Akademia Dobrego Stylu

Jak dobrać rozmiar paska męskiego?

Dwa paski skórzane w kolorze czarnym i ciemno brązowym

Elegancki mężczyzna doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od odpowiednio dobranych dodatków – niedopasowane mogą skutecznie zepsuć nawet najlepszą stylizację. Jednym z akcesoriów, które często sprawiają kłopoty przy doborze, jest pasek. Zbyt duży zupełnie nie spełnia swojej roli, czyli nie podtrzymuje spodni w odpowiednim miejscu. Za mały, może nie tylko źle wyglądać, ale i powodować dyskomfort u noszącego. Jak więc wybrać odpowiedni rozmiar paska?

Rozmiary pasków męskich – wszystko co trzeba wiedzieć

Rozmiar paska wyznacza obwód pasa noszącego go mężczyzny. Standardowo rozmiary pasków męskich mieszczą się w przedziale 75-125 cm i różnią się między sobą długością ok. 10-15 cm. Idealny pasek powinien zapinać się na środku skali wyznaczanej przez wykonane w nim otwory. Zdecydowana większość pasków ma nieparzystą liczbę dziurek – najczęściej 5 lub 7. To daje duży komfort w razie wahań wagi, ponieważ zawsze możesz dopasować je do rosnącego lub malejącego obwodu pasa. Jak dobrać rozmiar paska, żeby idealnie pasował do noszącej go osoby?

Jak zmierzyć długość paska? Przede wszystkim powinieneś sugerować się wymiarem tego, który nosiłeś poprzednio (oczywiście pod warunkiem, że dobrze na tobie leży). Jeśli nie pamiętasz lub nie możesz odczytać rozmiaru, spróbuj zmierzyć pasek skórzany centymetrem krawieckim lub dowolną inną miarą. Połóż go na płaskiej powierzchni i zmierz odległość od początku paska (w miejscu, w którym klamra łączy się z materiałem) do otworu, na który najczęściej go zapinałeś. Otrzymana długość to w przybliżeniu twój obwód w pasie.

Co innego, jeśli to pierwszy pasek, który kupujesz – sugerujemy, byś dobór rozmiaru paska zaczął od zmierzenia się w pasie. Możesz zrobić to bezpośrednio na ciele lub włożyć centymetr krawiecki w spodnie, tak jak pasek. Jeżeli zastanawiasz się, jak mierzyć pasek w obu tych przypadkach, pamiętaj, że najlepiej robić to na stojąco. Następnie spójrz w tabelę rozmiarów zamieszczoną na stronie sklepu, w którym zamierzasz kupić pasek, i dobierz odpowiedni dla siebie, biorąc pod uwagę otrzymany obwód.

Jak dobrać rozmiar paska męskiego?Jak dobrać rozmiar paska męskiego?

Jaki rozmiar paska wybrać?

Załóżmy, że zmierzyłeś obwód pasa i wyniósł on 99 cm. Powinieneś więc wybrać rozmiar pasujący dla mężczyzn o wymiarach 95-105 cm. Jeśli chcesz upewnić się, że dokonałeś dobrego wyboru, sprawdź w tabeli rozmiarów długość całkowitą paska – powinna ona być około 13-16 cm większa od twojego obwodu w pasie.

Nie zapomnij także o tym, że pasek oprócz długości ma również szerokość! Przyjrzyj się dokładnie rozmiarowi szlufek w najczęściej noszonych przez ciebie spodniach. Zbyt wąski pasek nie będzie dostatecznie dobrze podtrzymywał spodni, także tych z wysokim stanem, za szeroki okaże się bezużyteczny – po prostu nie zmieści się w szlufce.

Co jeśli żaden z dostępnych w sklepach rozmiarów pasków nie pasuje?

To, że żaden z rozmiarów paska nie pasuje do twoich wymiarów, nie oznacza, że jesteś zmuszony do chodzenia bez niego! Zawsze lepiej jest kupić pasek za długi niż zbyt krótki, ponieważ w pierwszym przypadku możesz go skrócić. Jeśli nie czujesz się na siłach, by zrobić to samemu, możesz poprosić o pomoc szewca.

Znajdź idealnie dopasowany rozmiar paska w Recman

Niezależnie od tego, jaki kolor i klamrę będzie miał twój pasek, nie poczujesz się w nim komfortowo bez odpowiedniego dopasowania do twoich warunków fizycznych. Zalecamy, byś poświęcił doborowi rozmiaru paska męskiego więcej czasu niż dotychczas.

Jeżeli wiesz już, jaki wybrać rozmiar paska, możesz zastanowić się nad tym, jak połączyć go w eleganckich stylizacjach, na przykład z garniturem – modowe podpowiedzi na ten i inne tematy znajdziesz w dziale Porady. W poszukiwaniu rozmiaru paska idealnego zajrzyj do sklepu Recman, gdzie znajdziesz paski stworzone z najlepszej jakości skóry i dzianiny w wielu kolorach i wzorach.