Akademia Dobrego Stylu

Skarpetki do mokasynów – czy to dopuszczalne połączenie?

Mokasyny w kolorze niebieskim

Jak nosić skarpetki do mokasynów? Czy takie połączenie w ogóle wpisuje się w ramy klasycznej elegancji? Mokasyny stały się ostatnio bardzo chętnie wybieranym przez mężczyzn obuwiem. To buty, które nie tylko stanowią gustowne dopełnienie casualowego stroju, ale też są bardzo wygodne. Mokasyny można śmiało łączyć z różnymi częściami garderoby, od krótkich spodenek po jeansy czy marynarki. Co jednak ze skarpetkami? Według niektórych opinii skarpetki do mokasynów to poważne faux-pas, w związku z czym mokasyny powinno się nosić wyłącznie na gołą stopę . My jednak sądzimy, że założenie skarpet do mokasynów jest jak najbardziej dopuszczalne, wystarczy zrobić to w przemyślany sposób.

Skarpetki do mokasynów - czy można je łączyć?Skarpetki do mokasynów - czy można je łączyć?

Skarpetki i mokasyny męskie – w jakich okolicznościach warto postawić na takie połączenie?

Zastanawiając się, czy wypada założyć skarpetki do mokasynów warto wziąć pod uwagę dwa poniższe czynniki:

  • Jednym z nich jest pogoda. Mokasyny to obuwie noszone raczej w sezonie wiosenno-letnim. Temperatury są wtedy dość wysokie, jednak pogoda często zaskakuje. W deszczowe czy chłodniejsze dni możesz bez obaw włożyć skarpetki do mokasynów i długich spodni. Staraj się unikać tego połączenia w upalne dni, do krótkich spodenek męskich.
  • Drugim czynnikiem jest osobisty komfort. Wielu mężczyzn czuje się dobrze, zakładając mokasyny na gołą stopę, omija ich zatem dylemat dotyczący łączenia ich ze skarpetkami. Niektórzy jednak nie czują się komfortowo bez skarpetek. Ich noszenie zapobiega ocieraniu stóp, jest to także dobry wybór ze względów higienicznych. Goła stopa bardzo często poci się w bucie, a skarpetki wykonane z odpowiedniego materiału mogą temu zapobiec. Jeśli zatem czujesz się lepiej w skarpetkach – noś je. Ważne tylko, aby odpowiednio dobrać je do reszty garderoby.

Jakie skarpetki wybrać do mokasynów?

Skoro odpowiedzieliśmy sobie na pytanie, czy do mokasynów nosi się skarpetki, warto również przyjrzeć się temu, jak sprawić, aby to połączenie wyglądało dobrze. Czy do wszystkich mokasynów nosi się skarpetki? Na co zwrócić uwagę komponując stylizację? Oto kilka wskazówek:

  • Postaw na skarpetki typu stopki. Jeśli obawiasz się, że nie założenie skarpet do mokasynów może skończyć się bolesnymi otarciami, zaopatrz się w kilka par krótkich skarpetek typu stopki. Są one szyte tak, aby nie wystawały poza cholewkę buta, dzięki czemu nie rzucają się w oczy. Ty zaś będziesz czuł się komfortowo.
  • Wybieraj odpowiednią długość i kolor skarpet. Długie skarpetki do mokasynów nadal powinny wyglądać dobrze, pod warunkiem, że będą kolorystycznie dobrane do reszty stroju. Dopasuj ich kolor do butów, stawiaj raczej na stonowane kolory. Oczywiście jeżeli masz chęć założyć skarpetki do garnituru we wzory, zrób to. Dopilnuj jednak żeby i one były dopasowane do reszty stroju, i nie dominowały zbytnio nad stylizacją. Staraj się również unikać grubych skarpetek, cieńsze wyglądają dużo bardziej gustownie.
  • Zwróć uwagę na materiał mokasynów. Buty ze skóry licowej w połączeniu ze skarpetkami będą wyglądały znacznie lepiej niż te zamszowe. Dla nich lepiej zrobić wyjątek i nosić je wyłącznie na gołą stopę, ewentualnie na wspomniane wyżej kró