Akademia Dobrego Stylu

Jak dobrać rozmiar kurtki męskiej. Jak mierzyć kurtkę?

Mężczyzna ubrany w ciemną kurtkę z kapturem i czarne spodnie

Jak dobrać rozmiar kurtki męskiej, aby pasowała do sylwetki? W niniejszym tekście postaramy się odpowiedzieć na to i inne pytania dotyczące tego, jak dobrać kurtkę, aby gwarantowała nam komfort nawet podczas siarczystych mrozów.

Jak dobrać rozmiar kurtki męskiej w sytuacji, gdy zakupu dokonujemy w sklepie?

Przymierzając kurtkę w sklepie odzieżowym, warto włożyć pod nią sweter. Nie musi to być ciężki, wełniany golf męski – wystarczy odrobinę grubszy pulower, zwykły kardigan lub bluza. Tym sposobem zyskasz pewność, że kurtka nie okaże się za ciasna, gdy postanowisz założyć ją na grubsze ubrania.

W przymierzalni dobrze jest wykonać też kilka ruchów ramionami, aby sprawdzić, czy kurtka ich zanadto nie ogranicza. Jeżeli okaże się, że ciężko wyciągnąć ci rękę ku górze, warto wybrać odrobinę luźniejsze okrycie. Nie chcesz chyba, aby codzienne czynności, takie jak zakupy w supermarkecie, sprawiały ci problem?

Jednocześnie przestrzegamy przed kupowaniem za dużych ubrań, co niestety jest dość częstą praktyką wśród niektórych mężczyzn. Kurtka powinna być odpowiednio luźna w barkach, ale jednocześnie nie musi prezentować się na sylwetce niczym worek.

Rozmiary kurtek męskichRozmiary kurtek męskich

Jak zmierzyć kurtkę (lub raczej sylwetkę), gdy robimy zakupy przez internet?

Kupując kurtkę, lub w zasadzie jakiekolwiek ubrania przez internet, warto pamiętać, że nie istnieje coś takiego, jak ustandaryzowane rozmiary ubrań. To, że ostatnimi czasy nosiliśmy kurtkę „M” nie oznacza, że już zawsze powinniśmy taką kupować. Nie dlatego bynajmniej, że nagle przytyliśmy. Po prostu różni producenci mogą stosować różne oznaczenia na swoich ubraniach.

Niekiedy może się też zdarzyć, że ten sam producent na przestrzeni kilku lat zmienił tabele rozmiarowe swoich ubrań. W praktyce oznacza to, że rozmiary męskich kurtek, które w przeszłości były oznaczone literą „S”, dzisiaj mogą być oznaczone już jako „M”. I to pomimo faktu, że wcale nie stały się widocznie większe.

Dlatego gdy już zdecydujemy się na zakup kurtki przez internet, należy szukać takiego sklepu, który podaje poszczególne wymiary ubrań w centymetrach, a nie ogranicza się wyłącznie do pojedynczej literki symbolizującej rozmiar. Przy czym warto wspomnieć, że każdy parametr, na przykład długość rękawów, jest podawany z tolerancją ok. ±1-2 cm. Oznacza to, że długość rękawa, która w tabeli rozmiarów wynosi 70 cm długości, w rzeczywistości może zamykać się w przedziale 69-71 centymetrów.

O tym, jak się zmierzyć, aby odpowiednio dobrać rozmiar ubrania, w tym także kurtki, pisaliśmy już w osobnym tekście.

W zdjęciu miary mogą nam też pomóc ubrania, które już mamy w szafie. Dotyczy to chociażby preferowanej długości rękawa czy długości całej kurtki. Jeżeli zmierzymy kurtkę lub płaszcz, które nosimy, to będziemy mieli skalę porównawczą i łatwiej nam będzie dobrać okrycie odpowiednie do naszej sylwetki. Informacja „Długość tyłu – 75 cm” może nam niewiele mówić, ale gdy zmierzymy swój ulubiony krótki płaszcz i okaże się, że ma on 74 cm, łatwiej nam będzie wyobrazić sobie siebie w nowej kurtce o takiej właśnie długości.

Warto także pamiętać, że niektóre sklepy, w tym Recman, dają możliwość wykonania przeróbek krawieckich na zakupionych ubraniach. Jest to dodatkowa okoliczność, którą warto wziąć pod uwagę, gdy nie jesteśmy do końca pewni, jak dobrać rozmiar kurtki, aby ta prezentowała się dobrze na naszej sylwetce.