Akademia Dobrego Stylu

Jak czyścić espadryle i mokasyny? Jak dbać o letnie buty?

Czarne skórzane mokasyny z metalowymi dodatkami na skale

Espadryle i mokasyny to bardzo popularne letnie buty. Są wygodne, przewiewne i stosunkowo tanie. Rekomendujemy jednak regularne czyszczenie obuwia, gdyż łatwo się brudzi i często po dłuższym czasie „zaniedbania” sama woda nie wystarczy do kompleksowej eliminacji zabrudzeń. Zatem, jak czyścić espadryle i mokasyny? Podpowiadamy!

Jak wyczyścić espadryle?

Jak prać espadryle? Espadryle są delikatnymi, materiałowymi butami, których w większości przypadków nie należy prać w pralce. Wilgoć nie działa na nie dobrze, ponieważ pod jej wpływem materiał łatwo się zniekształca. Zdarza się też, że buty rozklejają i rozpadają się w kontakcie z bębnem pralki. Jak więc czyścić espadryle?

Pomocna okaże się szczoteczka do zębów w połączeniu ze standardowym mydłem. Pamiętajmy jednak, żeby nie moczyć podeszwy, ponieważ w większości przypadków wykonana jest ze słomianych elementów.

Warto również wiedzieć, iż w zależności od producenta espadryli sposoby czyszczenia mogą się różnić. Dlatego należy czyścić buty zgodnie z zaleceniami dostępnymi na ulotce.

Jak prać espadryle?Jak prać espadryle?

Jak prać espadryle? Jak wyczyścić białe espadryle?

Pranie espadryli, jak już wcześniej wspmnieliśmy, jest niewskazane. Czyszcząc je, powinniśmy wyposażyć się w szczoteczkę do zębów (w celu standardowego mycia) oraz gumkę do ścierania (żeby usunąć niespieralne rysy na bucie). Trzymajmy się również zasady, aby nie suszyć obuwia na słońcu (może stracić właściwy kolor, a nawet ulec skurczeniu).

Jak czyścić mokasyny?

Mokasyny to lekkie wsuwane buty idealne na lato. Najczęściej szyje się je ze skóry zamszowej lub licowej. Każda będzie wymagać innego rodzaju pielęgnacji.

Mokasyny ze skóry zamszowej należy czyścić przy użyciu suchej, plastikowej szczotki przeznaczonej do pielęgnacji tego rodzaju obuwia. Usuwamy z jej pomocą najbardziej kłopotliwe zabrudzenia, a następnie szczotkujemy skórę zgodnie z kierunkiem włosia. Cały proces przebiega na sucho, ponieważ zamsz nie lubi wody. Jeżeli zabrudzenia są uporczywe, należy je usunąć z pomocą specjalnego preparatu do zamszu.

Mokasyny ze skóry licowej są łatwiejsze w pielęgnacji. Gdy się zabrudzą, wystarczy przetrzeć je wilgotną szmatką. Raz na jakiś czas warto też dokładnie je wypastować, a na co dzień stosować prawidła, które zapobiegną nieestetycznym odkształceniom na cholewce.

Jak czyścić mokasyny i espadryle? Jak dbać o te buty? – podsumowanie

Reasumując, jak wyczyścić espadryle? Czyszczenie powinno odbywać się przy użyciu wody oraz lekkiego detergentu (np. mydła lub sody oczyszczonej). Są to dosyć specyficznie zbudowane buty (składają się ze słomianej podeszwy i materiałowej cholewki), dlatego chcąc wydłużyć ich trwałość, należy o nie regularnie dbać. Zabrudzenia najlepiej usuwać natychmiast, gdy tylko się pojawią.

Z kolei mokasyny należy czyścić podobnie jak inne obuwie skórzane. Po więcej informacji na ten temat odsyłam do wcześniejszych artykułów:

FAQ – najczęstsze pytania i odpowiedzi

Poniżej przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi na temat tego, jak czyścić espadryle.

#1 Jakie podeszwy są najbardziej problematyczne w pielęgnacji?

W pielęgnacji najbardziej problematyczne są słomiane, plecione podeszwy, ponieważ okazują się bardzo podatne na wilgoć. Trwalszą alternatywą są espadryle na nieco wyższych platformach z gumy, w których słomiany pas pełni wyłącznie rolę dekoracyjną.

#2 Kiedy najlepiej nosić mokasyny i espadryle?

Mokasyny i espadryle doskonale sprawdzają się latem. Są świetnym dodatkiem do luźnych, wakacyjnych zestawów. Modele płócienne i zamszowe najlepiej nosić w suche, słoneczne dni. Podczas deszczu łatwo je przemoczyć, a tym samym zniszczyć lub doprowadzić do trudnych do usunięcia zabrudzeń.

#3 Jak czyścić mokasyny i espadryle w środku?

Zarówno mokasyny, jak i espadryle można nosić bez skarpetek. To wygodne rozwiązanie, ale często prowadzi do zabrudzeń i przykrych zapachów. Skórzane wkładki należy czyścić delikatnie zwilżoną ściereczką – nigdy bieżącą wodą. Aby zapobiec przykrym zapachom, warto też stosować dezodoranty i pudry do stóp, ewentualnie wkładki antybakteryjne. Innym rozwiązaniem są oddychające skarpetki typu stopki, które absorbują pot.

#4 Jak dbać o skórzane mokasyny?

Ważna jest nie tylko odpowiednia pielęgnacja, której tajniki opisaliśmy powyżej, ale także odpowiednie przechowanie. Aby zapobiec odkształcaniu się skóry, warto stosować cedrowe prawidła, które oprócz tego, że utrzymują cholewkę buta w pierwotnym kształcie, to pomagają pozbyć się wilgoci wewnątrz buta.

Wiesz już, jak wyczyścić espadryle i mokasyny? W ofercie sklepu Recman.pl znajdziesz klasyczne modele obuwia ze skóry zamszowej, licowej lub z nubuku. Miłośnikom ponadczasowej elegancji przypadną do gustu buty monki oraz derby męskie, z kolei zwolennikom swobodnych stylizacji polecamy męskie buty casualowe.