Akademia Dobrego Stylu

Strój koktajlowy męski – czym się charakteryzuje? Definicja i stylizacje

Mężczyzna ubrany w brązowy garnitur w kratę i białą koszulę

Wbrew pozorom strój koktajlowy męski nie jest zarezerwowany wyłącznie na przyjęcia, na których serwuje się drinki. To ubranie, które można założyć także przy wielu innych okazjach. Co elegancki mężczyzna może założyć, gdy obowiązuje dress code koktajlowy? Pozwól, że udzielimy Ci kilku wskazówek.

Jak wygląda strój koktajlowy męski? Bardzo ogólna definicja cocktail dress code

  • Strój koktajlowy męski to w bardzo dużym uproszczeniu wizytowy garnitur lub zestaw koordynowany.
  • Strojem koktajlowym męskim nie jest czarny garnitur połączony z białą koszulą i czarnymi dodatkami – jest to formalny strój wieczorowy.
  • Każdy inny garnitur w zestawieniu z gładką koszulą i eleganckimi dodatkami można uznać za strój koktajlowy.
Strój koktajlowy składający się z garnituru i koszuliStrój koktajlowy składający się z garnituru i koszuli

Strój koktajlowy dla mężczyzn – w jakich okolicznościach obowiązuje męski cocktail dress code?

Strój koktajlowy to idealny wybór dla mężczyzny na wesela, chrzciny, komunie czy inne uroczyste przyjęcia, na które nie ma obowiązku zakładania smokingu. Nie założymy na żadną z tych okazji chinosów i rozpiętej koszuli. Jednak dwu-lub trzyczęściowy garnitur z krawatem albo muchą oraz gładką, jednokolorową koszulą, będzie jak najbardziej w porządku.

Formalny strój męski w myśl cocktail dress code – jak wygląda?

Oczywiście zestaw, który wpisuje się w cocktail dress code można modyfikować. Ważne jedynie, żeby nie obniżyć zbytnio jego stopnia formalności. W praktyce oznacza to, że:

  • Koszula w męskim stroju koktajlowym powinna być gładka i raczej pozbawiona wzorów. Nie zawsze musi być biała – alternatywą są koszule w kolorze błękitnym, ecru lub jasnoróżowym.
  • Krawat również nie powinien zanadto rzucać się w oczy. Najlepszym wyborem będzie klasyczny model – jednokolorowy lub w regularne wzory (ukośne pasy, drobna, mało kontrastująca krata, drobne grochy itp.).
  • Kamizelka może być dopasowana kolorystycznie do marynarki, jednak w tym przypadku można pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Na przykład szara kamizelka do granatowego garnituru może wyglądać równie ciekawie, co granatowa do szarego. Jeżeli całkowicie z niej zrezygnujemy, to też nic złego. Formalność naszej stylizacji pozostaje bez zmian.
  • Klasyczne, czarne oksfordy, dopełnią męską stylizację wpisującą się w ramy coctail dress code.

Powyższe zestawienie dość dobrze oddaje, jak może wyglądać najbardziej formalna odmiana męskiego stroju koktajlowego. Okazuje się jednak, że w niektórych przypadkach można się zdecydować na odrobinę mniej oficjalne zestawienie, doskonałe chociażby do spotkań biznesowych.

Męski strój koktajlowy – wariant najmniej formalny

Jak zatem sprawić, żeby nasz strój koktajlowy stał się nieco bardziej swobodny, nie rezygnując jednocześnie z elegancji? To proste:

  • Można zdecydować się na krawat dziergany, typu knit, ewentualnie casualową muchę.
  • Zamiast klasycznego garnituru możemy założyć zestaw klubowy albo zestaw koordynowany składający się na przykład z marynarki w kratę połączonej z gładkimi spodniami. Lub odwrotnie – spodni w kratę i jednokolorowej marynarki. Całość lub któraś z tych części może być z tweedu.
  • Buty – derby, monki, brogsy lub loafersy. Oczywiście w kolorze pasującym do paska od spodni oraz paska od zegarka.

Ten wariant jest świetnym wyborem chociażby na randkę czy swobodne, popołudniowe garden party.

Dress code koktajlowy – podsumowanie

W męskim coctail dress code możemy pozwolić sobie na zabawę modą oraz dopasowanie stroju do indywidualnych preferencji. By uniknąć faux pas należy dopasować stylizację odpowiednio do okazji. By wiedzieć, jak skomponować stylowy strój, który wpisuje się w męski cocktail dress code, zapoznaj się z artykułem o tym, jak dobrać garnitur do sylwetki.

Zachęcamy także do zapoznania się z podstawowymi rodzajami garniturów męskich, by wiedzieć, jak dokładnie powinien prezentować się męski strój wieczorowy, dzienny oraz casualowy. Więcej modowych inspiracji i praktycznych wskazówek szukaj na naszym blogu.