Akademia Dobrego Stylu

Jak dobrać pasek do spodni?

Mężczyzna ubrany w spodnie w kratę w kolorze ciemnego beżu z czarnym paskiem i białymi butami

Jak dobrać pasek do spodni? Wiele zależy od rodzaju spodni i charakteru stylizacji. Wielu mężczyzn nosi swoje paski nieprawidłowo lub popełnia bardzo proste błędy podczas wyboru tego dodatku. Jednak wystarczy pamiętać o kilku niezbyt skomplikowanych zasadach, aby pasek dobrze korespondował z naszym stylem.

Kiedy należy skorzystać z paska, a kiedy z szelek?

W przypadku spodni garniturowych zasada jest prosta: jeżeli znajdują się w nich szlufki, wówczas zakładamy pasek. Nie ma znaczenia, czy spodnie dobrze się na nas układają, ani czy w ogóle pasek jest konieczny. Jeżeli tylko mamy możliwość go założyć, powinniśmy to zrobić. Spodnie garniturowe bez paska wyglądają po prostu nieestetycznie.

Co jednak z szelkami do garnituru? Są one dopuszczalne, ale mimo wszystko powinno się je nosić do spodni przystosowanych do tego rozwiązania – bez szlufek i z (zazwyczaj) podniesionym stanem. Założenie szelek do tradycyjnych spodni garniturowych nie jest co prawda błędem, tym niemniej pasek zawsze będzie w tym przypadku lepszym rozwiązaniem. Oczywiście nie powinno się łączyć szelek z paskiem.

Natomiast stylizacje casualowe pozostawiają zdecydowanie więcej swobody w dobieraniu dodatków. Szelki podtrzymujące spodnie ze szlufkami są dozwolone, natomiast brak paska nie będzie błędem, nawet jeśli spodnie mają szlufki.

Jak dobrać pasek do spodni?Jak dobrać pasek do spodni?

Jak rozmiarowo dobrać pasek do spodni? Jaka jest optymalna szerokość paska do jeansów?

Wybierając pasek, zarówno do codziennych, jak i eleganckich stylizacji, warto pamiętać o jego odpowiednim rozmiarze.

  • Pasek powinien zapinać się na środkowe otwory. Jeżeli nie wiemy, jaki rozmiar będzie dla nas najlepszy, użyjmy centymetra krawieckiego – włóżmy go w szlufki tak, jak wkłada się w pasek. Nawet jeżeli się pomylimy o 1 lub 2 centymetry, nic się nie stanie – w pasku jest przecież kilka otworów, więc któryś powinien być odpowiedni. Przyjmuje się, że całkowita długość paska powinna przekraczać obwód w pasie o ok 13-16 cm. Pamiętaj o tej zasadzie, jeśli zastanawiasz się, jaki pasek do spodni wybrać.
  • Liczy się także szerokość paska. Jeżeli nasze spodnie mają szerokie szlufki, to zbyt wąski pasek będzie złym wyborem. Spodnie podtrzymywane w ten sposób źle się układają i mogą być niewygodne. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie pasek o szerokości 4 cm, który pasuje do większości jeansów męskich.

Jaki pasek będzie odpowiednim wyborem do spodni garniturowych?

Jak dobrać pasek do spodni od garnituru? W tym przypadku warto pamiętać o trzech prostych zasadach:

  • Pasek powinien być wykonany z gładkiej skóry licowej. Taki pasek skórzany może posiadać delikatny połysk oraz obszycie, jednak gładka powierzchnia uznawana jest za najbardziej elegancką.
  • Klamra powinna być otwarta, metalowa, złota lub srebrna, możliwie prosta i klasyczna. Dobrze, gdy jej kolor koresponduje z odcieniem spinek do mankietów lub koperty zegarka.
  • Kolor paska powinien być w kolorze butów. Pozostałe skórzane dodatki, jak np. torba męska na ramię czy rękawiczki, również powinny być w tym kolorze.

Jeżeli będziemy pamiętać o powyższych zasadach, a także o tym, by pasek nie był zbyt długi lub za krótki, wybór odpowiedniego modelu nie powinien sprawić żadnego problemu.

Jaki pasek pasuje do spodni jeansów? Jaki kolor paska wybrać?

W tym przypadku można sobie pozwolić na więcej swobody. Pasek może być zdecydowanie szerszy, wykonany ze skóry surowej, skórzanej plecionki lub nawet odpowiednio mocnej tkaniny.

Jaki kolor paska będzie odpowiedni do jeansów? Najważniejsze to, aby był kolorystycznie dopasowany do butów i innych skórzanych elementów garderoby. Odcień samych jeansów ma drugorzędne znaczenie. Najbardziej uniwersalnym wyborem będzie pasek w kolorze czarnym lub brązowym.

Ponadto warto wiedzieć, że im bardziej uroczysta okazja, tym mniej ozdób pasek powinien posiadać – nawet w sytuacji, gdy mamy na sobie jeansy męskie w połączeniu na przykład z marynarką oraz koszulą lub kardiganem.