Akademia Dobrego Stylu

Czy i jak podwijać rękawy koszuli męskiej?

Mężczyzna ubrany w białą koszulę, czarną muchę i czarny garnitur.

Podwijanie rękawów w koszuli to przydatna modowa sztuczka – pozwala nadać stylizacji nieco bardziej luźnego, a jednak wciąż eleganckiego charakteru. Mężczyźni stosują ten trik zwłaszcza podczas cieplejszych dni – niestety nie zawsze wiedzą, jak podwinąć rękawy w koszuli, aby te prezentowały się perfekcyjnie. Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i dowiedz się, jak robić to poprawnie.

Jak podwijać rękawy w koszuli męskiej?

Największe plusy podwijania rękawów to możliwość dostosowania ich długości do bieżących potrzeb – np. wtedy, gdy jest nam za ciepło, koszula jest minimalnie za duża lub chcemy odsłonić przedramiona i wyeksponować zegarek.

Większość mężczyzn nie zagłębia się zbytnio w istniejące techniki, a po prostu roluje kilka partii materiału do momentu, aż długość rękawa jest dla nich satysfakcjonująca. Niestety, nie wygląda to najlepiej: zagięć jest zdecydowanie za dużo, przez co ruchy ręki są skrępowane. Poza tym tak podwinięte rękawy po prostu opadają, często w najmniej odpowiednich momentach. Dlatego ważne jest, żeby zapoznać się ze skutecznymi i szybkimi sposobami na modne podwijanie rękawów koszuli. Nie wymagają one ani wyjątkowych umiejętności, ani zbyt wiele wysiłku. Za to od razu wchodzą w nawyk i pozwalają uzyskać lepszy efekt.

koszula koszula

Dwie zasady eleganckiego podwijania rękawów

Nie ma jednej uniwersalnej metody, jak elegancko podwinąć rękawy. Istnieją za to pewne ogólne zasady, których warto się trzymać, decydując się na taki krok.

Przede wszystkim ważne jest, żeby zawinięcie było starannie uformowane i żeby na materiale nie tworzyły się zbędne zmarszczki. O ile w lnianej koszuli na lato bądź we flanelowej koszuli nie ma to większego znaczenia, o tyle bardziej eleganckie modele wymagają pod tym względem nieco większej dyscypliny.

Druga kwestia dotyczy wysokości podwinięcia. Przyjmuje się, że najbardziej eleganckie rozwiązanie to zakończenie rękawa nie na przedramieniu, ale nieco wyżej, na wysokości łokcia.

A zatem – jak podwijać rękawy w koszuli z guzikiem, aby nie odczuwać dyskomfortu ani ucisku w miejscu zgięcia, a także żeby materiał nie zrolował się ani nie opadł? Wystarczy, że zastosujesz się do czterech poniższych kroków:

  1. 1. Rozepnij guziki przy mankietach koszuli.
  2. 2. Wywiń mankiety na lewą stronę i podciągnij je do łokci. Upewnij się, że materiał pod spodem nie tworzy brzydkich wybrzuszeń i układa się możliwie gładko.
  3. 3. Następnie zasłoń mankiety, wywijając fragment materiału spod spodu i zawijając go tak długo, jak to potrzebne (powinny wystarczyć dwa-cztery razy).
  4. 4. Upewnij się, że nie widać żadnych niechlujnych zagięć i fałdek – wszystko musi być wyprostowane i wygładzone.

W tej metodzie ważna jest drobiazgowość – gdy pojawią się jakiekolwiek fałdy, należy wygładzić je dłonią. Trzeba też kontrolować równe rozłożenie materiału przykrywanego przez mankiet. Kluczowy jest moment wywijania ostatniej fałdy rękawa. Oczywiście o brak nierówności należy zadbać już wcześniej, czyli na etapie prasowania koszuli. Powyżej opisany sposób jest najbardziej uniwersalny – można go zastosować na codzienne, ale też bardziej oficjalne okazje.

Modne podwijanie rękawów w koszuli na różne okazje

Poza powyższym, klasycznym sposobem można też podwijać rękawy bardziej casualowo, czyli po prostu podciągając je na wysokość poniżej łokcia. Rękaw przykrywa wtedy mniej więcej 2/3 długości ręki. Taką metodę można zastosować przy swobodnej, codziennej stylizacji, np. podczas spotkania towarzyskiego albo w biurze, w którym nie obowiązuje ścisły dress code.

A jak zawijać rękawy w koszuli w stylu włoskim? Wówczas na widoku pozostaje kawałek mankietu, który jest w innym kolorze niż reszta rękawa. Wystarczy rozpiąć mankiet, wywinąć rękaw i podwinąć rękawy tak, żeby na górze wystawała krawędź mankietu. Można tutaj dowolnie regulować długość rękawa – jeżeli chcemy, by sięgał za łokieć, właśnie tam kończymy proces wywijania. Uwaga: w przypadku, gdy mankiet nie odróżnia się kolorystycznie, taka metoda wywijania rękawów nie zda egzaminu.

Podwijanie rękawów w koszuli – podsumowanie

Czy podwinięte rękawy w koszuli są zarezerwowane jedynie na ciepłe dni? Oczywiście, że nie! Mężczyźni często sięgają po ten trik, gdy na zewnątrz panuje upał, ale nie jest to jedyny powód. Uniesione rękawy dają większą swobodę i nieco zadziorny, ale stylowy wygląd. Możesz skorzystać z powyższych metod nawet w chłodniejsze, jesienne czy zimowe dni; w końcu na zewnątrz i tak ochroni Cię okrycie wierzchnie, a wewnątrz - ogrzewanie. Mamy nadzieję, że podwijanie rękawów w koszuli nie będzie Ci już sprawiać żadnych problemów!

Skompletuj garderobę w najmodniejszych odcieniach: sprawdź bordowe koszule oraz brązowe koszule męskie od Recman.