Krawat pod kolor sukienki – czy to na pewno dobry pomysł?
- Akademia Dobrego Stylu
- 18 lis 2019
Wspólne wyjście pary na oficjalne wydarzenie rodzi odwieczne pytanie – czy partner musi mieć krawat pod kolor sukienki? Przekonanie, że takie są zasady ubioru dla pary, to jeden z najbardziej rozpowszechnionych mitów. Dlaczego nie powinieneś dobierać krawatu do sukienki partnerki? Jak sprawić, by Wasze stylizacje współgrały ze sobą? Odpowiedzmy na te pytania!
Dlaczego krawat pod kolor sukienki to nie najlepszy pomysł?
Wielu mężczyzn, mając przed sobą perspektywę wspólnego wyjścia z partnerką na eleganckie przyjęcie, zadaje sobie pytanie, jak dobrać krawat do sukienki. Przekonanie, że należy tak zrobić, jest dość mocno zakorzenione w naszym społeczeństwie. Niektórzy uważają, że krawat dobrany do sukienki wpisuje się w zasady savoir vivre. Tymczasem tak nie jest. Dobór krawata pod kolor sukienki nie pozwala mężczyźnie skomponować stroju, który pasuje do jego stylu i charakteru. Tymczasem zarówno mężczyzna, jak i kobieta mają prawo włożyć na wspólne wyjście ubiór, w którym czują się pewnie i swobodnie i który odzwierciedla ich gust. Można dążyć do tego, by stylizacje ze sobą współgrały, jednak krawat po kolor sukienki nie powinien być priorytetem.
Harmonijny wygląd partnerów – czy krawat pod kolor sukienki to jedyne rozwiązanie?
Jeśli zależy Wam, by Wasze stroje lub ich elementy pasowały do siebie, warto zadbać o subtelne nawiązania. Przykładem będzie krawat utrzymany w podobnej tonacji kolorystycznej co jeden element garderoby kobiety. Jeśli decydujemy się na krawat w kwiaty lub inne wzory, można pokusić się o to, by jedna z barw nawiązywała do koloru sukienki partnerki. Chcąc uniknąć oczywistych podobieństw, można zdecydować się na poszetkę w kolorze pasującym do stylizacji partnerki.
Czy dobierać krawat pod kolor sukienki? Aby nie popełnić modowego faux pas, warto trzymać się trzech podstawowych zasad:
- Krawat musi pasować do pozostałych elementów stroju mężczyzny.
- Krawat musi być dobrany do rangi wydarzenia. Na bardzo oficjalną okazję lepiej wybrać gładki, jednokolorowy krawat, z kolei na półformalne wyjście można założyć wzorzysty i wielobarwny model.
- Krawat nie powinien drastycznie kontrastować ze strojem partnerki.
Jak dobrać krawat do konkretnej stylizacji? 3 stylizacje na 3 różne okazje
Skoro już wiemy, że to nie sukienka partnerki definiuje kolor krawata, warto poznać elementy, które mogą mieć wpływ na naszą stylizację. Wybór odpowiedniego krawata na przyjęcie zależy od wielu czynników, wśród których pierwsze skrzypce gra rodzaj przyjęcia, drugie – pora dnia, a trzecie – pora roku. Im bardziej formalne przyjęcie, tym bardziej elegancki powinien być krawat. Na wyjścia w ciągu dnia i w miesiącach letnich można założyć krawat w jasnym kolorze, natomiast przyjęcia wieczorne i miesiące zimowe zwykle zobowiązują do ciemniejszej barwy krawata.
Poniżej prezentujemy 3 stylizacje na 3 różne okazje, do których dobraliśmy krawaty. Pamiętajmy, że to krawat dobieramy do koszuli i garnituru, a nie na odwrót.
Stylizacja na wesele
Wesele to uroczysta okazja, na której warto zaprezentować się w eleganckiej odsłonie, bez zbędnych ekstrawagancji. Podstawą weselnej stylizacji męskiej jest idealnie skrojona, biała koszula. Kolor krawata najlepiej wybrać spośród najbardziej klasycznych opcji – doskonale sprawdzą się ponadczasowy granat, bordo lub ciemna zieleń. W przypadku stylizacji weselnej dobór krawata zależy również w dużej mierze od pory roku i dnia. Latem można pozwolić sobie na jasne krawaty – nawet w kwiatowy deseń lub paisley. Jesienią i zimą lepiej sprawdzę się ciemniejsze odcienie. Na weselu przyda się także biała poszetka lub w kolorze zbliżonym do krawata. Więcej o doborze poszetki do garnituru klasycznego, a także do garnituru casualowego oraz pozostałych elementów stroju można przeczytać tutaj.
Stylizacja na studniówkę
Studniówka nie jest wysoce formalną imprezą – to doskonała okazja, by nieco poszaleć z kolorem lub wzorem krawata. Bazą niech będzie klasyczna biała koszula, zapinana na guziki. Przy wyborze krawata można puścić wodze fantazji – nie oznacza to jednak, że w dobrym tonie będzie krawat w zabawne wzory. Na studniówkę świetnie pasuje granatowy krawat w czerwony wzór lub bordowy krawat z ciekawym mikrowzorem. Zamiast krawata można się pokusić o założenie wzorzystej muszki. A czy muszka powinna być dobrana pod kolor sukienki? Zasada jest taka sama, jak w przypadku krawata.
Stylizacja na bal sylwestrowy
Klasyczny bal sylwestrowy to bardzo eleganckie wydarzenie, co powinien odzwierciedlać wybrany przez nas strój. To jedno z nielicznych wyjść, na których sprawdzi się czarny, doskonale skrojony garnitur, założony na białą, zapinaną na spinki koszulę. Do takiej stylizacji proponujemy elegancką, czarną muchę lub gładki krawat w ciemnym kolorze, np. granatowym lub czarnym. By krawat wyglądał elegancko, musi sięgać do klamry paska – nie niżej ani nie wyżej.
Czy krawat powinien pasować do sukienki? Podsumowanie
Kolor sukienki partnerki nie powinien być restrykcyjnym kryterium w kwestii wyboru krawata. Przekonanie o tym, że barwa kobiecej stylizacji powinna być taka sama jak barwa muchy czy krawata, ogranicza zresztą obie osoby, nie tylko mężczyznę. Niech każdy z partnerów postawi na takie kolory i fasony, w których będzie czuł się najpewniej. Dobór krawata do sukienki nie jest więc koniecznością – wystarczy, że współgrać będą ze sobą drobiazgi i mniejsze akcesoria. Wtedy kwestia jak dopasować garnitur do sukienki partnerki, nie będzie stanowiła problemu!