Kurtka i garnitur to nietypowe połączenie
Kurtka to ubranie o pochodzeniu roboczym i charakterze nieformalnym, często sportowym lub wojskowym. Jeżeli chodzi o stopień formalności, znajduje się po odwrotnej stronie niż garnitur. Oczywiście zasady dobierania poszczególnych elementów ubioru można łamać (o ile ma się odpowiednio wysmakowany gust i smykałkę do modowych eksperymentów), ale kurtka, zwłaszcza kurtka casual, sprawdza się najlepiej w stylizacjach casualowych i smart casualowych.
Idealnym okryciem wierzchnim, jakie powinno się zakładać do klasycznego garnituru, jest dwurzędowy lub jednorzędowy płaszcz. Tylko w określonych, mniej oficjalnych sytuacjach – np. na co dzień, do pracy – można pozwolić sobie na połączenie garnituru z elegancką kurtką zimową. Nie może to być jednak być sportowe, za duże okrycie, ale elegancki, stonowany, klasyczny model.
Jaka kurtka do garnituru?
W zasadzie mamy do wyboru dwa klasyczne modele: kurtkę pikowaną i bosmankę. Przyjrzyjmy się obu okryciom:
Kurtka pikowana
Kariera kurtki pikowanej – określanej też jako husky – rozpoczęła się w latach 60. XX wieku. Prototyp pierwszego modelu opracował pułkownik amerykańskiej armii, który przeniósł się z żoną do Wielkiej Brytanii. Matką wynalazku, jak to zazwyczaj bywa, okazała się potrzeba. Pułkownik nie mógł znaleźć ciepłego okrycia odpowiedniego na wędkowanie i przejażdżki konne. Z pomocą przyszedł mu własny projekt. Bardzo lekka, a przy tym ciepła kurtka (jej wypełnienie dobrze izoluje ciało od niskich temperatur) szybko zyskała zwolenników na całym świecie.
Cienkie, pikowane kurtki, niegdyś służące jako odzież myśliwska i trekkingowa, weszły obecnie do kanonu mody męskiej. Najlepiej sprawdzają się w mniej formalnych zestawach, ale niektórzy świadomie zakładają je także do garnituru. Ich ogromną zaletą jest lekkość i to, że kurtki letnie wyglądają świetnie nawet po wyjęciu z walizki – dzięki temu zdają egzamin w podróży. Warto rozważyć zakup odrobinę dłuższej kurtki pikowanej z klasycznym kołnierzem i jak najmniejszą ilością ozdobników (bez wielkich kieszeni, pagonów czy rzucających się w oczy logotypów). Taki model będzie świetnie wyglądał z mniej formalnym garniturem, np. w kratę, z tweedu lub flaneli.
Bosmanka
Jeszcze jedna kurtka do garnituru, którą możemy polecić, to bosmanka. Jej korzenie sięgają przełomu XVIII i XIX wieku – zakładali ją wtedy duńscy marynarze, stąd charakterystyczna nazwa. Wyróżniające ją cechy to długość (zazwyczaj sięga bioder), dwa rzędy metalowych lub plastikowych guzików, szeroki kołnierz i prostopadłe kieszenie. Bosmanka nie ma kaptura, najczęściej jest spotykana w wersji granatowej. Najlepiej sprawdza się w zestawach typu casual i smart casual, ale pasuje także do nieformalnych zestawów koordynowanych, a przy odrobinie wyczucia również do garnituru. Dotyczy to jednak wyłącznie mniej formalnych garniturów, wkładanych na mniej oficjalne okazje. Łącząc bosmankę z garniturem, warto sięgać po nieco dłuższe wersje kurtki.
Kurtka zimowa do garnituru – o czym jeszcze pamiętać przy wyborze?
- 1. Po pierwsze, zwracaj uwagę na rozmiar. Okrycie wierzchnie – zarówno długi płaszcz, jak i kurtka – musi być dłuższe niż marynarka czy koszula. Spod spodu nie ma prawa nic wystawać! Dlatego polecamy nasze długie kurtki zimowe.
- 2. Pamiętaj, że kurtka czy płaszcz mają za zadanie nie tylko zapewniać ciepło, ale też optycznie kształtować sylwetkę. Niscy mężczyźni powinni trzymać się z daleka od długich kurtek, a otyli panowie – od dwurzędowych bosmanek.
- 3. Rękaw kurtki musi sięgać do tego samego miejsca, co marynarka. Co to oznacza w praktyce? Powinien być o pół centymetra lub centymetr dłuższy – ponieważ kurtkę zakładamy na wierzch, ta nieco unosi się na barkach. Spod rękawa husky czy bosmanki nie może wystawać mankiet koszuli.
- 4. Innym ważnym aspektem jest materiał – docelowo gładki i jak najlepszej jakości.
- 5. Gdy wybierzesz się na poszukiwania kurtki, zabierz do sklepu garnitur. Przymierzając cały zestaw, przekonasz się, czy takie połączenie na pewno ci odpowiada. Ponadto lepiej dopasujesz materiały i kolory obu elementów stylizacji.
- 6. Unikaj za dużych kurtek. Obszerne kurtki i płaszcze to popularny modowy problem – wyglądają komicznie i nieco niechlujnie, zwłaszcza w zestawie z garniturem. Postaraj się, aby okrycie było jak najlepiej dopasowane.