety, a nie kolorowe czasopisma – te mogą bowiem zafarbować buty od środka.


Raz na jakiś czas warto również zastosować renowator, który umożliwi nam usunięcie starych warstw pasty z powierzchni butów, a w przypadku zamszu i nubuku pomoże także przywrócić ich pierwotny kolor. Zabieg z użyciem renowatora trwa nie dłużej niż kilka minut. Gdy preparat wyschnie, wystarczy przetrzeć buty suchą szmatką lub wyczesać szczoteczką do zamszu – po tym powinny wyglądać, jak nowe.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj