Akademia Dobrego Stylu

Garnitur dla świadka pana młodego – czym się kierować? Odpowiedni ubiór świadka na ślubie

Mężczyzna ubrany w białą koszule z krawatem, kamizelkę w kratę i czarne spodnie

Wybór odpowiedniego garnituru dla świadka weselnego powinien być przemyślany i dopasowany do strojów najważniejszej pary tego dnia. W trakcie ślubu oraz wesela oczy wszystkich gości zwrócone są na parę młodą, należy jednak pamiętać, że drugą najważniejszą parą obecną w trakcie ceremonii są właśnie świadkowie. Współczesna moda pozwala na dużą dowolność w doborze kolorystyki oraz krojów poszczególnych elementów garnituru, który stanowi podstawę eleganckiego stroju świadka na ślubie. Mimo to warto poznać ogólne zasady rządzące klasyczną modą ślubną, która obowiązuje także świadka pana młodego. Jak się ubrać jako świadek na ślub cywilny? Poznajcie nasze sprawdzone wskazówki!

Strój świadka na ślubie

Świadek to jeden z najważniejszych uczestników ceremonii ślubnej. Jego ubiór rządzi się podobnymi prawami jak te, z którymi musi mierzyć się pan młody. Garnitur dla świadka powinien być idealnie dopasowany do sylwetki, nie powinien być ani za duży, ani za mały. Obecnie popularnością cieszą się garnitury męskie slim fit, niemniej pamiętajmy, że niektórzy panowie będą lepiej wyglądać i czuć się w kroju regular fit. Wiele zależy od budowy ciała oraz osobistych preferencji – koszula męska slim fit czy spodnie i marynarka tego typu nie są więc obowiązkiem w przypadku stroju świadka na ślubie.

Uwaga gości powinna skupiać się na nowożeńcach, dlatego ubiór świadka na ślubie obowiązuje ta sama zasada jak w przypadku świadkowej, tj. jego garnitur nie powinien być bardziej szykowny niż ubiór pana młodego. Z drugiej strony nie warto stawiać na dwie identyczne stylizacje. W tym miejscu warto wspomnieć o kilku zasadach, dotyczących tego, jak się ubrać na ślub jako świadek:

  • Kolorystyka – garnitur dla świadka może być utrzymany w tej samej tonacji kolorystycznej co strój nowożeńca. Świadek weselny powinien unikać jasnych garniturów czy zbyt rzucających się w oczy kolorów. Czarny, granatowy czy grafitowy garnitur z wełny będą w sam raz.
  • Stopień formalności – świadek weselny może sobie pozwolić na smoking czy frak w sytuacji, kiedy pan młody zdecyduje się na taki sam fason. Nie jest to jednak obowiązkowe. Jeżeli pan młody będzie ubrany w klasyczny garnitur, ubiór świadka na ślubie nie powinien odbiegać od tak przyjętego dress code’u.
  • Marynarka – świadek weselny powinien zdecydować się na jednorzędową marynarkę, także w sytuacji, gdy pan młody wybierze dwurzędową.
  • Dodatki – spinki dla świadka nie powinny być bardziej strojne od tych, które wybierze pan młody. Uzupełnieniem stroju świadka na ślubie może być dekoracyjna przypinka nawiązująca do wiązanki ślubnej panny młodej.

Wyjątkiem od powyższych reguł jest ślub tematyczny czy konkretne życzenie nowożeńców dotyczące ubioru świadka oraz świadkowej. Prawdopodobnie większość mężczyzn nie wyobraża sobie, by wybrać się na wesele bez garnituru. Jeżeli para młoda wyraźnie nie zasugeruje albo nie zażyczy sobie bardziej casualowego ubioru (np. z powodu wesela organizowanego w ogrodzie), panowie zawsze powinni wybierać garnitur. Ta zasada dotyczy nie tylko świadka. Wszyscy goście na ślubie zobowiązani są uszanować uroczysty charakter przyjęcia.

szary garniturszary garnitur

Wybrane stylizacje stroju świadka na ślubie

Stylizacja świadka weselnego powinna być dopasowana nie tylko do stroju pary młodej, lecz także do charakteru uroczystości ślubnej.

Wesele w pałacu

Wesele w pałacu wymaga szczególnej oprawy. W bogatym otoczeniu sali weselnej w roli stroju świadka weselnego najlepiej będzie prezentował się wełniany, czarny czy granatowy garnitur uzupełniony o czarną lub granatową muchę, białą koszulę i białą poszetkę. Do tego należy dobrać czarne oksfordy.

Wesele w ogrodzie

Inaczej wygląda sytuacja związana z ubiorem świadka na ślubie w przypadku nieformalnego wesela w plenerze. Wtedy świadek może zdecydować się np. na bardziej oryginalny garnitur w delikatną kratę. Na letnie wesele w ogrodzie warto założyć wełniany garnitur w granatowym odcieniu. Do garnituru można dobrać białą koszulę z długim rękawem oraz kolorową poszetkę, najlepiej taką, która uwzględnia kolory dodatków czy bukietu panny młodej oraz świadkowej. Taką stylizację idealnie będą dopełniały ciemnobrązowe oksfordy. Z kolei brązowe brogsy nadadzą stylizacji casualowy charakter.

Wesele w sali weselnej

Na ślub i wesele o charakterze formalnym, które odbywają się wieczorem, pan młody zwykle wybiera garnitur w granatowym, grafitowym czy czarnym kolorze. W takiej sytuacji świadek również powinien się do tego dostosować i wybrać ciemniejszy, gładki garnitur, bez wzorów. Krawat dopasowany do garnituru w ciemnym kolorze powinien być utrzymany również w ciemniejszej tonacji kolorystycznej.

Jak się ubrać na ślub cywilny jako świadek?

To czy uroczystość będzie miała charakter religijny czy świecki nie ma większego wpływu na strój świadka na ślubie. Obecnie wiele par rezygnuje ze ślubu kościelnego i mimo to decyduje się na huczne wesele, czy to w ogrodzie czy w sali weselnej. Dobór stroju lepiej uzależnić zatem od stopnia formalności wydarzenia, a nie tego, czy będzie ono miało miejsce w urzędzie czy kościele.