Akademia Dobrego Stylu

Chodzenie w butach bez skarpetek – czy tak wypada?

Mężczyzna ubrany w niebieską koszulę, beżową kurtkę, białe spodnie i brązowe buty

Chodzenie w butach bez skarpet ma sens przede wszystkim wtedy, gdy mamy na nogach sandały. W pozostałych przypadkach pomiędzy butem a stopą powinna znajdować się warstwa materiału.

Chodzenie w letnich butach bez skarpetek – sezonowa moda czy nowy trend?

Jedynymi butami noszonymi bez skarpetek są sandały. Mokasyny czy adidasy bez skarpet to nie tyle modowy błąd, ale po prostu mało higieniczny zwyczaj, szczególnie w sytuacji, gdy buty nie są wykonane z najwyższej jakości materiałów.

Teoretycznie do mokasynów nie zakłada się skarpet, szczególnie w bardzo swobodnych stylizacjach, na przykład do szortów i koszulki polo. Co więcej, nawet w niektórych casualowych i smart casualowych stylizacjach, szczególnie tych utrzymanych we włoskim stylu, nie zobaczymy tradycyjnych skarpet w mokasynach czy loafersach męskich. Przy czym słowo „tradycyjne” jest w tym przypadku kluczowe.

Chodzenie bez skarpet – czy wypada?Chodzenie bez skarpet – czy wypada?

Buty bez skarpet – alternatywne rozwiązanie

To, że nie widzimy skarpety wystającej z buta, nie oznacza, że nie ma jej na stopie. Zazwyczaj jest, tyle tylko, że bardzo niska, dzięki czemu nie widać jej spod cholewki. Takie skarpetki nazywa się „niewidocznymi”. Często są one dodatkowo wyposażone w silikonowe wstawki zapobiegające zsuwaniu się ze stopy podczas chodzenia. To naprawdę wygodne rozwiązanie, o którym warto pamiętać zakładając letnie buty. Dodatkowa warstwa tkaniny chroni skórę stopy przed obtarciem i zapobiega nadmiernemu wydzielaniu potu.

Do loafersów i mokasynów można też zakładać klasyczne, długie skarpety, o czym pisaliśmy już w osobnym artykule o stylizacjach z mokasynami.

Chodzenie w butach bez skarpet a klasyczne stylizacje

Do klasycznych, formalnych stylizacji, zakładamy skarpety długie na tyle, aby zakrywały łydki i naga skóra nie była widoczna, nawet gdy usiądziemy i założymy nogę na nogę. Skarpety sięgające zaledwie powyżej kostek tym razem się nie sprawdzą.

W przypadku dziennych, letnich garniturów, na przykład z lnu, można sobie pozwolić na większą swobodę. Warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj butów, jakie zakładamy. Monki czy brogsy męskie zdecydowanie lepiej wyglądają na stopie z widoczną skarpetką. Jeżeli wybór padnie jednak na lordsy czy mokasyny, skarpety mogą być ukryte pod cholewką buta.