Akademia Dobrego Stylu

Jak się zmierzyć, aby dobrze dobrać rozmiar ubrania?

Mężczyzna ubrany w ciemne spodnie, białą koszulkę, zegarek i dodatki

Przed kupnem odzieży przez internet warto poznać swoje wymiary, aby mieć pewność, że zamówione ubranie będzie na nas pasować. Wielu panów nie wie jednak, jak poprawnie się zmierzyć. Z myślą o nich przygotowaliśmy więc krótki poradnik, w którym jasno opisaliśmy, na czym polega pobieranie miary.

Jak poprawnie się zmierzyć?

Aby mieć pewność, że ubranie będzie pasować, potrzebujesz nie jednego, a kilku pomiarów.

Aby dobrać koszulę pasującą do sylwetki, będziesz potrzebować więcej informacji niż tylko rozmiar kołnierzyka. Trzeba także zmierzyć obwód w klatce piersiowej i talii, a także długość rękawa, co jest szczególnie ważne w przypadku koszul z długim rękawem. To samo dotyczy marynarki i garnituru. W ostatnim przypadku należy również pobrać miarę z bioder i nóg.

Wykonanie tych wszystkich pomiarów to nic trudnego, pod warunkiem że:

  • Dysponujemy miękką, elastyczną miarą krawiecką (tzw. centymetrem), który dobrze przylega do ciała i nie odkształca się.
  • Dokładnie zdejmujemy wymiary (w tym celu warto poprosić o pomoc kogoś bliskiego).
  • Wiemy, w jakim miejscu dokładnie się mierzyć.

Ostatni podpunkt budzi najwięcej wątpliwości wśród większości panów, dlatego omówiliśmy go w szczegółach, zaczynając od kołnierzyka, a kończąc na butach.

mierzenie sylwetkimierzenie sylwetki

Jak zmierzyć obwód szyi

Obwód szyi jest niezbędny, aby dobrać odpowiedni rozmiar kołnierzyka. Zdejmowanie miary w tym miejscu jest bardzo proste. Wystarczy wziąć centymetr, opleść nim szyję przy jej podstawie i odczytać miarę.

Jak zmierzyć obwód klatki piersiowej

Klatkę piersiową mierzymy w jej najszerszym miejscu, czyli ok. 2cm poniżej pach. Centymetr powinien dość ciasno przylegać do ciała i być ułożony horyzontalnie do podłogi.

Jak zmierzyć się w pasie

Zdjęcie miary w pasie jest dla większości panów największym wyzwaniem. W praktyce jest to bardzo proste. Wystarczy trzymać się poniższych wskazówek:

  • Obwód pasa mierzy się w miejscu noszenia spodni, niewiele poniżej pępka (ok. 1 cm), nad biodrami.
  • Pomiaru najlepiej dokonać rano, nigdy po obfitym posiłku, bo wtedy wynik nie będzie poprawny.
  • Pomiaru dokonujemy na wydechu.
  • Nie wciągamy brzucha! Mięśnie powinny być rozluźnione.
  • Centymetr prowadzimy horyzontalnie do podłoża. Powinien przylegać do sylwetki, ale jej nie opinać.

Pamiętaj też, że mierząc się, zawsze należy zdjąć ubranie. Niezależnie od tego, czy mierzymy się w klatce piersiowej, czy w talii.

Jak zmierzyć się w biodrach

Biodra, podobnie jak klatkę piersiową, mierzymy w ich najszerszym punkcie. Należy stać prosto i prowadzić centymetr równolegle do podłoża.

Jak zmierzyć długość nogawki

Nogawki mierzymy w dwóch miejscach: po ich zewnętrznej i wewnętrznej stronie. Tym razem, zamiast dokonywać pomiarów na sobie, lepiej wyjąć z szafy spodnie, które dobrze na nas leżą. Wewnętrzną długość nogawki mierzymy od krocza do końca nogawki; zewnętrzną od pasa do końca nogawki.

Mierząc spodnie, warto też zanotować szerokość nogawki. To bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy kupujemy spodnie typu slim fit i zależy nam na tym, aby nie opinały zanadto łydki.

Jak zmierzyć długość rękawa

Chcąc zmierzyć długość rękawa, warto poprosić kogoś o pomoc. Samemu trudno zdjąć w tym miejscu miarę. Gdy mamy już pomocnika, stajemy prosto i luźno opuszczamy ręce. Druga osoba powinna przyłożyć centymetr do kości ramiennej (miejsca, gdzie zwykle wszyty jest rękaw) i poprowadzić go aż do nasady kciuka.

Innym sposobem na zmierzenie długości rękawa jest zdjęcie miary z dobrze dopasowanej koszuli czy marynarki, którą mamy już w szafie. Rękaw mierzymy od szwu naramiennego do końca rękawa (włącznie z mankietem w przypadku koszuli).

Jak zmierzyć długość wkładki buta

Najprostszym sposobem na zmierzenie długości stopy jest odrysowanie obu stóp na czystej kartce papieru. Następnie przykładamy do naszego rysunku linijkę i mierzymy na płasko odległość między końcem dużego palca a piętą. Warto wykonać pomiary obu stóp. Jeżeli jedna z nich okaże się większa, pod uwagę bierzemy właśnie jej wymiary.

Jak poprawnie się zmierzyć – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami mierzenie się nie będzie Ci już sprawiać problemów, a internetowe zakupy staną się przyjemniejsze. Pamiętaj, że nawet jeżeli nie uda Ci się trafić z rozmiarem, przysługuje Ci 30 dni na zwrot zamówionego towaru.