Akademia Dobrego Stylu

Jakie spodnie będą pasować do granatowej marynarki lub koszuli?

Dwie pary spodni w kolorze ciemnego i jasnego brązu

Jakie spodnie włożyć do granatowej marynarki? Co będzie odpowiednim wyborem na bardziej, a co na mniej formalne okazje? W tym zestawieniu raczej trudno o modowe faux pas, bo granat to jeden z najbardziej uniwersalnych kolorów. Pasuje do niego wiele różnych odcieni, jednak nie każde połączenie kolorystyczne będzie odpowiednie na każdą okazję.

Kolory pasujące do granatowej marynarki

Do granatowej marynarki lub koszuli szczególnie polecamy kolory takie jak:

  • odcienie brązu – kamelowy, beżowy czy ciemny brąz,
  • odcienie szarości – od grafitu po jasnoszary,
  • biel,
  • bordo,
  • odcienie zieleni – oliwkowa lub szmaragdowa, khaki.

Granat można też łączyć z czernią, choć do niedawna wielu odradzało to zestawienie. Taka stylizacja może prezentować się bardzo dobrze, warto ją jednak nieco rozjaśnić dodatkami np. białą poszetką lub taką w jasne wzory.

Jeżeli szukamy mniej uniwersalnych kolorów, granat świetnie będzie komponował się z różnymi odcieniami czerwieni, pomarańczu i żółci – np. kolorem musztardowym. Nic nie stoi również na przeszkodzie, by włożyć do granatowej marynarki spodnie męskie w kratę. Warto, aby granat był jednym z odcieni zawartych we wzorze, ale nie jest to koniecznością.

Spodnie do granatowej marynarki męskieSpodnie do granatowej marynarki męskie

Spodnie do granatowej koszuli lub marynarki – tych kolorów lepiej unikać

Czego unikać, wybierając spodnie do granatowej marynarki lub koszuli? Unikaj łączenia podobnych odcieni granatu. O ile idealnie dopasowane pod kolor marynarki spodnie zawsze będą wyglądać świetnie, o tyle podobne, choć nie identyczne barwy mogą nie zagrać.

Spodnie we wszystkich innych kolorach mogą stworzyć z granatową marynarką lub koszulą ciekawą stylizację – oczywiście pod warunkiem, że pasują do naszego stylu i okazji, na jakie je wkładamy.

Każde połączenie to inny charakter stylizacji

Z reguły im więcej kontrastów w stylizacji, tym mniej formalny jest jej charakter. Dlatego jeżeli wkładasz granatową marynarkę na elegancką kolację lub biznesowe spotkanie, postaw raczej na bardziej stonowane połączenia. Zestawienia o dużym kontraście będą wyglądać świetnie w stroju codziennym, o casualowym charakterze.

Komponując stylizację, warto mieć też na uwadze aktualną porę roku. Białe spodnie doskonale prezentują się w połączeniu z granatową marynarką i nadają stylizacji lekkości. Jest to jednak typowo letni zestaw, który raczej nie sprawdzi się zimą.

Stopnie formalności spodni – na co zwrócić uwagę?

Podczas kompletowania stylizacji zwróć uwagę nie tylko na to, jaki kolor mają spodnie. Równie ważny jest stopień ich formalności. Ten powinien być zależny od okazji, na którą chcesz założyć granatową marynarkę lub koszulę. Jeżeli wybierasz się na bankiet lub spotkanie biznesowe, możesz postawić na spodnie garniturowe lub inny fason spodni zaprasowanych w kant – mogą mieć one szary odcień, stworzysz wówczas elegancki zestaw koordynowany. Idąc na drinka z przyjaciółmi czy romantyczny spacer, możesz pozwolić sobie na luźniejszy krój, na przykład chinosy.