Akademia Dobrego Stylu

Marynarka a garnitur – czym dokładnie się różnią? Kiedy wypada założyć garnitur, a kiedy marynarkę?

Mężczyzna ubrany w czarny sweter, szarą marynarkę i ciemne spodnie

Różnice między marynarką a garniturem wydają się być oczywiste, jednak okoliczności ich zakładania nie dla wszystkich są zrozumiałe. Kiedy wypada mieć na sobie garnitur, a kiedy marynarkę? Pozwól, że udzielimy Ci kilku wskazówek.

Marynarka a garnitur – różnice

Co to jest garnitur? To strój składający się z dwóch lub trzech elementów – spodni, marynarki i kamizelki (opcjonalnie). Marynarka natomiast jest częścią zestawu garniturowego i nie zawsze musi być noszona w komplecie. Może być też samodzielnym elementem garderoby, bez spodni w komplecie. Wiele zależy jednak od tego, z jaką marynarką mamy do czynienia, dlatego w kolejnych akapitach wyjaśniamy, czym różnią się męskie marynarki casualowe od wieczorowych, a także opisujemy bazowe rodzaje garniturów.

Garnitur - stylizacjeGarnitur - stylizacje

Kiedy wypada założyć garnitur, a kiedy marynarkę?

Ślub, pogrzeb, uroczysta gala czy spotkanie biznesowe to okoliczności, podczas których elegancki garnitur jest wręcz konieczny. Niekiedy jednak można z niego zrezygnować na rzecz smart-casualowego zestawu z marynarką w roli głównej. Wówczas możemy założyć do niej prążkowaną koszulę, granatowe spodnie i brązowe, zamszowe buty. Tę kompozycję warto dopełnić zegarkiem oraz stonowaną poszetką.

Garnitury – rodzaje

Garnitury możemy zróżnicować w oparciu o różne kategorie. Ze względu na liczbę częsci garnituru wyróżniamy dwuczęściowy oraz trzyczęściowy. Poszczególne modele możemy podzielić także na podstawie wyglądu marynarki. Wówczas wyróżniamy garnitury jednorzędowe lub dwurzędowe. Kryterium podziału, na którym się teraz skupimy, jest rodzaj okoliczności.

Garnitury wieczorowe

Garnitury wieczorowe są mniej formalną alternatywą dla smokingu, ale wciąż charakteryzują się wysokim stopniem formalności. Jak sama nazwa wskazuje, należy zakładać je na uroczystości odbywające się po zmroku. Zestaw wieczorowy może składać się z dwóch części, ale dodając kamizelkę, zyskamy jeszcze bardziej elegancki efekt. Garnitury wieczorowe uwzględniają zarówno marynarki jednorzędowe, jak i dwurzędowe. Wyróżnia je ciemna paleta barw, a zatem czernie i ciemne granaty.

Garnitury wizytowe

Garnitury wizytowe doskonale sprawdzą się podczas ceremonii zaślubin lub rodzinnych uroczystości. Najlepszym wyborem są modele granatowe, grafitowe i szare o gładkiej strukturze materiału. Warto pamiętać, że czarne stroje zarezerwowane są na uroczystości wieczorowe oraz pogrzeby.

Garnitury dzienne

Garnitury dzienne są bardziej swobodne i charakteryzują się niższym stopniem formalności.Zwykle zachowane są w stonowanej palecie barw, choć nie ma tu narzuconych zasad w kwestii koloru. Garnitury dzienne uwzględniają również wzory – świetną dzienną propozycją będzie komplet w kratę lub prążki.

Marynarki

Wśród marynarek męskich możemy wyróżnić modele jednorzędowe i marynarki dwurzędowe. Różnią się one układem guzików. Marynarki jednorzędowe mają dwa albo trzy guziki, natomiast dwurzędowe – dwa, cztery lub sześć guzików. Poza eleganckimi marynarkami, będącymi częścią zestawu garniturowego, możemy wyróżnić też modele casualowe.

Marynarki casualowe

Marynarki casualowe wyróżnia swobodny charakter. To bardzo szeroka kategoria, do której zaliczają się modele bawełniane, sztruksowe, welurowe, czy we wzory. W większości przypadków casualowe modele mają jeden rząd guzików i są odrobinę krótsze od marynarek garniturowych. Marynarki casualowe nosimy wyłącznie w zestawach smart casualowych i casualowych.

Marynarki garniturowe

Marynarki będące częścią zestawu garniturowego, których nie powinno się nosić w połączeniu z casualowymi spodniami. Szyje się z gładkich, najczęściej wełnianych tkanin – matowych lub o lekkim połysku. Zwykle są dłuższe od modeli casualowych. Kroje są bardzo minimalistyczne – łaty na łokciach, ozdobne stębnowania to elementy typowe dla marynarek codziennych.

Marynarka a garnitur. Podsumowanie

Marynarkę można nosić na co dzień lub podczas spotkań o niższym stopniu formalności w wydaniu smart casualowym. Bardziej oficjalne okoliczności wymagają eleganckiego garnituru. Co to znaczy? Pamiętajmy, by marynarkę garniturową nosić zawsze w komplecie. Jeśli chcemy stworzyć mniej formalną stylizację, należy sięgnąć po casualową marynarkę.

Wiele gustownych marynarek i ponadczasowych garniturów znajdziesz w asortymencie sklepu Recman.pl. W ofercie nie brakuje też innych eleganckich ubrań oraz dodatków.