Akademia Dobrego Stylu

Sprezzatura – nonszalancja w modzie męskiej

Mężczyzna ubrany w koszulę w beżowe paski, szare spodnie i pasek, z zegarkiem na ręku i w okularach na twarzy

Twórcami większości zasad współczesnej mody męskiej są Brytyjczycy, Włosi są natomiast specjalistami w ich łamaniu. Robią to jednak z takim wyczuciem i gracją, że wzoruje się na nich cały świat. Powstał nawet termin, który określa ich specyficzną manierę – sprezzatura. Trudno przetłumaczyć go na język polski, ale zostawmy to lingwistom i skupmy się na modzie. Jak nosić sprezzaturę z równą naturalnością i swobodą jak Włosi? O co uzupełnić szafę?

Sprezzatura – co to właściwie jest?

Sprezzatura w modzie może być kojarzona z pewną niedbałością, którą mężczyzna wydaje się nie przejmować. W rzeczywistości jednak każdy szczegół w ubiorze został przez niego zaplanowany i przemyślany, nawet jeżeli wygląda na przypadkowy i założony w pośpiechu. Sprezzatura jest bowiem sztuką ukrywania tego, że zależy nam na eleganckim, ale i oryginalnym ubiorze. Polega także na skomponowaniu stylizacji, która wygląda prosto i swobodnie, mimo że poświęciliśmy jej naprawdę dużo czasu.

Mężczyzna, który decyduje się na sprezzaturę, dba o to, aby jego wysiłek w doborze elementów garderoby nie wyszedł na jaw i aby elegancka stylizacja (przełamana zaskakującymi, zawadiackimi elementami) wyglądała na całkowicie przypadkową. Jednocześnie, co należy do jednych z najistotniejszych założeń sprezzatury, taki gentleman ma wyglądać naturalnie – i przede wszystkim tak się czuć. Musi mieć pełną swobodę dzięki ubraniom, jakie wybrał, i sprawiać wrażenie, jakby bawił się modą. Styl panów decydujących się na sprezzaturę powinien być niewymuszony, oryginalny i jedyny w swoim rodzaju. Ubieranie się w ten sposób oznacza bowiem łamanie niektórych zasad eleganckiego dress code’u.

Nie można jednak mówić o sprezzaturze w sytuacji, gdy mężczyzna ubierze się niedbale, ponieważ nie będzie sobie zdawał sprawy z błędów, jakie w danej stylizacji popełnił. Sprezzatura to w pełni świadomy wybór i decydują się na nią panowie znający zasady mody i umiejący ich przestrzegać. Jednocześnie wiedzą oni, kiedy mogą podjąć ryzyko i wzbogacić swój ubiór o unikatowe oraz na pierwszy rzut oka niedbałe elementy.

mężczyzna ubrany nonszalanckomężczyzna ubrany nonszalancko

Sprezzatura w modzie męskiej. Kiedy można sobie na nią pozwolić?

Sprezzatura nie nadaje się na każdą okoliczność i na każdą stylizację. Elegancja w stylu white tie albo black tie w zasadzie zawsze powinna zostać nienaruszona, zwłaszcza jeżeli taki ubiór wybieramy na bardzo formalną okazję, jak ślub czy odświętna gala. Bywają też spotkania, podczas których wkładamy mniej oficjalny ubiór od black tie, na przykład ważne spotkanie firmowe, ale nadal nie powinniśmy łamać dress code’u.

Jeżeli dopiero zaczynamy przygodę ze sprezzaturą, to najlepszymi sytuacjami do eksperymentowania będą nieformalne spotkania i codzienne wyjścia, np. do pracy czy ze znajomymi. Wybierzmy wtedy bardziej elegancką stylizację w stylu business formal albo business casual, ale dodajmy do niej ciekawe, zaskakujące elementy – albo po prostu niektóre części garderoby załóżmy w sposób, w jaki zwykle byśmy tego nie zrobili.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym założeniu: sprezzatura ma dawać nam poczucie naturalności i swobody. Nie chodzi o to, abyśmy sprawiali wrażenie, że czujemy się dobrze, choć w środku ciągle martwilibyśmy się o niezapięty guzik czy krzywo zawiązany krawat. Na sprezzaturę możemy sobie pozwolić w momencie, gdy jesteśmy w pełni zdecydowani na to, które zasady elegancji chcemy złamać. Najpierw musimy być dobrze ubrani, dopiero potem wybieramy odstępstwa od reguł.

Granice sprezzatury

Sprezzatura w modzie nie zawsze znajdzie zastosowanie. Dobranie sportowych butów do czarnego, eleganckiego garnituru będzie przejawem niechlujstwa, podobnie plamy na ubiorze, pomięta, niewyprasowana koszula czy niewypastowane buty. Są też zasady męskiego dress code’u, których nie powinniśmy nigdy łamać, jak na przykład:

  • za długie, tworzące kilka zagięć nogawki od spodni,
  • zwisające rękawy od marynarki,
  • koszula z krótkim rękawem w eleganckiej stylizacji,
  • T-shirt z nadrukiem pod bardzo elegancką marynarkę.

Decydując się na ten włoski trend, musimy mieć poczucie elegancji, a także wiedzę o tym, jak łączyć ze sobą kolory ubrań oraz jak dopasować elementy garderoby do własnej sylwetki. W przypadku sprezzatury sprawdza się powiedzenie, że diabeł tkwi w szczegółach. Wystarczy zadbać o drobne, nierzucające się od razu w oczy elementy, aby pokazać niewymuszoną oryginalność oraz „nieprzypadkową przypadkowość” w swoim ubiorze. Nie możemy przesadzić, bo w sprezzaturze nie chodzi o komiczny i nienaturalny wygląd – nadal na pierwszym miejscu stawia się wewnętrzne poczucie stylu.

Co wybrać, gdy zdecydujemy się na sprezzaturę?

Klasyczną, elegancką stylizację można przełamać na wiele sposobów. Czasem wystarczy zamiana obuwia na mniej elegancki model, który wyróżni się na tle eleganckiej stylizacji – można np. połączyć półformalny garnitur w kratę z białymi, sportowymi butami casual. Nutą nonszalancji będzie również wprowadzenie do stylizacji indywidualnych dodatków. Dla zapalonych sportowców dobrym pomysłem mogą okazać się tematyczne spinki, np. w rakietki tenisowe bądź rower, a dla miłośników fotografii świetnie sprawdzą się te z aparatami. Przyszłym ojcom polecamy modne skarpety we wzór wózka, które idealnie skomponują się również w stylizacji z garniturem.

Nie tylko dodatki mogą przełamywać stylizację. Nonszalancją będzie również sposób noszenia danych elementów stroju. Podwinięcie rękawów, odrobinę za długi krawat z końcówką wpuszczoną w spodnie czy niezapięcie guzika w mankietach marynarki lub guzika w kołnierzyku koszuli również będą swobodnym podejściem do sztywnych zasad elegancji. Możemy też zdecydować się na asymetryczne i niedokładne wiązanie eleganckiego krawata czy na włożenie do brustaszy poszetki złożonej w niekonwencjonalny, niby niedbały sposób.

Częstym rozwiązaniem w sprezzaturze jest wybór koszul button-down, ale z rozpiętymi guzikami przy kołnierzu. W modzie włoskiej nieraz spotyka się również rozpiętą marynarkę, zwłaszcza gdy mężczyźni chcą pokazać ciekawą garderobę, jaką założyli pod spód, np. wzorzystą koszulę czy oryginalny krawat. Sam krawat i mucha mogą być świetnym sposobem na wyrażenie naszej osobowości – warto zdecydować się na przykład na wzory w formie wyszytych zwierząt czy kwiatów.

Sprezzatura to nadal wysoka jakość i dobry styl

Pamiętajmy, że ubiór ma być dla nas, a nie dla samego podążania za obecną modą. Dlatego w sprezzaturze tak duży nacisk kładzie się na wewnętrzne przekonanie co do każdego elementu garderoby oraz wspomnianą niewymuszoną naturalność. Powinniśmy też pamiętać o wysokojakościowych tkaninach, ponieważ zapewnią one niezbędną elegancję, która jest podstawą do odstępstwa od zasad.

Powyższe pomysły na sprezzaturę są jedynie przykładami. Każdy mężczyzna może wybrać własne i unikatowe rozwiązania, dzięki którym powstanie naprawdę oryginalny, ale i nieprzesadzony ubiór. Warto eksperymentować i szukać rozwiązań dobranych idealnie do nas samych, które sprawią nam radość i zapewnią swobodę.

Powodzenia w poszukiwaniu indywidualnego stylu! W razie problemów polecamy odwiedzić jeden z salonów Recman.