Akademia Dobrego Stylu

Kaszkiet męski – czy pasuje do eleganckich stylizacji? Jak go nosić?

Mężczyzna ubrany w ciemny sweter i spodnie, beżowy płaszcz i szary kaszkiet

Wśród nakryć głowy dla panów wyróżniamy między innymi kaszkiet męski. Stylizacje z udziałem tego elementu garderoby cieszą się coraz większą popularnością – i to nie tylko w gronie zwolenników stylu retro. Przedstawiamy krótką historię męskiego kaszkietu i podpowiadamy, jak go nosić w stylizacjach o różnym stopniu formalności – casualowej, smart casualowej oraz eleganckiej.

Krótka historia męskiego kaszkietu – angielskie pochodzenie…

Pierwsze wzmianki o kaszkiecie znajdujemy już w XVI-wiecznej Anglii. Początkowo nakrycie głowy było kojarzone z robotnikami. Stało się tak na skutek nakazu noszenia czapki przez niższe klasy społeczne. W 1571 roku rząd brytyjski, chcąc zwiększyć popyt na rodzimą wełnę, przykazał nosić kaszkiety (tzw. sześciopensówki lub flat cap) wszystkim mężczyznom i chłopcom powyżej 6 roku życia w niedzielę oraz święta. W przeciwnym razie groziła im kara grzywny w wysokości trzech groszy. Kaszkiet pełnił też funkcję praktyczną – dzięki obecności daszku chronił przed słońcem. Arystokraci preferowali w tym czasie cylindry albo kapelusze.

Jak nosić kaszkiet?Jak nosić kaszkiet?

… i amerykańska metamorfoza.

Kiedy emigranci z Wielkiej Brytanii zaczęli osiedlać się w Stanach Zjednoczonych i wykonywać niskopłatne prace, kaszkiet zyskał kilka innych określeń oraz nieco mniej luźny krój. Bywał on nazywany czapką Gatsby’ego bądź czapką gazeciarza (newsboy cap).

Później nastąpił jednak zwrot o 180 stopni, jeśli chodzi o modę męską. Z elementu kojarzonego z robotnikami kaszkiet stał się atrybutem zamożnych, poważanych mężczyzn mieszkających na Zachodzie, którzy uprawiają różne sporty (gra w polo i golfa, polowania). Z biegiem czasu stał się synonimem dobrego stylu z odrobiną artystycznej nonszalancji. Kaszkiety noszą również bohaterowie znanego serialu Peaky Blinders i wiele gwiazd współczesnego kina.

Kaszkiet męski – stylizacje. Jak wygląda kaszkiet?

Klasyczny kaszkiet męski – z bawełny, tweedu, lnu lub skóry – o trójkątnej formie składa się z okrągłego denka (korony) i dość sztywnego daszku. Korpus został ściągnięty na daszek i zszyty lub spięty przy jego górnej części. W przeciwieństwie do kapeluszy nie ma ronda. Kaszkiet powinien ściśle przylegać do głowy – dobierając rozmiar, warto sprawdzić, czy nie przekręca się na boki lub nie spada. Sześciopensówkę nosi się nasuniętą głęboko na głowę. Cechą charakterystyczną kaszkietu jest także to, że niemal cały daszek jest obszyty materiałem.

Jak nosić kaszkiet w stylu casual i smart casual?

Jeśli szukamy alternatywy dla czapki w jesienno-zimowych zestawach, kaszkiet będzie idealnym wyborem. Czapka, którą kiedyś nosili gazeciarze, świetnie pasuje do bardziej drapieżnych, ultra męskich stylizacji. Kaszkiet w połączeniu z pikowaną bądź polową kurtką (field jacket) i skórzanymi trzewikami wygląda naprawdę dobrze. Pod spód możemy założyć klasyczną koszulkę lub sweter. Inną polecaną stylizacją w stylu smart casual będzie kaszkiet jako część modowego trio: sportowej marynarki oraz chinosów. Sześciopensówka przypadnie do gustu także wielbicielom jeansów – wystarczy dobrać do nich ciepły golf.

Męski kaszkiet – stylizacje o wysokim stopniu elegancji

Czy kaszkiet pasuje do stroju złożonego z garnituru i dwurzędowego płaszcza? Odpowiedź jest twierdząca. Wystarczy wybrać zupełnie gładki kaszkiet lub pokryty subtelnym wzorem (m.in. jodełką) i dołączyć do stylizacji skórzany pasek, buty oraz torbę. Z eleganckim ubiorem, w skład którego wchodzi kaszkiet, współgra szal – warto wywiązać go w ozdobny sposób pod szyją. O tym, jak wiązać szalik, by wyglądał dobrze, pisaliśmy już na naszym blogu.

Jak nosić kaszkiet? Praktyczne wskazówki

Jesienią i zimą warto postawić na kaszkiety wykonane z nieco grubszych materiałów – tweedu bądź wełny. Z kolei wiosną i latem, kiedy temperatura otoczenia jest przyjemniejsza, komfortową opcją będzie znacznie cieńszy materiał. Do swobodniejszych stylizacji można śmiało założyć czapkę w kratę lub egzemplarze melanżowane, natomiast w oficjalnych sytuacjach zdecydujemy się raczej na gładkie modele.

Kaszkiet męski nie jest zdecydowanie jedynie akcesorium filmowym czy teatralnym. Zdejmijmy z niego łatkę „vintage” i wprowadźmy do modowego repertuaru współczesnych mężczyzn. W zależności od potrzeby, panowie mogą założyć go zarówno na ognisko, spotkanie towarzyskie, jak i tam, gdzie mile widziane są eleganckie stylizacje.