Akademia Dobrego Stylu

Kurtka czy płaszcz? Czym kierować się podczas zakupu?

Mężczyzna ubrany w szary golf i czarny płaszcz

W chłodniejszych porach roku, czyli jesienią i zimą, mężczyźni często stają przed dylematem: kurtka czy płaszcz? Odpowiednie okrycie wierzchnie powinno być dostosowane nie tylko do pogody, ale i do stylu życia oraz osobistych preferencji. Dla każdego eleganckiego mężczyzny istotny jest również wygląd, dlatego warto, by kurtka lub płaszcz korespondowały ze strojem pod spodem. Zatem jakie okrycie wybrać i czym kierować się podczas zakupu? Przeczytaj nasz mini poradnik i zdecyduj, który element odzieży wierzchniej znajdzie się w Twojej garderobie.

Kurtka czy płaszcz – które okrycie wierzchnie wybrać?

Płaszcz (w zależności od wybranego egzemplarza) jest ponadczasową i wbrew pozorom uniwersalną propozycją – możemy go nosić do zestawów o różnym stopniu formalności. Klasyczny model pasuje zarówno do eleganckich, jak i bardziej swobodnych stylizacji. Kurtki z kolei wpisują się w codzienny styl casualowy lub smart casualowy.

Płaszcz czy kurtka - co wybrać?Płaszcz czy kurtka - co wybrać?

Na co zwrócić uwagę, szukając idealnego okrycia wierzchniego?

  • Materiał – oczywistym zadaniem zarówno kurtek, jak i płaszczy jest zapewnienie komfortu termicznego. Kluczowy w tym kontekście jest materiał. W sezonie jesienno-zimowym warto postawić na grubsze kurtki ocieplane lub mięsiste płaszcze. Wśród kurtek przeważają sztuczne materiały, które skutecznie chronią przed deszczem i wiatrem. Z kolei wybierając płaszcz, warto celować w modele z domieszką wełny.
  • Fason – okrycie wierzchnie powinno współgrać z resztą garderoby. Jeśli na co dzień mężczyzna nosi formalne garnitury, najlepszym wyborem będzie klasyczny płaszcz (więcej o doborze okrycia wierzchniego do garnituru przeczytasz na naszym blogu). Do dziennych zestawów garniturowych możemy nosić również kurtkę – najlepiej sprawdzi się model bez kaptura, o prostym kroju, utrzymany w minimalistycznej estetyce.
  • Kolor – okrycie wierzchnie w stonowanym odcieniu będzie pasować do większości stylizacji. Brąz, granat, czerń, czy grafit to ponadczasowe propozycje zarówno w przypadku kurtki, jak i płaszcza.

Jeśli zależy Ci na budowaniu eleganckiego wizerunku, warto również zwracać uwagę na detale. Dobrej jakości okrycie wierzchnie to między innymi solidne szwy, ładne wykończenie materiału, czy stylowe, dobrze przyszyte guziki. Pamiętajmy też, by zaraz po zakupie pozbyć się szwów technicznych (dotyczy płaszcza).

Kurtka męska – jaką wybrać w sezonie jesienno-zimowym?

Kurtka pikowana

Kurtka pikowana (husky) – jej początków należy szukać w latach 60. XX wieku. Pierwotne zastosowanie kurtki z pikowaniem ograniczało się do aktywności na świeżym powietrzu, takich jak trekking i polowanie na zwierzynę. Po dziś dzień ten typ kurtki wiązany jest ze sportem i czynnościami, które wymagają wysiłku fizycznego. Atutami odzieży wierzchniej typu husky są na pewno lekkość oraz oryginalny design – pikowania, czyli ozdobne szwy, łączą podszewkę z wierzchnią warstwą materiału.

Bosmanka

Bosmanka to casualowa kurtka dla mężczyzn, znana też jako pea coat. Skojarzenia z morzem i żeglugą są tu jak najbardziej uzasadnione, ponieważ bosmanka była noszona przez duńskich marynarzy na początku XIX wieku. Jej pierwotnym kolorem był granat, dziś paleta barw jest o wiele szersza. Bosmanka łączy długość kurtki z wyglądem płaszcza, czyli szerokim kołnierzem, brakiem kaptura i dwoma rzędami guzików.

Przeczytaj: Jak dobrać rozmiar kurtki męskiej. Jak mierzyć kurtkę?

Budrysówka

Idealna opcja dla mężczyzn, którzy na co dzień ubierają się w raczej nieformalnym stylu smart casual i casual. Znakiem rozpoznawczym budrysówki jest nie tylko kaptur, ale przede wszystkim widoczne kołki i pętelki. Ciekawy sposób zapinania wyróżnia budrysówkę spośród innych propozycji okryć wierzchnich. Współczesne modele są nadal inspirowane okresem I Wojny Światowej, kiedy to służyły żołnierzom brytyjskiej marynarki wojennej. Budrysówkę z powodzeniem można łączyć z chinosami, jeansami, swetrami oraz golfami.

Parka

Parka, czyli nieco nonszalancki model kurtki, którego początków należy upatrywać w wyprawach dawnych polarników, którzy potrzebowali wodoodpornej odzieży. Dziś stanowi najlepszą alternatywę dla płaszczy, zwłaszcza w okresach przejściowych – m.in. wczesną wiosną lub późną jesienią. Jej casualowy charakter podkreśla zwykle oliwkowy odcień zieleni, nasuwający na myśl militarne odniesienia. Obowiązkowymi wyróżnikami parki męskiej są: długość do kolan, pasek na wysokości talii oraz futrzany kaptur.

Ponadczasowe modele płaszczy męskich

Przejdźmy jednak do płaszczy. Jak już wspominaliśmy, charakteryzuje je dużo większa formalność niż nawet najbardziej elegancką kurtkę. Wyglądają również doskonale z garniturem bądź smokingiem, szczególnie jeśli zdecydujemy się na dłuższy model o nieskomplikowanym kroju w ciemnym kolorze. Ważna wskazówka: płaszcz powinien być przynajmniej tak długi, jak marynarka, a spod jego rękawów mogą wystawać mankiety. Do najpopularniejszych typów płaszczy męskich należą:

  • Prochowiec (trencz) – jego nieodłącznymi elementami są: szeroki pasek z klamrą zapinany w talii, dwa rzędy guzików, pagony, rozkloszowany tył i beżowy kolor i często podszewka. Jesienny trencz pasuje perfekcyjnie do stylizacji casualowych oraz półformalnych.
  • Dyplomatka jednorzędowa (chesterfield coat) i dyplomatka dwurzędowa (guards coat) – bardzo formalne rodzaje płaszczy męskich. Nierzadko szyte z materiału z domieszką wełny, posiadają jeden lub dwa rzędy guzików, charakteryzuje je stonowany kolor i długość mniej więcej do kolan. Dyplomatkę można nosić w towarzystwie gustownego szalika, związanego w ciekawy węzeł (o tym, jak wiązać szalik, przeczytasz na naszym blogu).

Kurtka czy płaszcz? Podsumowanie

Podsumowując, zarówno komfortowe kurtki, jak i eleganckie, długie płaszcze męskie znajdą swoich zwolenników wśród mężczyzn, którym zależy na stylowym wyglądzie. Jeśli priorytetem jest wysoki stopień formalności ubioru, wybierzmy płaszcz. W przeciwnym wypadku – i kiedy wykonujemy dużo różnych aktywności na świeżym powietrzu – najlepszym wyborem będzie męska kurtka.