Akademia Dobrego Stylu

Wełniana marynarka – pomysły na ponadczasowe stylizacje

Mężczyzna ubrany w ciemną koszule, jasną marynarkę i beżowe spodnie garniturowe

Wełniana marynarka doskonale sprawdza się jako element zarówno zimowych, jak i wiosennych stylizacji. To zasługa termoregulacyjnych właściwości wełny, która nie pozwala nam zmarznąć i zapewnia skórze doskonałą wentylację. Jest to jednocześnie niezwykle wytrzymały materiał, więc możemy być pewni, że raz zakupiona wełniana marynarka będzie służyć nam przez lata. Z czym ją łączyć? Oto kilka przykładowych stylizacji.

Najważniejsze zalety ubrań (w tym marynarek) z wełny

Wełna jest wykorzystywana w przemyśle odzieżowym od lat i wciąż nie ma sobie równych, przynajmniej jeśli chodzi o tkaniny garniturowe. Alternatywą dla wełny bywa co prawda len i bawełna, ale tego typu tkaniny wykorzystuje się do produkcji typowo letnich marynarek i garniturów. Wełna sprawdza się natomiast praktycznie o każdej porze roku: zimą doskonale chroni przed chłodem, a latem pozwala skórze oddychać. Na cieplejsze dni powinno się jednak wybierać marynarki wykonane z tkanin o mniejszej gramaturze, czyli tzw. chłodnej wełny typu tropic. Ogromną zaletą wełny jest też to, że w przeciwieństwie do wielu sztucznych materiałów nie gniecie się i jest bardzo odporna na kurz i brud. Wełniana marynarka powinna więc się prezentować nienagannie przez cały dzień.

Wełniana marynarka – przykładowe stylizacje:

Wełniana marynarka i spodnie w różnych kolorach, czyli tzw. zestaw koordynowany

Klasyczny zestaw koordynowany składa się z granatowej marynarki, szarych spodni garniturowych i niebieskiej koszuli. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by w podobny sposób łączyć ubrania w różnych kolorach. Należy jednak pamiętać o tym, że aby zestaw był udany, poszczególne elementy stroju powinny silnie ze sobą kontrastować. Do szarej marynarki doskonale będą pasować więc granatowe bądź czarne spodnie, do modelu w kolorze grafitowym można dobrać dół w kolorze popielatym. Taki zestaw cechuje się znacznie niższym stopniem formalności niż klasyczny garnitur, można go jednak włożyć na wesele, egzamin lub do pracy.

wełniana marynarkawełniana marynarka

Wełniana marynarka męska i dżinsy

Zestaw składający się z dżinsowych spodni, koszuli i wełnianej marynarki może prezentować się bardzo stylowo. Podczas jego kompletowania należy jednak pamiętać o kilku zasadach. Do marynarki najlepiej pasują ciemne dżinsy bez zdobień. Te jasne i przecierane są zarezerwowane raczej do stylizacji sportowych. Marynarka w takim zestawie powinna być natomiast mniej formalna. Z tego powodu należy zrezygnować z typowo garniturowych modeli w kolorze czarnym i granatowym. Beżowa bądź ozdobiona kraciastym deseniem casualowa marynarka będzie jednak dobrym wyborem. Jeśli decydujemy się na koszulę, koniecznie należy wpuścić ją w spodnie. Zastępując ją jednak koszulką lub swetrem, nie trzeba już tego robić. Do dżinsów nie zakładamy też eleganckich butów. Znacznie lepszym rozwiązaniem będą lordsy czy mokasyny. Pamiętajmy, że takiego zestawu raczej nie wypada włożyć na teatralną premierę, ślub czy inne tego typu ważne wydarzenia. Jest on zarezerwowany na mniej formalne okazje.

Marynarka męska wełniana i kamizelka

Jedna z podstawowych zasad męskiego ubioru mówi, że gdy pod marynarką mamy kamizelkę, nie powinno się zdejmować marynarki bez uprzedniego zdjęcia kamizelki. Dotyczy ona jednak wyłącznie stroju formalnego – nosząc kamizelkę na co dzień mamy znacznie większą dowolność. I tu należy trzymać się jednak pewnych reguł. Kamizelka powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana do ciała, aby na materiale nie tworzyły się nieestetyczne marszczenia. Jeśli chodzi o marynarkę – najlepiej, aby była co najmniej o ton ciemniejsza od kamizelki. Jeśli założymy zatem, że bazę naszego stroju będą stanowić brązowe chinosy i kamizelka w beżową kratę, ciekawym, choć nie jedynym możliwym rozwiązaniem może być marynarka z wełny w kolorze ciemnozielonym.

Marynarka z wełny i sweter

Noszenie swetra pod marynarką to doskonałe rozwiązanie na chłodniejsze dni. Najlepiej sprawdzają się w tej roli cienkie bawełniane bądź wełniane swetry, które nie krępują naszych ruchów. Co do fasonu – najbezpieczniejszym rozwiązaniem będą golfy oraz swetry z dekoltem okrągłym lub trójkątnym. Ciekawym rozwiązaniem jest także sweter bez rękawów lub kardigan, który można traktować za mniej elegancki substytut kamizelki. Decydując się na takie rozwiązanie należy przestrzegać tych samych zasad, co w przypadku kamizelki – sweter powinien dość mocno przylegać do torsu i zakrywać koszulę nad paskiem spodni.

Wełniana marynarka w kratę

Kraciasta marynarka to nieformalny element męskiej garderoby, dlatego podobnie jak zestawu z dżinsami nie zakładamy jej na ważne uroczystości. W połączeniu ze spodniami garniturowymi i gładką koszulą prezentuje się jednak niezwykle stylowo, dlatego bez obaw można włożyć taki zestaw na randkę lub do pracy, pod warunkiem, że nie obowiązuje nas surowy dress code. Jeśli chcemy zaś wprowadzić do zestawu odrobinę ekstrawagancji – postawmy na krawat w kwiatowe wzory. Nie przesadzajmy jednak z kolorem – najlepiej, aby krawat był utrzymany w podobnej tonacji kolorystycznej, co reszta stroju.