Akademia Dobrego Stylu

Jaka kurtka będzie pasować do garnituru? A może powinniśmy wybrać wyłącznie płaszcz?

Mężczyzna ubrany w czarny płaszcz, jasnoniebieską koszulę i szary krawat

Jaka kurtka męska będzie pasować do garnituru? Czy do tak eleganckiego stroju można w ogóle włożyć kurtkę? Może lepiej w ogóle wystrzegać się tego typu połączeń i zainwestować w porządny płaszcz do garnituru? W artykule rozwiewamy wszystkie te wątpliwości.

Kurtka i garnitur – nietypowe, jednak akceptowalne połączenie

Kurtka to ubranie o pochodzeniu roboczym i charakterze nieformalnym, często sportowym lub wojskowym. Jeżeli chodzi o stopień formalności, znajduje się po przeciwnej stronie niż garnitur. Oczywiście zasady dobierania poszczególnych elementów ubioru można łamać (o ile ma się odpowiednio wysmakowany gust i smykałkę do modowych eksperymentów), ale kurtka, zwłaszcza kurtka casual, sprawdza się najlepiej w stylizacjach casualowych i smart casualowych.

Idealnym okryciem wierzchnim, jakie powinno się zakładać do klasycznego garnituru, jest dwurzędowy lub jednorzędowy płaszcz. Nie oznacza to jednak, że kurtka do garnituru zawsze wygląda źle. Jeżeli odpowiednio dobierzemy ją do reszty stylizacji, będzie to akceptowalne połączenie. Pamiętajmy też, że sprawdzi się ono jedynie w mniej oficjalnych sytuacjach – np. na co dzień, do pracy – można pozwolić sobie na połączenie garnituru z elegancką kurtką zimową. Nie może to być jednak być sportowe, za duże okrycie, ale elegancki, stonowany, klasyczny model.

Jaka kurtka pasuje do garnituru?

W zasadzie mamy do wyboru dwa klasyczne modele: kurtkę pikowaną i bosmankę. Przyjrzyjmy się obu okryciom:

Kurtka pikowana

Kurtka pikowana – Bardzo lekka, a przy tym ciepła kurtka (jej wypełnienie dobrze izoluje ciało od niskich temperatur) szybko zyskała zwolenników na całym świecie.

Cienkie, pikowane kurtki, niegdyś służące jako odzież myśliwska i trekkingowa, weszły obecnie do kanonu mody męskiej. Najlepiej sprawdzają się w mniej formalnych zestawach, ale niektórzy świadomie zakładają je także do garnituru. Ich ogromną zaletą jest lekkość i to, że kurtki letnie wyglądają świetnie nawet po wyjęciu z walizki – dzięki temu zdają egzamin w podróży. Warto rozważyć zakup odrobinę dłuższej kurtki pikowanej z klasycznym kołnierzem i jak najmniejszą ilością ozdobników (bez wielkich kieszeni, pagonów czy rzucających się w oczy logotypów). Taki model będzie świetnie wyglądał z mniej formalnym garniturem, np. w kratę, z tweedu lub flaneli.

Bosmanka

Jeszcze jedna kurtka do garnituru, którą możemy polecić, to bosmanka. Zakładali ją duńscy marynarze, stąd charakterystyczna nazwa. Wyróżniające ją cechy to długość (zazwyczaj sięga bioder), dwa rzędy metalowych lub plastikowych guzików, szeroki kołnierz i prostopadłe kieszenie. Bosmanka nie ma kaptura, najczęściej jest spotykana w wersji granatowej. Najlepiej sprawdza się w zestawach typu casual i smart casual, ale pasuje także do nieformalnych zestawów koordynowanych, a przy odrobinie wyczucia również do garnituru. Dotyczy to jednak wyłącznie mniej formalnych garniturów, wkładanych na mniej oficjalne okazje. Łącząc bosmankę z garniturem, warto sięgać po nieco dłuższe wersje kurtki.

Kurtka zimowa do garnituru – o czym jeszcze pamiętać przy wyborze?

  1. 1. Po pierwsze, zwracaj uwagę na rozmiar. Okrycie wierzchnie – zarówno długi płaszcz do garnituru, jak i kurtka – musi być dłuższe niż marynarka czy koszula. Spod spodu nie ma prawa nic wystawać! Dlatego polecamy nasze długie kurtki zimowe.
  1. 2. Pamiętaj, że kurtka czy płaszcz mają za zadanie nie tylko zapewniać ciepło, ale też optycznie kształtować sylwetkę. Niscy mężczyźni powinni trzymać się z daleka od długich kurtek, a panowie o większych rozmiarach – od dwurzędowych bosmanek.
  1. 3. Rękaw kurtki musi sięgać do tego samego miejsca, co marynarka. Co to oznacza w praktyce? Powinien być o pół centymetra lub centymetr dłuższy – ponieważ kurtkę zakładamy na wierzch, ta nieco unosi się na barkach. Spod rękawa husky czy bosmanki nie może wystawać mankiet koszuli.
  1. 4. Innym ważnym aspektem jest materiał – docelowo gładki i jak najlepszej jakości.
  1. 5. Gdy wybierzesz się na poszukiwania kurtki, zabierz do sklepu garnitur. Przymierzając cały zestaw, przekonasz się, czy takie połączenie na pewno ci odpowiada. Ponadto lepiej dopasujesz materiały i kolory obu elementów stylizacji.
  1. 6. Unikaj za dużych kurtek. Obszerne kurtki i płaszcze to popularny modowy problem – wyglądają komicznie i nieco niechlujnie, zwłaszcza w zestawie z garniturem. Postaraj się, aby okrycie było jak najlepiej dopasowane.

Skoro wiemy, już jaka kurtka pasuje do garnituru, nie pozostaje nam nic innego, jak zdecydować się na konkretny model. W ofercie sklepu Recman czekają na Was zarówno ciepłe kurtki, jak i płaszcze do stylizacji garniturowych.