Akademia Dobrego Stylu

Koszula z krótkim rękawem - jak ją nosić?

Niebieska koszula na krótki rękaw z guzikami

Koszula z krótkim rękawem uchodzi za nieelegancką i niemodną. Nie oznacza to jednak, że panowie powinni całkowicie zrezygnować z tego elementu garderoby. Choć koszula z krótkim rękawem nie odnajduje się w formalnych stylizacjach, to w casualowych można ją bez obaw wykorzystywać. Trzeba jednak wiedzieć, jak robić to z wyczuciem.

Koszula z krótkim rękawem uchodzi za nieelegancką i niemodną. Nie oznacza to jednak, że panowie powinni całkowicie zrezygnować z tego elementu garderoby. Choć koszula z krótkim rękawem nie odnajduje się w formalnych stylizacjach, to w casualowych można ją bez obaw wykorzystywać. Trzeba jednak wiedzieć, jak robić to z wyczuciem.

Koszula z krótkim rękawem i krawat, koszula z krótkim rękawem do garnituru – tych i innych błędów unikaj

Największy problem z koszulą z krótkim rękawem polega na tym, że wielu panów wciąż uważa ją za elegancką i bez skrępowania wkłada do garnituru bądź łączy z krawatem. Tymczasem krótki rękaw koszuli dozwolony jest jedynie w sytuacjach nieformalnych, takich jak weekendowy spacer czy luźne spotkanie ze znajomymi. Wynika to z jej genezy. Koszula z krótkim rękawem powstała na początku XX wieku z myślą o sportowcach. Nosili ją także myśliwi, biorący udział w popularnych w tych czasach wyprawach na safari, pracownicy służb mundurowych oraz turyści. Nikt nie wkładał jednak tego typu koszuli na uroczyste przyjęcia.

W latach 50. XX wieku koszula z krótkim rękawem stała się elementem stroju służbowego w wielu amerykańskich firmach, co możemy obecnie obserwować w filmach, których akcja rozgrywa się w tym okresie. Dziś na biznesowym spotkaniu, konferencji czy w pracy, gdzie obowiązuje biurowy dress code będzie jednak faux pas. Dozwolona jest jedynie w biurach, gdzie można się ubierać nieco swobodniej lub podczas casual friday. W żadnym wypadku nie wkładamy do niej muchy, krawata ani marynarki. Jeśli chcemy założyć coś na ramiona, niech będzie to kardigan lub mniej formalny blezer.

Skoro koszule z krótkim rękawem nie sprawdzają się jako element formalnego stroju do pracy, co zakładać do biura podczas upałów? Sprawdzonym rozwiązaniem jest podwijanie rękawów koszuli z długim rękawem. Wystarczy rozpiąć mankiet, wywinąć go na lewą stronę aż za łokieć i zawinąć na niego kolejną partię materiału. Jeżeli na co dzień zmuszeni jesteśmy nosić do pracy garnitur, warto zastanowić się nad zakupem modelu bez podszewki lub z pół podszewką w jaśniejszej, letniej kolorystyce. Dostępne są również garnitury np. z bawełny, ale one nie najlepiej sprawdzają się w biznesowych zestawach. Są za to doskonałym wyborem na co dzień lub mniej formalne spotkania towarzyskie.

koszula na krótki rękawkoszula na krótki rękaw

Z czym łączyć koszulę z krótkim rękawem?

Koszula z krótkim rękawem podobnie, jak klasyczne T-shirty czy męskie koszulki polo, pasuje do dżinsów, szortów i letnich spodni typu chino. W zależności od charakteru stylizacji oraz kroju koszuli można nosić ją wpuszczoną w spodnie lub wypuszczoną. Dłuższe koszule wkłada się w spodnie, te krótsze, sięgające zazwyczaj bioder można zostawić wypuszczone.

Koszula koszuli nie równa. Co warto mieć na uwadze, kupując koszulę z krótkim rękawem

Kupując koszulę, niezależnie czy z długim czy z krótkim rękawem , należy zadbać, aby była odpowiednio dopasowana do sylwetki. Podczas przymiarek, warto wykonać kilka wymachów rękami, schylić się i ściągnąć łopatki, aby upewnić się, że nie krępuje naszych ruchów. Pamiętajmy, że koszula z krótkim rękawem nie może być zbyt luźna, a jej rękawy zbyt obszerne. Najlepiej, aby kończyły się 5-10 centymetrów przed łokciami. Istotny jest również materiał z jakiego uszyta jest koszula. Najlepsze będą naturalne, przewiewne tkaniny, takie jak bawełna czy len. W letnie, upalne dni zapewnią nam wysoki komfort.

Zostaje jeszcze kwestia wzoru. Czy koszule w hawajskie kwiaty i wyraziste, kontrastowe printy mogą dobrze się prezentować? Tak, jeśli okazja na to pozwala. Idealnie sprawdzą się podczas wakacji. Na co dzień lepiej się ich wystrzegać. Bezpieczniej wybrać klasyczną kratę lub nieco dyskretniejszy wzór.