Akademia Dobrego Stylu

Jak nosić pikowaną kurtkę męską? Pomysły na jesienno-zimowe stylizacje

Mężczyzna ubrany w czarny sweter, szal i granatową kurtkę pikowaną

Lekka, wypełniona puchem i wzbogacona o szwy w kształcie rombów, które łączą podszewkę z wierzchnim materiałem – taka jest pikowana kurtka. Stylizacje męskie – zimowe i jesienne – nie mogą się bez niej obyć. W artykule wskazujemy, podczas jakich sytuacji kurtka pikowana będzie perfekcyjnym wyborem, a kiedy lepiej założyć elegancki płaszcz. Po lekturze skomponowanie stylizacji z pikowaną kurtką będzie niezwykle łatwe.

Pikowana kurtka męska – czym się charakteryzuje?

Puchówka zyskała popularność w latach 60. XX wieku. Wtedy służyła przede wszystkim jako strój na polowania i budziła skojarzenia z wysiłkiem fizycznym. Ze względu na niewielki ciężar, wspomagała mobilność i nie krępowała ruchów. To zasługa specjalnego wypełnienia. Kaczy lub gęsi puch umieszczony wewnątrz kurtki posiada bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. We współczesnych modelach często używa się także ociepliny z włókien syntetycznych, głównie pianki poliestrowej. Bywa, że pikowana kurtka męska ma też warstwę wodoodporną i jest wyposażona w kaptur. Jej atutem są też niewielkie rozmiary.

Granatowa kurtka pikowana RecmanGranatowa kurtka pikowana Recman

Kurtka pikowana – stylizacje dobre na co dzień

Outfity sportowe – to właśnie do nich pikowane kurtki męskie pasują najbardziej. Oczami wyobraźni widzimy postawnego mężczyznę, który rąbie w niej drzewo, rozpala ognisko, łowi ryby lub zdobywa górskie szczyty. Wystarczy wzbogacić stylizację o trapery, a nawet sneakersy i jeansy oraz sweter o warkoczowym splocie lub koszulę w kratę. Bardzo na miejscu będzie też zestaw dresowy. A co z nakryciem głowy? Postawmy na kaszkiet bądź luźniejsze beanie. Ma być ciepło i wygodnie!

Kurtka pikowana – stylizacje do pracy

Gdzie jeszcze sprawdzi się pikowana kurtka męska? Stylizacje do pracy bez dress code’u? Jak najbardziej! Pod pikowaną kurtkę zakładamy wtedy ciemny golf lub koszulę z drobnym printem oraz tweedową bądź sportową marynarkę. Jeśli chodzi o dół stroju, pasować będą klasyczne jeansy bądź chinosy, a także buty z zamszu.

Pikowana kurtka – stylizacje z garniturem? Rozwiewamy wątpliwości

Generalna zasada brzmi tak: ten rodzaj okrycia wierzchniego nie pasuje do formalnych stylizacji. Absolutnie nie wolno zakładać jej do teatru czy na ważne spotkanie z kontrahentami. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie w tym przypadku długi płaszcz męski uszyty z wełny – jedno– lub dwurzędowy. Jeśli jednak okoliczności wymuszają na nas założenie puchowej kurtki z pikowaniami, pamiętajmy o dwóch rzeczach.

  • Po pierwsze: kurtka pikowana powinna być utrzymana w stonowanych kolorach – świetnie sprawdzi się tu czarny model. Stylizacje z nią w roli głównej będą cechować się większą elegancją niż np. z czerwoną bomberką. Śmiało można wybrać też szare i granatowe modele.
  • Po drugie: pikowana kurtka męska musi w całości zasłaniać marynarkę – wystający brzeg to poważne faux pas.
  • Przydadzą się także nieco bardziej eleganckie dodatki np. kaszkiet – gładki lub w kratę – oraz skórzane rękawiczki. Sztyblety męskie dopełnią całość stroju.

    Czarna, czerwona, a może beżowa kurtka pikowana? Stylizacje w odpowiednim kolorze

    Stylizacje casualowe oraz smart casualowe są zdecydowanie bardziej swobodne, jeśli chodzi o paletę kolorów pikowanych kurtek – dostępna jest cała baza mocno nasyconych barw. W sportowym wydaniu może wyróżniać się nawet metalizowaną powierzchnią i odblaskowymi elementami, choć najbardziej popularne są modele khaki i musztardowe. Chcąc zachować elegancję, lepiej zaufać klasycznym, stonowanym barwom: czerni, granatowi, ciemnej zieleni, beżowi i bordo.

    Pikowana kurtka męska sprawdzi się jako odzież przejściowa, przede wszystkim w stylu sportowym, casualowym oraz smart casualowym. Pod pewnymi wyjątkami to lekkie i ciepłe okrycie wierzchnie można zestawić z garniturem, jednak w sytuacjach oficjalnych polecamy raczej dobór płaszcza.