Akademia Dobrego Stylu

Jaki krawat do białej koszuli wybrać?

Mężczyzna ubrany w białą koszule, szarą kamizelkę i szary krawat ze spinką

Mężczyźni często nie są pewni, jaki krawat pasuje do białej koszuli i granatowego czy czarnego garnituru. Skoro dobór krawata do pozostałych elementów garderoby przysparza tylu problemów, postanowiliśmy zająć się tym tematem i rozwiać wszystkie wątpliwości.

Podstawy doboru krawata do koszuli i garnituru

Wybór odpowiedniego krawata do koszuli czy garnituru wydaje się skomplikowany. Tymczasem okazuje się, że wystarczy znać 5 podstawowych zasad, by zawsze dobrze dopasować krawat do pozostałych elementów garderoby. Oto one:

  1. 1. Im ciemniejszy kolor krawata, tym jest on bardziej elegancki i wieczorowy. Jasne krawaty są zarezerwowane na nieformalne okazje i wydarzenia odbywające się latem w ciągu dnia.
  2. 2. Im większe wzory, tym mniej formalny jest krawat. W eleganckich krawatach dopuszczalny jest tzw. mikrowzór.
  3. 3. Najbardziej eleganckie są krawaty z jedwabiu, najmniej – z wełny czy bawełny.
  4. 4. Do gładkiej koszuli męskiej z długim rękawem pasuje zarówno gładki krawat, jak i krawat we wzory. Jeżeli wybierasz wzorzysty krawat, dopasuj kolorystycznie jeden z elementów wzoru na krawacie do koloru koszuli czy garnituru.
  5. 5. Im większy kontrast kolorystyczny między krawatem a koszulą, tym bardziej eleganckie zestawienie otrzymujemy.
biała koszula z krawatembiała koszula z krawatem

Jaki krawat wybrać do białej koszuli?

Biała, gładka koszula pasuje na każdą okazję i daje mężczyźnie duże pole do popisu. Jeżeli nie wiesz, jaki krawat będzie pasować do białej koszuli, postaw na ponadczasową klasykę i dobierz gładki krawat do gładkiej koszuli.

Warto uzupełnić swoją garderobę o krawaty w trzech najbardziej uniwersalnych kolorach, czyli granatowym, burgundowym i szmaragdowozielonym. Następnie, aby perfekcyjnie dopasować krawat do białej koszuli, zadaj sobie dwa pytania:

  • Jaka to okazja? Im bardziej formalna, tym ciemniejszy powinien być krawat. Na szczególnie ważne wydarzenia wybierz gładki krawat albo w subtelny mikrowzór.
  • Jaka to pora dnia i roku? Latem i w ciągu dnia do białej koszuli można założyć jasny krawat, np. niebieski, różowy czy fioletowy. Na wyjścia wieczorowe zarezerwowane są krawaty w ciemnym kolorze.

Jaki krawat pasuje do granatowego garnituru i białej koszuli na wesele?

Krawat dobieramy nie tylko do koloru koszuli, ale do całego stroju. Najbardziej klasyczne zestawienie, w którym każdy mężczyzna będzie prezentował się doskonale, to granatowy, klasyczny garnitur i biała koszula. Jaki krawat będzie dobrym wyborem do takiej stylizacji? Na pewno nie powinieneś konkurować w tej dziedzinie z panem młodym. Niech krawat, który wybierzesz, nie będzie zbyt formalny.

Najlepiej wybierz krawat nieco jaśniejszy od marynarki, ale w zbliżonym do niej kolorze, np. niebieski. Do białej koszuli i granatowego męskiego garnituru, np. slim fit, świetnie będą pasować także różne odcienie zieleni, czerwień i fiolet. Wesele to również świetna okazja do założenia muchy zamiast krawata.

Częstym błędem mężczyzn jest dobieranie krawata na wesele pod kolor sukienki partnerki. Dlaczego nie warto tego robić, dowiesz się z tego artykułu.

Jaki krawat pasuje do białej koszuli i czarnego garnituru?

Czarny garnitur jest zwykle błędnie postrzegany jako najbardziej uniwersalny i bazowy. Często doradza się go w sklepach jako podstawę męskiej garderoby. Nic bardziej mylnego. Wbrew pozorom czarny garnitur nadaje się tylko na dwie okazje – wysoce formalne wyjście wieczorne (teatr, filharmonia, opera) i… pogrzeb. Ze względu na żałobne skojarzenia czarnego garnituru nie powinno się zakładać na spotkania biznesowe ani przyjęcia odbywające się w ciągu dnia.

Jaki krawat wybrać do białej koszuli i czarnego garnituru? Zdecydowanie czarny i gładki. W przypadku tak wytwornego zestawienia warto też pokusić się o założenie bardzo eleganckiej białej koszuli, z mankietami zapinanymi na spinki.

Krawat do białej koszuli – podsumowanie

JJak widać, wcale niełatwo dobrać krawat do białej koszuli. Choć kolorystycznie zdecydowana większość krawatów będzie pasować do gładkiej, klasycznej bieli, to jednak są sytuacje, gdy powinniśmy postawić na stonowane dodatki. Zawsze bierzmy pod uwagę okazję, dla której sięgamy po garnitur, i na tej podstawie dobierajmy krawat do koszuli i reszty stylizacji.