Akademia Dobrego Stylu

Jaka koszula do brązowej marynarki? A jakie spodnie? Pomysły na stylizacje

Mężczyzna ubrany w brązowy garnitur, białą koszulę i kolorowy krawat

W twojej szafie pojawiła się brązowa marynarka i zastanawiasz się, jakie spodnie i koszula będą do niej pasować? Możliwości jest wiele, ale jak zwykle sporo zależy od odcienia oraz stopnia formalności marynarki. W poniższych akapitach wyjaśniamy wszystkie niuanse dotyczące brązowej marynarki i prezentujemy przykładowe stylizacje z jej wykorzystaniem.

Brązowa marynarka – kiedy i na jakie okazje ją zakładać?

Brązowa marynarka doskonale sprawdza się w stylizacjach casualowych i smart casualowych. Wyjątkiem jest oczywiście brązowa marynarka garniturowa – ona sprawdzi się także w półformalnych biznesowych zestawach.

Brązowe marynarki znacznie częściej nosimy w sezonie jesienno-zimowym niż latem. Brąz po prostu doskonale komponuje się z paletą kolorystyczną większości jesiennych zestawów. Stąd znacznie łatwiej o tweedową niż lnianą marynarkę w kolorze brązowym.

Brązowa marynarka męskaBrązowa marynarka męska

Na jakie okazje można włożyć brązową marynarkę?

Będzie to idealny wybór na wyjście ze znajomymi, na randkę albo niedzielny obiad z rodziną. Ostateczny charakter zestawu będzie jednak zależeć od tego, jaką koszulę oraz jakie spodnie i dodatki włożymy do brązowej marynarki. W dalszych akapitach podpowiadamy, czym kierować się przy ich wyborze.

Brązowa marynarka – jaka koszula będzie najlepszym wyborem?

Jeżeli niespecjalnie lubisz bawić się modą i nie jesteś pewien, jaka koszula będzie pasować do brązowej marynarki, postaw na klasykę, czyli koszulę w kolorze białym. Sprawdzi się ona praktycznie w każdym zestawie z brązową marynarką – pamiętaj jedynie, aby celować w koszule półformalne i casualowe – do luźnych, casualowych zestawów nigdy nie wkładamy typowo formalnych koszul.

Biel nie jest oczywiście jedynym rozwiązaniem. Do brązowej marynarki będą też pasować koszule w kolorze beżowym i jasnoniebieskim. Śmiało eksperymentuj też z koszulami we wzory. Pamiętaj tylko, że gdy marynarka również ozdobiona jest deseniem, wzory na koszuli powinny być raczej dyskretne.

Brązowa marynarka – jakie spodnie będą najlepszym wyborem?

Jakie spodnie pasują do brązowej marynarki? Dobrym wyborem będą modele w następujących kolorach:

  • Brązowym – może być nieco ciemniejszy lub jaśniejszy od odcienia marynarki; gdy marynarka jest zdobiona deseniem, może korespondować z jednym z kolorów na deseniu.
  • Szarym – praktycznie wszystkie odcienie szarości będą pasować.
  • Beżowym lub białym – jasne spodnie mogą bardzo ciekawie prezentować się w towarzystwie brązowej marynarki.
  • Niebieskim – do brązowej marynarki najlepiej pasować będą ciemnoniebieskie spodnie, w tym jeansy.
  • Bordowym, ciemnozielonym, żółtymlub innym kontrastującym odcieniem – najlepiej celować w typowo jesienne kolory.

Ryzykownym wyborem są tu spodnie w kolorze czarnym. Niektóre brązowe marynarki mogą prezentować się „ponuro” w takim towarzystwie.

Brązowa marynarka – przykładowe stylizacje

Dość teorii, czas na stylizacje z brązową marynarką. Oto 3 ciekawe zestawy, którymi możesz się inspirować:

Klasyczny brązowy garnitur, biała koszula, mucha

Biała koszula to zawsze dobry wybór, również gdy chodzi o brązową marynarkę czy garnitur. W tym wypadku mamy do czynienia z bardzo eleganckim zestawem z muchą i półformalną koszulą z krytą listwą guzikową. Męską stylizację z brązową marynarką doskonale dopełni klasyczna biała poszetka złożona w prostokąt (przeczytaj więcej o sposobach składania poszetki).

Brązowy garnitur w kratę, biała koszula z mikrowzorem, kamizelka

Typowo jesienna stylizacja utrzymana w różnych odcieniach brązu i granatu. Choć jej bazę stanowi garnitur, formalność zestawu została znacząco obniżona poprzez dołączenie do niego kamizelki i koszuli z delikatnym wzorem. Ciekawym akcentem jest również brązowy krawat i kolorowa poszetka ułożona w puff. Tak ubranym można pojawić się na kolacji w firmie lub w domu – również tej wigilijnej.

Ciemnobrązowa marynarka w kratę, szary golf, grafitowe spodnie

W stylizacji z brązową marynarką nie musi być eleganckiej koszuli. Doskonale będzie prezentować się także narzucona na T-shirt lub golf męski. W tym wypadku jest to klasyczny, szary sweter, który sprawdzi się również w wielu innych stylizacjach. Aby nadać spójności zestawowi, uzupełniono go o poszetkę w kolorach korespondujących z barwami marynarki i swetra. Spodnie mają neutralny ciemnoszary kolor.