Akademia Dobrego Stylu

Do czego służą opaski do rękawów? Jak je nosić?

Bordowe opaski na rękawy

Jak wiadomo – moda zatacza kręgi, a dawne trendy wracają na salony. Jednym z zapomnianych elementów klasycznej męskiej garderoby są opaski do rękawów. Choć obecnie nie cieszą się tak dużą popularnością, jak kiedyś, coraz częściej możemy je zaobserwować w stylizacjach inspirowanych modą vintage. Zastanawiasz się, jaką funkcję pełni ten stylowy dodatek? Z artykułu dowiesz się, do czego służą opaski na rękawy oraz jak i kiedy je nosić.

Opaski na rękawy – szczypta historii na początek

W przeszłości oferta marek odzieżowych była o wiele skromniejsza – zarówno pod kątem fasonu, czy rozmiaru, jak i w kwestii wizualnej. Produkowano wówczas zaledwie kilka modeli koszul z zawyżonymi wartościami poszczególnych miar. Ówczesne egzemplarze, dzięki obszernej formie gwarantowały swobodę ruchów, ale ograniczały komfort użytkowania poprzez np. za długie i obwisające rękawy. Tak przeskalowany krój zaburzał proporcje figury i sprawiał, że finalna stylizacja nie wyglądała dobrze. A jak wiadomo, podstawowym kryterium doboru koszuli męskiej jest jej odpowiednie dopasowanie do sylwetki. Jak zatem spełnić oczekiwania całej klienteli, oferując jedynie kilka rozmiarów danego egzemplarza?

W odpowiedzi na potrzebę klientów na rynku pojawiły się opaski, dzięki którym w estetyczny sposób można było podwijać rękawy koszuli. Ten praktyczny dodatek szybko zyskał popularność wśród mężczyzn wykonujących prace manualne. Opaski do rękawów okazały się również doskonałą propozycją dla urzędników i pracowników piszących, ponieważ podtrzymanie rękawów na odpowiedniej wysokości zapobiegało wycieraniu się mankietów. Tym samym opaski przedostały się do powszechnego użytku, natomiast wraz z rozwojem branży odzieżowej zaczęły powoli zatracać swoją użyteczność.

Opaski do rękawówOpaski do rękawów

Opaski do rękawów – stylowy akcent, czy praktyczny dodatek?

Współczesne marki odzieżowe oferują rozmaite modele koszul w wielu rozmiarach. Mogłoby się wydawać więc, że opaski do rękawów nie mają już zastosowania w modzie użytkowej. Nic bardziej mylnego! Choć opaski lata świetności mają już za sobą, nadal spełniają funkcję praktyczną. Dzięki nim w elegancki sposób możemy podwinąć rękawy, by wyglądać schludnie.

Opaski na rękawy – które wybrać?

Opaski na rękawy mogą urozmaicić niejedną stylizację, wprowadzając retro klimat. Najczęściej spotykane modele produkowane są z dwóch rodzajów surowca – metalu lub gumy (czasami mieszanka elastanu i poliestru). Oba rodzaje mają podobny stopień formalności, ale oferują różny efekt końcowy.

Metalowe opaski na rękawy występują zarówno w kolorze złota, jak i srebra, a po bardziej wnikliwych poszukiwaniach najpewniej znajdą się i te w kolorze rose gold, miedzianym lub czarnym. Opaski gumowe przybierają bardzo różne wzory (gładkie, w kratę, w pasy, w jodełkę, czy w kropki) oraz kolory i powinny konweniować z barwami reszty elementów zestawu. Metalowe modele zdają się mieć trochę bardziej współczesną formę, z kolei te gumowe nawiązują do stylu vintage. Jeśli ktoś pragnie założyć je do eleganckiego garnituru, powinien zdecydować się na te o stonowanej kolorystyce, z mniejszą ilością wzorów.

Jak nosić opaski na rękawy?

Opaski na rękawy można nosić na trzy sposoby:

  1. 1. Opaski mogą okazać się pomocne jeśli rękawy koszuli są zbyt długie. Wówczas opaskę zakładamy na rozwinięty rękaw (bez podciągania go) – tak, by otrzymać pożądaną długość rękawa (mankiet powinien estetycznie wystawać spod marynarki ok. 1-1,5 cm).
  2. 2. O ile koszula faktycznie nie jest za duża, opaski mogą pełnić funkcję jedynie estetyczną – wystarczy, że założymy je na rozwinięty rękaw.
  3. 3. Opaski możemy założyć też po podwinięciu rękawów na dwie lub trzy zakładki, tak aby sięgały tuż nad łokieć. Dzięki temu skutecznie zapobiegniemy rozwijaniu się rękawów.

Komponując strój, należy zwrócić uwagę na kolorystykę. Wybór koloru opaski metalowej powinien pasować do reszty elementów metalowych użytych w stylizacji. Z kolei opaski gumowe warto dobierać, utrzymując spójność kolorystyczną z takimi akcesoriami jak: krawat, poszetka czy skarpetki.

Kiedy zakładać opaski?

Opaski do rękawów nie są obowiązkowym elementem męskiej garderoby, ale niewątpliwie stanowią praktyczny i ciekawy wizualnie dodatek. Najlepiej będą wyglądać w zestawach formalnych i półformalnych. Dobrze wypadną zarówno w zestawie garniturowym, jak i półformalną marynarką, czy kamizelką.

Opaski do rękawów – podsumowanie

Podsumowując, opaski do rękawów to propozycja dla każdego, kto chce wyróżnić się, nosząc elegancką koszulę. Nie obniżają ani nie podwyższają one stopnia formalności ubioru, ale skutecznie urozmaicają stylizację. Ze względu na praktyczne zastosowanie, opaski warto mieć w swojej garderobie, nawet jeśli nie jesteś szczególnym koneserem mody męskiej.