Akademia Dobrego Stylu

Męska marynarka dwurzędowa – jak ją nosić?

Mężczyzna ubrany w czarną marynarkę dwurzędową, czarne spodnie i białą koszulę z muchą

Męska marynarka dwurzędowa jest nieco mniej popularna od swojego jednorzędowego odpowiednika. Jednak współczesna moda ponownie zwraca się w jej stronę. Dwurzędówka nie budzi skojarzeń wyłącznie z brytyjskimi dżentelmenami i strojem vintage. Z naszego artykułu dowiesz się, z czym warto zestawiać marynarkę dwurzędową. Podzielimy się też wskazówkami, jak ją zapinać, a kiedy pozostawić rozpiętą.

Marynarka dwurzędowa – jak wygląda? Czym się charakteryzuje?

U podłoża dwurzędowej marynarki leży strój wojskowy. Anegdota opowiada o wizycie królowej Wiktorii na jednym z brytyjskich okrętów marynarki wojennej. Na jego pokładzie marynarze wyróżnili się mundurami z dwoma rzędami złotych guzików. Dlatego też nazywamy ją czasem guards coat.

Znakiem szczególnym okrycia są dwa rzędy guzików, które jednak nie pełnią jedynie czysto użytkowej funkcji. Grają one rolę ozdobną, wyznaczając oś pionową sylwetki, a przy okazji nadają jej kształt litery „V”. Rozchodzące się guziki uwydatniają szerokie ramiona i modelują talię. Pamiętajmy jedynie o tym, że marynarka dwurzędowa optycznie lekko poszerza sylwetkę. Ma to swoje zalety, jeśli chodzi o prezencję klatki piersiowej, jednak w obiegowej opinii dwurzędówka leży lepiej na osobach szczupłych i dość wysokich.

Wśród marynarek dwurzędowych występują modele o różnej długości i kroju – prostym lub slim fit. Przeważnie mają ostre klapy, które dodatkowo wysmuklają sylwetkę. Jeśli chodzi o kieszenie dwurzędówki, tutaj mamy większy wybór – mogą być z patką, z listewkami, czy naszywane.

Męska marynarka dwurzędowa - stylizacjaMęska marynarka dwurzędowa - stylizacja

Zapinanie marynarki dwurzędowej – mini poradnik

W kontekście marynarki jednorzędowej mówi się, że dolny guzik powinien być zawsze rozpięty. Podobna zasada obowiązuje w przypadku dwurzędówki – ostatni guzik funkcyjny możemy zostawić rozpięty, ale nie jest to obowiązkowe (wyjątkiem jest marynarka dwurzędowa z jednym guzikiem funkcyjnym).

W skrócie, jeśli marynarka dwurzędowa ma:

  • 1 guzik funkcyjny – zapinamy go zawsze,
  • 2 guziki – zapinamy górny,
  • 3 guziki – zapinamy górny i środkowy.

W jaki sposób zapinamy marynarkę dwurzędową?

Mężczyźni, którzy myślą o zakupie marynarki dwurzędowej, często spotykają się ze specjalnym oznaczeniem. 2x1, 6x2, 4x2, 8x1, 8x3 – pierwsza cyfra mówi o liczbie guzików, a druga podpowiada, ile z nich powinno zostać zapiętych. Możemy potraktować je jako wskazówkę od producenta odzieży. Kierujmy się własnymi preferencjami i tym, jaka marynarka najlepiej na nas leży. Niektórzy znawcy mody wskazują też na zależność pomiędzy dużą liczbą guzików a stopniem formalności ubioru.

Męska marynarka dwurzędowa – z czym ją nosić? Jakie dodatki będą odpowiednie?

Bez ryzyka faux pasmęską dwurzędówkę można połączyć ze spodniami od kompletu. Zarówno w zestawie garniturowym, jak i z samą marynarką kwestia stylizacji wygląda podobnie. Pod spód warto założyć koszulę w kolorze białym, czarnym, błękitnym bądź granatowym. Nic nie stoi na przeszkodzie, by strój wzbogacić o stonowany krawat. W zastępstwie koszuli może wystąpić również cienki sweter bądź golf. W casualowym wydaniu dwurzędówka stworzy udany duet z jeansami lub chinosami. W bardziej eleganckiej odsłonie można zestawić ją ze spodniami uszytymi z wełny lub innego materiału.

Akcesoria i obuwie należy dobierać zgodnie ze stopniem formalności stylizacji. Do eleganckiego czarnego garnituru powinniśmy założyć klasyczne czarne oxfordy męskie lub wiedenki oraz minimalistyczne, pasujące dodatki. W mniej oficjalnych zestawach możemy pozwolić sobie na więcej swobody. Granatowa, szara lub beżowa dwurzędówka (niezależnie od tego, czy w komplecie ze spodniami) będzie wyglądała gustownie w towarzystwie skórzanego obuwia w brązowym kolorze.

Więcej o doborze dodatków do garnituru przeczytasz na naszym blogu.

Męska marynarka dwurzędowa – podsumowanie

Mężczyźni sięgają po dwurzędówki z pewną dozą niepewności, ale zupełnie niepotrzebnie. Bowiem marynarki dwurzędowe to klasyka męskiej elegancji. Warto przyjrzeć się im z uwagą i docenić szykowny wygląd oraz możliwość stworzenia różnorodnej stylizacji. Dwurzędówka to rozwiązanie dla świadomych swoich mocnych stron i stylu, poszukujących modowych odkryć mężczyzn.