Akademia Dobrego Stylu

Jak się ubrać na poprawiny jako gość? A jak w roli pana młodego?

Mężczyzna ubrany w burgundowy garnitur, białą koszulę i krawat

Kiedy wybieramy się na przyjęcie weselne, przykładamy dużą wagę do swojego stroju i staramy się wyglądać jak najlepiej. Nie inaczej jest w przypadku poprawin, które następują tradycyjnie dzień po ślubie. Nie wypada włożyć tych samych ubrań co poprzedniego wieczoru. I choć można sobie pozwolić na swobodniejszą stylizację, to jednak nadal trzeba wybrać coś eleganckiego. Jak się ubrać na poprawiny, żeby prezentować się schludnie i świeżo? Jaki strój będzie odpowiedni dla pana młodego, a jaki dla gościa? Poniżej przedstawiamy idealne zestawy.

W czym na poprawiny? Jak się ubrać w zależności od miejsca?

Każda stylizacja na poprawiny – zarówno męska, jak i damska – powinna być dostosowana do miejsca, w którym para młoda urządza przyjęcie, oraz do charakteru całej uroczystości. Jeżeli poprawiny odbywają się w restauracji, ubiór powinien być formalny. W domu czy w ogrodzie obowiązuje strój półformalny, natomiast na spotkaniu w pubie czy na plaży można wprowadzić do stylizacji jeszcze więcej swobody.

A zatem co ubrać na poprawiny, jeśli wiemy, gdzie odbywa się przyjęcie? W skrócie – im bardziej elegancka lokalizacja, tym szykowniej powinni wyglądać goście. W pałacu czy prestiżowej restauracji nie sposób stawić się w czymś innym niż w klasycznym garniturze. Na poprawiny w plenerze wystarczy zestaw w stylu smart casual, a krawat nie jest koniecznością.

męski strój na poprawinymęski strój na poprawiny

Strój na poprawiny dla pana młodego

Tak samo jak w trakcie wesela, na poprawinach to para młoda powinna grać pierwsze skrzypce i wyróżniać się eleganckim strojem. Pan młody jest najważniejszym mężczyzną podczas przyjęcia – powinien więc wyglądać nieskazitelnie. Zastanawiając się, co ubrać na poprawiny, warto postawić na dobrej jakości, świetnie skrojony, komfortowy w noszeniu garnitur oraz dopracować najmniejsze detale. Efektem powinna być oficjalna (ewentualnie z małymi wstawkami obniżającymi formalność, np. kwiecistym wzorem na poszetce) stylizacja, najlepiej taka, która będzie się odróżniała od ubioru reszty panów. Przykładowo można wybrać szary albo granatowy garnitur bądź garnitur w kratę, zrobiony z wełny, z dwurzędową marynarką i szerokimi klapami. W takim zestawie będziemy wyglądać z klasą, a jednocześnie pozwolimy sobie na nutkę nowoczesności. Warto też pamiętać o kamizelce, która podniesie formalność stroju na poprawiny dla pana młodego i sprawi, że będzie on się wyróżniał się spośród gości.

A jak się ubrać na poprawiny o mniej oficjalnym charakterze? Jeżeli przyjęcie nie odbywa się w pałacu czy innym wyjątkowo eleganckim miejscu, pan młody również może postawić na swobodniejszy styl smart casual oraz oryginalny, nieco jaśniejszy zestaw koordynowany. Granatowa marynarka powinna idealnie pasować do błękitnej koszuli i jasnego dołu – np. beżowych spodni typu chinos. Stylizację warto ponadto urozmaicić eleganckimi dodatkami. Może to być np. krawat we wzór paisley, kwiecista poszetka i ciemnobrązowe obuwie. Trzeba jednak pamiętać, że tylko jeden lub dwa elementy mogą się wyróżniać – jeżeli każda część ubioru będzie mieć wzór, to nasza stylizacja na poprawiny może wydać się groteskowa.

Dobrym rozwiązaniem jest też stylowy, ciemny zestaw, np. granatowa marynarka w kratę, ciemne, bawełniane spodnie typu chino, biała koszula z włoskim kołnierzem, krawat i jedwabna poszetka o przyciągającym wzrok wzorze czy kolorze. Podczas poprawin warto poeksperymentować z dodatkami i zdecydować się na ciekawsze rozwiązania.

Jak mężczyzna powinien się ubrać na poprawiny jako gość?

Na gościach weselnych nie ciąży presja, żeby się wyróżniać, ponadto mogą oni wprowadzić do swoich stylizacji jeszcze więcej swobody. Uniwersalny strój na poprawiny dla gościa-mężczyzny to dobrze skomponowany zestaw koordynowany: elegancka marynarka (opcjonalna w przypadku np. poprawin w ogrodzie), bawełniane chinosy w kontrastującym z górą kolorze, koszula (z krawatem, który doda stylizacji formalności, czy z rozpiętym najwyższym guzikiem – to już zależy od charakteru przyjęcia i indywidualnych preferencji) oraz skórzane buty.

Kolor stroju na poprawiny dla mężczyzny warto dopasować do pory roku. Gdy uroczystość ma miejsce wiosną czy latem, polecane są pastele i jaśniejsze odcienie. Idealnie sprawdzą się błękitne lub niebieskie marynarki. Zimą i jesienią lepiej wybrać ciemniejsze barwy. Element oryginalności do stroju na poprawiny dla gościa mogą wówczas wprowadzić np. bordowe spodnie. Jeżeli wolisz trzymać się z dala od nietuzinkowych rozwiązań, postaw na klasyczną, uniwersalną kolorystykę: granat oraz grafit są wiecznie modne i bardzo twarzowe.

Strój na poprawiny dla gościa nie musi być wybitnie elegancki, dlatego warto poeksperymentować z dodatkami, które niekoniecznie sprawdziłyby się na weselu. Wśród obecnych trendów królują makrowzory oraz wzór paisley. Równie dobrze można jednak postawić na coś bardziej oryginalnego, np. poszetkę w duże kwiaty albo z reprodukcją dzieła sztuki.

W czym nigdy nie przychodzimy na poprawiny? Czego nie zakładać?

Nawet jeżeli przyjęcie po weselu odbywa się w mało oficjalnym miejscu, wciąż należy przestrzegać pewnych zasad dotyczących samego charakteru okazji, który sugeruje, co ubrać na poprawiny. Dżinsy, koszula z krótkim rękawem czy bawełniany T-shirt, sportowe obuwie i neonowe dodatki nie zdadzą tutaj egzaminu. Nie należy też przesadzić w drugą stronę, czyli ubrać się zbyt elegancko, np. w smoking. Grunt to znaleźć złoty środek!