Akademia Dobrego Stylu

Do czego pasuje koszula sztruksowa? Jak ją stylizować?

Koszula sztruksowa w kolorze brązowym

Mięsista, prążkowana, przyjemna w dotyku, idealna do casualowych lub smart casualowych zestawów – taka właśnie jest koszula sztruksowa. To ponadczasowy element garderoby, szczególnie tej przeznaczonej do noszenia w sezonie jesienno–zimowym. Jak stylizować koszulę w prążki, by wyglądać dobrze? Które materiały podkreślą wyrazistą strukturę sztruksu? Pozwól, że udzielimy Ci kilku wskazówek.

Sztruks sztruksowi nierówny – kilka słów o rodzajach prążkowanej tkaniny

Sztruks jest kojarzony jako miękki, ciepły i komfortowy w noszeniu materiał. Spodnie, marynarki, koszule uszyte ze sztruksu różnią się od siebie grubością prążków. Wyróżniamy koszule sztruksowe:

  • cieńsze, o subtelnej fakturze;
  • grubsze, wzbogacone bardziej wyrazistym prążkiem.

Za określoną fakturą sztruksu idzie przeznaczenie ubrania. Delikatny sztruks nosi się w roli standardowej koszuli. To świetny wybór dla zwolenników stylu casualowego, ewentualnie smart casualowego (półformalnego). Grubsze koszule sztruksowe funkcjonują jako overshirt – noszone na T–shirt lub bluzkę z długim rękawem (longsleeve) w wydaniu casualowym.

Męska koszula sztruksowaMęska koszula sztruksowa

Do których materiałów pasuje koszula ze sztruksu? Postaw na intrygujące faktury

Jeśli nie wiemy, które tkaniny będą prezentować się dobrze w połączeniu ze sztruksem, warto kierować się jedną uniwersalną zasadą. Mianowicie – zestaw go z materiałami o równie przestrzennej strukturze. Należą do nich m.in. jeans, flanela, tweed oraz wełna. Dzięki temu stylizacja będzie spójna, a całość zyska bardziej trójwymiarowy charakter.

Sztruksowa koszula doskonale współgra również ze skórą – np. w postaci dodatków takich jak: torba, buty, czy elegancki skórzany pasek. Pamiętajmy, że sztruks określa się jako jedną z bardziej ozdobnych tkanin, dlatego umiar jest tu bardzo wskazany, a gładkość skóry pozwala przełamać materiałowy schematyzm.

Sztruksowa koszula – jaki kolor wybrać?

Klasyczna koszula wykonana ze sztruksu posiada beżową, wielbłądzią lub brązową barwę, jednak śmiało można przełamać kanoniczny model innym kolorem. Rekomendujemy czerń, różne odcienie zielonego, bordowy, granatowy,, a nawet musztardowy. Sztruks bowiem pięknie załamuje światło. Oczywiście prążkowany materiał wygląda świetnie także w połączeniu z kolorami ziemi.

Gustowne stylizacje z koszulą sztruksową w roli głównej

Wielu mężczyznom koszule sztruksowe mogą wydawać się staromodne. Nic bardziej mylnego. Znawcy mody będą je kojarzyć ze stylem akademickim i country. Sztruks jest na tyle uniwersalnym materiałem, że dość łatwo można wprowadzić go do codziennego ubioru. Sztruksowa koszula szczególnie dobrze zaprezentuje się:

  • z klasycznymi jeansami, kurtką oraz oksfordami;
  • z czarnymi chinosami i botkami na grubszej podeszwie (koszula w wydaniu z jednym rozpiętym guzikiem);
  • w rozpiętej wersji, narzucona na T–shirt, w połączeniu z klasycznymi jeansami i workerami;
  • z chinosami, skórzanymi butami i swetrem z cienkiej dzianiny, koniecznie z dekoltem w serek.

Powyższe propozycje są nieformalne, ale bardzo gustowne. Będą świetnym wyborem zarówno dla zwolenników miejskiego życia, jak i miłośników aktywności na łonie natury.

Koszula sztruksowa – dawniej i dziś

Historia sztruksu sięga aż do XVIII wieku i terenów Wielkiej Brytanii. Odzież szytą ze sztruksu upowszechniono w czasach rewolucji przemysłowej, później zachwycili się nim paryscy intelektualiści, gwiazdy muzyczne i studenci najlepszych angielskich uniwersytetów. Współcześnie do tego szacownego grona może dołączyć każdy mężczyzna, który za punkt honoru postawił sobie znakomity wygląd. Koszula w prążki – zwykle ułożone wertykalnie, w jodełkę bądź „po skosie” – będzie doskonałą podstawą wielu udanych casualowych stylizacji.