Akademia Dobrego Stylu

Styl Business Formal - Męski kod ubioru

Mężczyzna w czarnej koszuli i krawacie, w beżowym garniturze z teczką w ręku.

Od osób pracujących na oficjalnych stanowiskach wymaga się zachowania odpowiedniego, profesjonalnego stylu. Branże takie jak dyplomacja, ekonomia, konsulting czy prawo z założenia są bardziej konserwatywne, a to oznacza, że należy ściśle przestrzegać określonych reguł.

Krawiectwo męskie najwyższej jakości

Panów na co dzień obowiązuje klasyczny męski garnitur. Aby dobrze się prezentował musi być wykonany z wysokogatunkowych tkanin i dodatków. Idealnie skrojony model podkreśli sylwetkę i zapewni profesjonalny wygląd.

Formalny styl ubioru dopuszcza założenie garnituru czarnego (w sytuacjach wyjątkowo formalnych), garnituru granatowego, szarego czy w kolorze ciemnego brązu. Dozwolone są także delikatne wzory np. prążki czy delikatna krata. Najbardziej uniwersalne są garnitury zapinane na dwa guziki, ale w zależności od sylwetki i upodobań możemy zdecydować się także na marynarkę zapinaną na jeden lub na trzy guziki.

Wyłącznie koszula biznesowa

Koszula powinna być gładka, najlepiej w białym kolorze, choć możemy założyć także klasyczną jasnobłękitną koszulę lub model w kolorze ecru. Wybierajmy koszule ze sztywnym kołnierzykiem, z mankietami zapinanymi na guziki. Spinki pozostawmy na wyjątkowe okazje lub bardzo oficjalne wyjścia.

Styl business formalStyl business formal

Tylko niezbędne dodatki

Obowiązkowym elementem stroju jest w tym przypadku krawat. To jedyny dodatek, w którym może pojawić się kolor, pamiętajmy jednak, aby nie był zbyt intensywny. Dopuszczalne są krawaty w mikro wzory oraz subtelne paski. Zdecydowanie należy odrzucić modele ze szczególnym połyskiem na rzecz bardziej matowych tkanin.

Dodatki należy ograniczyć do minimum – obrączka i nie rzucający się w oczy zegarek to wszystko, na co możemy sobie pozwolić.

Czarne buty męskie lub ciemno brązowe – powinny być z wysokogatunkowej skóry o jak najbardziej klasycznym wzorze, np. oksfordy lub derby.

Business Professional – wyjątkowa elegancja z nutą swobody

O stopień niżej w skali formalności plasuje się business professional, gdzie ograniczenia co do wzorów i kolorów są nieco mniejsze.

Możemy urozmaicić strój zakładając poszetkę, pamiętając by była w stonowanych barwach. Koszula wciąż powinna być w biznesowym stylu, ale nie musi być gładka. Możemy zdecydować się na koszulę w subtelne pasy lub delikatną kratę. Kompletując zestaw, w skład którego wchodzą elementy zawierające wzór lub deseń, pamiętajmy, że przynajmniej jeden z trzech elementów – garnitur, koszula, krawat – musi pozostać neutralny.