Akademia Dobrego Stylu

Jak mężczyzna powinien ubrać się do filharmonii?

Mężczyzna ubrany w granatowy garnitur, ciemną kamizelkę z guzikami, białą koszulę i krawat z czarnymi eleganckimi butami

Są miejsca, do których nie wypada przyjść w jeansach i sweterku i takie wydarzenia, które wymagają wejścia na wyższy poziom elegancji. Jednym z nich jest wyjście na koncert muzyki symfonicznej. Jak zatem mężczyzna powinien ubrać się do filharmonii? Wiele zależy od tego, czy wybierasz się na kameralny koncert czy na uroczystą galę. Jednak jedno jest pewne – w tej świątyni sztuki obowiązuje Cię klasyczna elegancja. Poniżej podpowiadamy, jaki strój do filharmonii sprawi, że będziesz wyglądał stosownie do miejsca i okoliczności.

Jak się ubrać do filharmonii na koncert?

Koncert w filharmonii to wydarzenie półformalne, co oznacza, że nie obowiązuje Cię wieczorowy strój wizytowy. Warto jednak swoim ubiorem podkreślić rangę wydarzenia, atmosferę miejsca, a także wyrazić szacunek do artystów, którzy zawsze wyglądają nienagannie i elegancko. Zdajemy sobie sprawę z tego, że obecnie dress code obowiązujący w filharmonii jest bardziej liberalny niż kiedyś, dlatego na zwykły, kameralny koncert nie musisz zakładać czarnego garnituru. Doskonałym wyjściem w tej sytuacji jest styl smart casual, choć w nieco bardziej klasycznym wydaniu. Świetnie sprawdzi się tu na przykład tzw. zestaw koordynowany, strój złożony z eleganckiej marynarki i spodni w różnych kolorach. Taki ubiór pozwoli Ci poczuć się swobodnie na koncercie, podkreślić indywidualny styl, a przy tym nadal wyglądać elegancko.

szary garnitur do filharmoniiszary garnitur do filharmonii

Strój na koncert do filharmonii – przykładowy zestaw dla mężczyzny

Jaki strój na koncert do filharmonii będzie najbardziej odpowiedni? Niech głównym elementem Twojej stylizacji będzie casualowa, granatowa marynarka w kratę, wykonana z miękkiej, wełnianej tkaniny. Stylizację uzupełnij jasnoniebieską koszulą i pasującym do całości krawatem. Nie musi być on jednolity – możesz zdecydować się na krawat w mikrowzór, jednak trzeba go umiejętnie zgrać kolorystycznie z koszulą i marynarką. Najlepiej, by jeden z kolorów na krawacie występował również w pozostałych elementach Twojego zestawu. Jeśli chodzi o dół – w zestawie koordynowanym sprawdzą się na przykład klasyczne, granatowe spodnie o dopasowanym kroju. Całość uzupełnij ciemnobrązowym, skórzanym paskiem oraz eleganckimi, brązowymi półbutami.

Jak się ubrać do filharmonii na galę?

Gala lub koncert noworoczny w filharmonii to szczególne wydarzenie, które wymaga wyjątkowej oprawy. Oznacza to, że najlepszym wyborem w takiej sytuacji jest formalny strój koktajlowy. To jedna z okazji, na których dobrze widziany będzie czarny, elegancki garnitur lub smoking, zestawiony z białą koszulą i czarnym krawatem lub muchą. Równie elegancko będziesz się prezentować w garniturze w kolorze granatowym. Na tego rodzaju wydarzenia nie przystoi zakładać koszuli w innym kolorze niż biała ani też koszuli we wzory. Zdecyduj się na koszulę z długim rękawem, z mankietami na spinki, by dodać stylizacji odświętnego charakteru. Całość powinny uzupełniać czarne, wizytowe buty skórzane, np. oksfordy.

Strój do filharmonii na galę lub koncert noworoczny – przykładowy zestaw dla mężczyzny

Po pierwsze, załóż bardzo elegancki, idealnie skrojony garnitur ze szlachetnych materiałów. Do niego perfekcyjnie będzie pasować biała koszula z mankietami zapinanymi na spinki i jubilerskimi guzikami, które znakomicie podkreślają formalny charakter koszuli. Pamiętaj, by do tej stylizacji wybrać klasyczne, czarne spinki do mankietów. Zamiast krawata możesz pokusić się o założenie eleganckiej, gładkiej muchy, szczególnie gdy wybierzesz garnitur smokingowy. Całość uzupełnij czarnym, skórzanym paskiem oraz lakierowanymi półbutami w tym samym kolorze.

Pamiętaj, że diabeł tkwi w szczegółach, a nawet najbardziej szykowny strój do filharmonii nie będzie prezentował się korzystnie jeśli nie zadbasz o odpowiedni wygląd poszczególnych elementów. Dlatego koniecznie dopilnuj, by koszula i garnitur były czyste i wyprasowane, a buty wypastowane.