0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Jak wiązać szalik męski? 5 najpopularniejszych węzłów, których opanowanie zajmie Ci zaledwie chwilę

Przenikliwy wiatr czy deszcz to w zimniejszej połowie roku norma – teoretycznie powinniśmy doskonale wiedzieć, jak wiązać szalik, czy to męski czy damski, by móc bronić się przed chłodem. Niestety czynność ta przysparza podobnych problemów, co wiązanie krawata. Niby każdy wie, co i jak, ale kiedy przychodzi co do czego, gubimy się w rodzajach węzłów i trudno nam dobrać odpowiedni do okazji. Właśnie dlatego przygotowaliśmy krótki, treściwy poradnik, który zbiera w jednym miejscu najpopularniejsze sposoby wiązania szalika męskiego.

Na pytanie "jak wiązać szalik męski" lub "jak zakładać szalik męski" można odpowiedzieć na kilkadziesiąt sposobów - my ograniczymy się do kilku najprostszych propozycji, łatwych do zapamiętania, a jednocześnie pasujących na różne okazje. Wiązanie szalika powinno zależeć przede wszystkim od rodzaju okrycia wierzchniego oraz grubości i długości szala. Nie bez znaczenia są także panujące warunki atmosferyczne oraz to, jak bardzo chcemy się ogrzać.


wiązanie szalika


Jak wiązać szalik męski - przykładowy węzeł - węzeł włoski


Wiązanie szalika męskiego - 5 sprawdzonych sposobów

#1: Węzeł włoski/paryski - składamy szalik na pół i przeciągamy jego końce przez powstałą pętelkę


Jeżeli chodzi o sposoby wiązania szalika, prym wśród koneserów męskiej mody wiedzie węzeł włoski, nazywany też węzłem paryskim. Uwielbiany na całym świecie za swój nonszalancki charakter, ma wiele zalet: dobrze oplata szyję, więc zapewnia odpowiednie ocieplenie, a przy tym świetnie prezentuje się zarówno z kurtką, jak i eleganckim płaszczem. Ten typ wiązania będzie także idealny do  marynarki i koszuli. Mówiąc o zaletach węzła paryskiego, nie sposób pominąć łatwości w regulacji oraz szybkości samego wiązania. Trzeba przy tym pamiętać, że węzeł ten sprawdzi się tylko przy długich szalikach. Przy krótszych szalach, gdy końce ledwo wystają z pętli, nie prezentuje się atrakcyjnie.


#2: Pojedyncza pętla - oplatamy szalikiem szyję i związujemy końcówki na piersi


Najczęściej spotykany rodzaj wiązania szalika, na jaki możemy się natknąć na polskich ulicach. To bardzo uniwersalny i prosty w wykonaniu węzeł, który pozwala na łatwą regulację stopnia zaciśnięcia pętli. Takie wiązanie, w przeciwieństwie do węzła włoskiego, prezentuje się najlepiej przy krótkich i średnich, a przy tym niezbyt grubych szalikach. Przy długich szalach, gdy zwisające końce wypuszczone są na okrycie wierzchnie, sprawia niechlujne wrażenie. Rozwiązaniem może być schowanie końcówek pod klapy marynarki, kurtki lub płaszcza. Pojedyncza pętla idealnie pasuje do garniturów i eleganckich kurtek zimowych - mniej korzystnie wygląda w zestawie z puchówkami i kurtkami sportowymi.


#3: Podwójna pętla - owijamy szal dwukrotnie wokół szyi i związujemy końcówki na piersi


Podwójna pętla to odpowiedź na pytanie, jak wiązać duży szal - jeżeli jest on bardzo długi, wystarczy owinąć go dwukrotnie wokół szyi, zawiązać i estetycznie wypuścić końce z powstałej pętli. W efekcie uzyskujemy bardzo dobre ocieplenie (szyja jest mocno owinięta), co stanowi remedium na dokuczliwy wiatr i niskie temperatury. Takie wiązanie ma bardzo szerokie zastosowanie - pasuje zarówno do casualowych, jak i do eleganckich zestawów


#4: Komin - związujemy końcówki szalika i oplatamy nim szczelnie szyję


Jeżeli zastanawiasz się, jak wiązać szalik do kurtki z kapturem albo do długiego płaszcza zapinanego pod szyję, dobrym rozwiązaniem będzie metoda na komin. Polega ona na związaniu końców szalika, tak by powstała duża pętla. Następnie owijamy ją wokół szyi tyle razy, na ile pozwoli nam długość szala.


#5: Luźno puszczone końcówki - oplatamy szalikiem szyję i pozwalamy, by jego końce symetrycznie zwisały na piersi


Jest to drugi najczęściej stosowany sposób wiązania szalika. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę, że pasuje tylko do zestawów casualowych. Brak węzłów sprawia, że jest to metoda mało trwała, a większy podmuch wiatru może odwinąć całą konstrukcję. Ponadto jest to sposób dość nonszalancki, w związku z czym nie nadaje się na bardzo oficjalne okazje. Dobrze wygląda np. w zestawie z kurtkami pikowanymi.


Jak wiązać szalik męski na ważne wyjścia?

Pozostaje pytanie - jak nosić szalik, jeżeli chcemy, aby nasza stylizacja nabrała wyjątkowo formalnego charakteru? Odpowiedzią może być węzeł włoski, ale jeszcze bardziej eleganckim rozwiązaniem jest zarzucenie szala na szyję i rezygnacja z jakiekolwiek pętli przy szyi. Końce szala należy wówczas skrzyżować i schować pod okrycie wierzchnie (gdy są one wystarczająco długie, można nawet związać je na plecach, a dzięki temu zwiększyć uścisk szala). Taka metoda pięknie eksponuje krawat oraz idealnie komponuje się z eleganckim płaszczem. Równie dobrze wypada przy stylizacjach casualowych. Niestety minusem jest słaba ochrona szyi przed zimnem - otulone są jedynie kark i klatka piersiowa, dlatego przy niskich temperaturach zaleca się inne metody wiązania szalika.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj