Akademia Dobrego Stylu

Koszula na spinki czy guziki? Od czego zależy wybór?

Mężczyzna ubrany w błękitną koszulę na guziki, jasne spodnie i brązowy pasek

Kiedy zbliża się ważna uroczystość, podczas której chcemy wyglądać elegancko, jednym z pojawiających się dylematów jest pytanie: wybrać koszule na spinki czy na guziki? Która z nich będzie pasować do oficjalnej gali, która na ślub, a która zapewni nam swobodę i elegancję podczas półformalnych spotkań z rodziną czy przyjaciółmi?

Koszula na spinki a koszula na guziki – podstawowa różnica

Na samym początku warto przypomnieć, czym różnią się od siebie koszula na spinki i na guziki. Chodzi o mankiet koszuli, a dokładniej o to, czy jest on pojedynczy, czy podwójny.

    1. 1. Pojedyncze mankiety, czyli mankiety tradycyjne, są zapinane na guzik (lub guziki – ponieważ spotyka się także koszule z miejscami na dwa zapięcia). Mankiet może być okrągły, ścięty albo prosty, jednak nie ma to wpływu na umiejscowienie guzika.
    1. 2. Podwójne mankiety, inaczej zwane mankietami francuskimi, są charakterystyczne dla bardziej formalnych koszul z długim rękawem. Zapina się je na spinki, które trzeba samodzielnie umieścić. Podobnie jak w punkcie pierwszym, mankiet francuski może być okrągły, ścięty albo prosty.

O ile w przypadku tradycyjnych koszul nie mamy możliwości wymiany guzików (chyba, że przy pomocy poprawek krawieckich), o tyle spinki do mankietów możemy dowolnie wymieniać.

spinki do koszulispinki do koszuli

Oficjalna okazja. Wybrać koszulę na spinki czy guziki?

Zasadniczo decyzja, czy wybrać koszulę na spinki, czy na guziki, to indywidualna sprawa każdego mężczyzny. Elegancki dress code nie narzuca sytuacji, w których można założyć tylko koszulę z mankietami tradycyjnymi albo tylko z mankietami francuskimi. Jeżeli więc nie czujesz się swobodnie, nosząc koszulę na spinki – nie zmuszaj się do tego typu stylizacji. Nawet na bardzo oficjalną okazję wybierz koszulę na guziki. Zadbaj jedynie o to, aby był to gładki, biały model z kołnierzykiem klasycznym lub włoskim.

Jeżeli jednak lubisz spinki do mankietów, to uroczyste okazje, jak ślub, wieczorna gala, wyjście do filharmonii czy teatru, są wręcz idealne do wyboru koszul z francuskimi mankietami. Uchodzą one za bardziej formalne – spinki są w końcu męską biżuterią i stanowią ozdobę całej stylizacji. Świetny przykład stanowią klasyczne ślubne spinki do mankietów.

Możesz założyć je zarówno do garniturów klasycznych, jak i do smokingu czy fraka. W przypadku formalnych uroczystości pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej powagi i zdecyduj się na stonowane, klasyczne spinki. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się np. srebrne spinki do mankietów, bez dodatkowych zdobień.

Formalność okazji wpływa również na kształt mankietu. Podczas bardzo uroczystych wyjść mankiet powinien być prosty.

Nieformalne spotkanie. Co będzie odpowiednie?

Na nieformalne lub półformalne okazje mężczyźni często wybierają koszule na guziki. Nie jest to jednak reguła – jak najbardziej można też wtedy sięgać po spinki. Co więcej, w nieoficjalnych stylizacjach można sobie pozwolić na więcej swobody.

Mniej formalne koszule na spinki mają ścięty lub okrągły mankiet. Wybór spinek w tym wypadku jest bardzo duży i w zasadzie istnieje niewiele ograniczeń. Wszystko zależy od sytuacji, na jaką postanawiasz założyć spinki, oraz od reszty stylizacji.

Jeżeli planujesz wieczorne wyjście z przyjaciółmi, dzięki spinkom możesz wyrazić swój charakter albo hobbymarynistyczne, sportowe albo samochodowe motywy to tylko niektóre z propozycji. Pamiętaj jedynie, aby kunsztowne zdobienie lub oryginalny kształt grały z resztą stylizacji. Kolorowa koszula w kratę niekoniecznie będzie pasować do złotych spinek z bordowymi aplikacjami. W takim wypadku lepiej postawić na prostą, klasyczną biżuterię.

Koszula na spinki – jak ją nosić?

Choć wybór konkretnego rodzaju spinki zależy od okazji i reszty ubioru, istnieje kilka niezmiennych zasad, do których powinieneś się zastosować, jeżeli decydujesz się na koszulę na spinki zamiast na guziki.

  • Przede wszystkim zawsze zakładaj krawat albo muchę, nawet gdy ma to być mało formalna stylizacja. Możesz wybrać ciekawy wzór czy deseń krawata, ale jest on obowiązkowy. Tylko przy koszuli na guziki dopuszcza się jego pominięcie.
  • Nie zakładaj spinki do krawata. Spinki do mankietów powinny być jedyną biżuterią. Możesz za to zdecydować się na zegarek.
  • Spinki powinny lekko wystawać spod mankietu marynarki.
  • Spinki powinny pasować do pozostałych dodatków: zegarka, paska do spodni/szelek, krawata/muchy czy poszetki. Warto zadbać o zgodność kolorystyczną tych elementów.

Gdy zakładasz koszulę na spinki po raz pierwszy, przez brak przyzwyczajenia możesz przez chwilę czuć się niekomfortowo – ale powinno to szybko minąć. Taką koszulę nosi się bowiem tak samo jak tę na guziki. Największą różnicę odczujesz podczas zakładania, ponieważ musisz ręcznie dopasować spinki. Mankiety francuskie dają jednak ogrom możliwości, jeżeli chodzi o tworzenie nowych, ciekawych stylizacji – dlatego warto się na nie zdecydować przynajmniej raz na jakiś czas.