Akademia Dobrego Stylu

Koszula w spodniach czy na wierzchu? Jak nosić ją poprawnie?

Mężczyzna ubrany w niebieską koszulę, jasne beżowe spodnie i brązowy skórzany pasek

Koszula w spodniach czy na wierzchu – oto dylemat towarzyszący niejednemu mężczyźnie. Zwolennicy klasycznej elegancji opowiadają się raczej za tym, żeby pozostawić koszulę w spodniach. Z kolei dla tych, którzy lubią łamać modowe zasady i czują się dobrze w casualowych stylizacjach, koszula na wierzchu nie stanowi większego problemu. Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji – tego, na jaką okazję się ubieramy i tego, jak wygląda dana koszula.

Koszula – włożona w spodnie, czy nie? Spójrz na proporcje

Czy koszulę wkłada się w spodnie? Prawda jest taka, że koszula w spodniach prezentuje się po prostu lepiej. Wydłuża nogi i sprawia, że sylwetka zachowuje pożądane proporcje. Z kolei wyciągnięta ze spodni wywołuje odwrotny efekt – niepotrzebnie wydłuża górę, a przez to skraca nogi. Koszula zakrywająca brzuch i biodra, a często nawet pośladki, dodatkowo optycznie poszerza sylwetkę. Noszący ją mężczyzna wygląda na tęższego, niż w rzeczywistości i sprawia wrażenie, że próbuje ukryć brzuch. Przestrzegamy przed takim zabiegiem, zwłaszcza niższych i silnie zbudowanych panów.

Koszula – kiedy włożona w spodnie, a kiedy nie?Koszula – kiedy włożona w spodnie, a kiedy nie?

Elegancka koszula do spodni – nigdy na wierzchu

Jak nosić koszulę? Elegancką koszulę powinniśmy wpuszczać w spodnie zawsze. Garniturowe modele są dłuższe – zarówno taliowane, jak i zwykłe. Ich wydłużony fason ma zapobiegać wychodzeniu koszuli ze spodni gdy będziemy się schylać czy siadać. Gdybyśmy wyjęli taką koszulę na wierzch, mogłaby sięgać nawet połowy uda.

Ważne jest przy tym, żeby koszula miała odpowiedni rozmiar. Jak elegancko włożyć koszulę w spodnie, jeżeli wokół wisi znaczący nadmiar materiału? Nie da się. Co zrobić, żeby koszula nie wychodziła ze spodni? Najlepiej unikać zbyt szerokich koszul o nieodpowiednim kroju.

Kiedy koszula powinna być włożona spodnie?

Koszulę do spodni wkładamy zawsze, gdy zależy nam na schludnym, eleganckim wyglądzie. Jeżeli masz na sobie garnitur albo spodnie w kant, jest to w zasadzie jedyna opcja. Nawet nieco luźniejszy zestaw w stylu smart casual, który dopuszcza odchodzenie od klasycznych reguł męskiej elegancji, będzie prezentować się lepiej z koszulą w spodniach. Jak nosić taką koszulę? Element luzu można wprowadzić, rozpinając guzik, podwijając rękawy albo wybierając model z ciekawym kołnierzykiem lub delikatnym wzorem. Koszula wystająca spod marynarki albo swetra kojarzy się niestety z niechlujstwem i brakiem elegancji.

Koszula na wierzchu – kiedy jest to dozwolone?

W zasadzie nawet na co dzień, z uwagi na kwestię proporcji, warto nosić koszulę włożoną do spodni. Istnieją jednak kroje i materiały, które w takiej formie wyglądają niekorzystnie. Przykładem mogą być krótkie, casualowe koszule, które ledwo przykrywają brzuch i sięgają maksymalnie do połowy rozporka. Zamiast zastanawiać się, co zrobić, żeby koszula nie wychodziła ze spodni, łatwiej będzie ją wypuścić. Ze względu na swoją długość, nie zaburzy ona proporcji ciała.

Koszula do jeansów – wpuszczona w spodnie czy nie?

Kolejna grupa koszul, które będą wyglądać lepiej wypuszczone ze spodni, to te wykonane z casualowych materiałów: flanelowe, dzianinowe, dżinsowe. Jak nosić koszulę do jeansów? Jeżeli dany model ma łaty na łokciach, weekendowy kołnierzyk i odznaczające się kieszonki na piersi, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nosić go na wierzchu. To samo można powiedzieć o koszulach w kratę, koszulach w kwiaty i w inne nieformalne wzory. Można je spokojnie rozpiąć i nonszalancko zarzucić na koszulkę, podwijając przy tym rękawy. Trzeba jednak być konsekwentnym. Nie możemy nosić koszuli na wierzchu, a jednocześnie próbować wyglądać elegancko, np. łącząc ją z garniturowymi spodniami w kant czy obuwiem. Nie ma też mowy, żeby założyć wtedy marynarkę, krawat albo muchę.

Wyciągnięta koszula sprawdzi się idealnie w wakacyjnych stylizacjach, na nieformalnych spotkaniach ze znajomymi, na koncercie czy weekendowym wypadzie. Będzie świetnie wyglądać z dżinsami i sportowym obuwiem, np. trampkami czy adidasami. Możesz też sparować ją z chinosami i mokasynami albo sztybletami lub loafersami. Bardzo ważne jest, żeby zadbać o jej odpowiednie dopasowanie. Szczupłym panom polecamy koszule slim fit bądź super slim fit.