Akademia Dobrego Stylu

Męskie stylizacje na święta. W co ubrać się na wigilię?

Mężczyzna ubrany w jasno beżowy golf, brązową marynarkę z poszetką w kieszeni i ciemne jeansy z paskiem

Jak elegancki mężczyzna może się ubrać na wigilię? W pierwszej kolejności warto rozważyć, gdzie i w jakim gronie spędzamy świąteczną kolację, a następnie odpowiednio dobrać do siebie poszczególne części garderoby. Zobacz nasze propozycje męskich stylizacji na Święta.

W co się ubrać na wigilię? To zależy…

Święta Bożego Narodzenia są czasem na spotkanie z rodziną i najbliższymi, także tymi niewidzianymi od miesięcy. Często obchodzimy je ze współpracownikami, szefem czy przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że kolacja wigilijna to uroczyste, doniosłe wydarzenie, podczas którego chcemy dobrze wyglądać.

Jednak wigilia wigilii nierówna – zarówno gdy mowa o świątecznej kolacji, jak i imprezie bożonarodzeniowej w pracy. W poszczególnych firmach i rodzinach obowiązują różne zwyczaje – dla jednych normą są święta w garniturze, inni stawiają na mniej formalne swetry i koszule.

Ubiór każdego eleganckiego mężczyzny powinien być dostosowany do okazji. Jak więc ubrać się na wigilię? Tak, jak pozwalają nam na to okoliczności. Pamiętajmy też, że w święta powinniśmy przede wszystkim być sobą.

Jak się ubrać na wigilię firmową, a jak na świąteczną kolację w rodzinnym gronie? Czy eleganckiemu mężczyźnie wypada założyć sweter? Jaką koszulę ubrać na wigilię o formalnym charakterze? Poniżej prezentujemy garść praktycznych wskazówek, które warto mieć na uwadze podczas komponowania świątecznych stylizacji. Wzięliśmy pod uwagę różne scenariusze, tak aby każdy mógł się zainspirować naszymi propozycjami.

Jak się ubrać na Wigilię?Jak się ubrać na Wigilię?

Przykładowe męskie stylizacje na święta

Strój na wigilię firmową

Zdarzają się sytuacje, gdy sztywnej elegancji nie unikniemy, jak na przykład podczas dużej, oficjalnej wigilii firmowej. Gdy dodatkowo jest organizowana w wykwintnej restauracji, dress code zobowiązuje do szykownego ubioru. W takim wypadku sprawdzi się klasyka – ciemny, wełniany garnitur, jasna koszula (zwykle w białym kolorze lub w stonowanym błękitnym odcieniu) oraz elegancki krawat. Dobrym pomysłem, aby przełamać nudę może być granatowy garnitur w delikatne prążki. Do tego krawat w ciekawe wzory o klasycznej szerokości – i gotowe! Zamiast krawatu można też założyć bardziej ekstrawagancką muchę, przy czym należy pamiętać o koszuli z odpowiednim kołnierzykiem - klasycznym lub łamanym.

Strój na wigilię w przyjacielskim gronie

Jak mężczyzna może ubrać się na wigilię firmową, podczas której nie jest wymagany formalny strój? Nadal warto pamiętać o eleganckiej koszuli w białym kolorze, ale tym razem nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamiast marynarki założyć sweter w serek z ciekawym wzorem. Oprócz tego przydadzą się podwyższone chinosy oraz mucha lub krawat, choć te ostatnie nie są koniecznością. Warto za to rozważyć poszetkę w świąteczny wzór, jeżeli oprócz swetra wkładamy casualową marynarkę.

Strój na wigilię w domu

W samą Wigilię, w gronie najbliższych, przede wszystkim chcemy wyglądać naturalnie, nie ma potrzeby silić się na zbędną wykwintność – to jednak nie znaczy, że kwestię ubioru możemy całkowicie pominąć. Idealne będą miękkie materiały, jasna koszula z cienkiej bawełny, a do tego casualowe np. bawełniane spodnie lub ciemne dżinsy, wyglądem przypominające materiałowe. Dobrym pomysłem jest wygodny, granatowy półgolf, który nie wymaga już muchy lub krawatu.

Buty jako idealne dopełnienie

Nawet najlepszy zestaw mogą jednak zniszczyć źle dobrane buty, dlatego tej części ubioru nie można pomijać, nawet gdy spędzamy wigilię w domu. Mężczyzna w garniturze i samych skarpetkach zdecydowanie nie prezentuje się elegancko. Zatem jakie obuwie idealnie dopełni męski strój na wigilię?

Jeśli wigilia jest wyjątkowo oficjalna, postawmy na klasyczne buty sznurowane jak np. buty derby lub oksfordy ze skóry. Przy mniej uroczystej atmosferze idealne będą brązowe skórzane buty monki z klamrą, które przełamią nudę.

Diabeł tkwi w szczegółach – męskie akcesoria świąteczne

Na sam koniec warto wspomnieć o wszelkich smaczkach, dzięki którym nawet neutralna koszula czy klasyczny garnitur nabiorą charakteru. Z krawatów warto postawić na casualowy knit, zwłaszcza gdy jesteśmy w gronie rodziny lub znajomych. Jeśli chcemy całkiem zrezygnować z ozdoby pod szyją, ciekawym rozwiązaniem może okazać się mała muszka Mosca przypięta do marynarki. Zamiast klasycznych spinek ze srebra do koszuli z podwójnymi mankietami można wybrać o ciekawym kształcie, wyrażające naszą osobowość. Do tego wszystkiego idealne będą kolorowe, np. czerwone skarpety świąteczne – tym sposobem skompletowaliśmy pełen klasy, ale nie nazbyt sztywną męską stylizację na wigilię!