Akademia Dobrego Stylu

Jaki garnitur będzie odpowiedni dla wysokiego mężczyzny?

Mężczyzna ubrany w szary garnitur, brązowy golf i jasno brązowe buty

Dobrze skrojony garnitur to podstawa męskiej garderoby. Jeżeli będzie idealnie dopasowany, wymodeluje sylwetkę – podkreśli atuty i zatuszuje ewentualne mankamenty. To ważne u osób o zachwianych proporcjach, na przykład szczególnie niskich, krępych lub ponadprzeciętnego wzrostu. W niniejszym artykule koncentrujemy się na tych ostatnich. Jak dobrać garnitur dla wysokiego mężczyzny o szczupłej figurze? To nic trudnego, wystarczy mieć na uwadze kilka detali.

Dobrze skrojony garnitur to podstawa męskiej garderoby. Jeżeli będzie idealnie dopasowany, wymodeluje sylwetkę – podkreśli atuty i zatuszuje ewentualne mankamenty. To ważne u osób o zachwianych proporcjach, na przykład szczególnie niskich, krępych lub ponadprzeciętnego wzrostu. W niniejszym artykule koncentrujemy się na tych ostatnich. Jak dobrać garnitur dla wysokiego mężczyzny o szczupłej figurze? To nic trudnego, wystarczy mieć na uwadze kilka detali.

Garnitur dla wysokiego mężczyzny – jak dobrać marynarkę?

Dopasowanie odpowiedniej marynarki to jedna z kluczowych kwestii podczas doboru garnituru. Może być jedno – lub dwurzędowa, jednak zasady jej ułożenia na ciele pozostają zawsze takie same. Szwy na ramionach powinny znajdować się nad stawem barkowym; same rękawy zaś – delikatnie zaokrąglać się na barkach i kończyć się około 1,5 centymetra nad nadgarstkiem (tak żeby wyeksponować fragment mankietu koszuli). Z tyłu marynarka nie może nieestetycznie odstawać od ciała, tworząc fałdy – musi delikatnie przylegać do pleców. Jeżeli chodzi o długość marynarki, zaleca się, żeby kończyła się na linii bioder i zakrywała całe pośladki.

Marynarkę od garnituru dla szczupłego mężczyzny o ponadprzeciętnym wzroście, powinno cechować kilka dodatkowych elementów. Idealnie, jeżeli będzie miała minimalne wypełnienie w ramionach – zrównoważy to proporcje i pozwoli optycznie poszerzyć górną część sylwetki. Oczywiście nie należy tutaj przesadzać. Wypełnienie wykraczające poza linię barków będzie prezentować się karykaturalnie – odznaczająca się fałda podkreśli obecność dodatkowych poduszek. Panowie z szerszymi ramionami powinni omijać wszelkie wypełnienia szerokim łukiem.

Dobry garnitur dla szczupłego mężczyzny powinien idealnie przylegać do sylwetki (zalecamy garnitur slim fit lub super slim fit). Marynarka jest wówczas węższa w talii, natomiast szersza w okolicach klatki piersiowej. Z kolei bardzo wysocy mężczyźni powinni sięgnąć po modele z zapięciem na trzy guziki. Pozwoli to utrzymać dobre proporcje i sprawi, że sylwetka wyda się bardziej symetryczna. W przypadku marynarki z dwoma guzikami można zastosować inny, równie sprytny trik optyczny – wystarczy, że wyższy guzik będzie osadzony nieco wyżej nad talią niż zazwyczaj.

garnitur dla wysokiego mężczyznygarnitur dla wysokiego mężczyzny

Garnitur jednorzędowy czy dwurzędowy?

Najpopularniejszym wyborem – i to niezależnie od typu sylwetki – pozostaje dwuczęściowy garnitur jednorzędowy. Jest on rzeczywiście uniwersalny. Sprawdza się na co dzień i na specjalne okazje, a przy tym pasuje do każdej figury.

Wysocy panowie mają ten przywilej, że doskonale wyglądają także w garniturach dwurzędowych – zwłaszcza wtedy, gdy są dobrze zbudowani. Klasyczna marynarka z dwoma rzędami guzików to synonim elegancji i klasy, a przy okazji optycznie wyrówna proporcje sylwetki. Jeżeli zdecydujesz się na taki zakup, pamiętaj, aby nigdy nie rozpinać wszystkich guzików, nawet przy siadaniu.

Garnitur dla wysokiego mężczyzny – dobieramy idealne spodnie

Wybierając spodnie do garnituru, zwracaj uwagę nie tylko na szerokość, ale i długość nogawek. Jest optymalna, jeżeli przy wyprostowanej postawie tworzy się maksymalnie jedno załamanie materiału nad obuwiem. Gdy spodnie układają się w nieestetyczną, opadającą na buta harmonijkę, oznacza to, że są stanowczo za długie.

Mężczyznom o figurze ołówka poleca się spodnie z niskim stanem. Ci najwyżsi będą świetnie wyglądać w spodniach dla wysokich, zakończonych mankietami. Nie zapominaj o pasku – każda dodatkowa linia pozioma to Twój sprzymierzeniec. Najlepszą opcją będzie wspomniany krój slim fit – podkreśli smukłe nogi. Bardzo przylegające fasony, takie jak skinny, nie będą w tym przypadku dobrym rozwiązaniem. Bardzo szeroki krój, to równie nietrafiony wybór dla szczupłego i wysokiego mężczyzny.

Wzory, kolory, materiał

Garnitur dla wysokiego mężczyzny o szczupłej budowie ciała nie powinien wnosić do stylizacji zbędnych pionowych linii - jedynie spotęgują efekt wydłużenia i wyszczuplenia. Idąc tym tropem, warto zadbać o obecność linii poziomych, które nieco przełamią sylwetkę ołówka i sprawią, że będzie ona wydawać się masywniejsza.

Garnitur dla szczupłego mężczyzny może być utrzymany w jaśniejszych kolorach. Bardzo ciemne propozycje raczej nie zdadzą tutaj egzaminu. Lepiej będzie poeksperymentować z odcieniami – wymienić czerń na granat lub niebieski, a grafit na jasną szarość.

Jeżeli okazja na to pozwala, można też postawić na garnitur w szeroką, wyrazistą kratę. Panowie o sylwetce ołówka mogą sobie także pozwolić na wymyślne mikrowzory. Kolejny ważny aspekt to materiał. Najlepiej sprawdzi się wełna – zapewni komfort i przewiewność, a przy okazji nienaganną prezencję (trudno się odkształca). Polecamy zwłaszcza tkaniny o średniej gramaturze.

Dodatki do garnituru dla wysokiego mężczyzny

Zacznijmy od koszuli. Wysocy panowie powinni zainteresować się kołnierzykiem włoskim – jego szeroko rozstawione wyłogi optycznie skrócą szyję. Jeśli masz długą, chudą szyję i pociągłą twarz, dobry efekt da także kołnierzyk z wysoką stójką. Mankiet koszuli musi wystawać spod marynarki, ale nie za bardzo – więcej niż 1,5 centymetra optycznie wydłuży ręce, a tego nie chcemy.

Wszelkie poziome linie są w cenie – pamiętaj o tym, kompletując dodatki. Złóż poszetkę w prostokąt. Poszukaj krawata w pasy horyzontalne, ewentualnie ukośne, ale nigdy pionowe. Odpowiednie będą również mikrowzory. Przy dużych stopach najlepiej sprawdzi się obuwie z zaokrąglonym, np. nakładanym noskiem – czubek w szpic zadziała odwrotnie.