0,00 zł 0

801 403 403

Bezpłatna dostawa od 199 zł + maseczka gratis.

Spinka do krawata – jak ją zakładać i nosić?

Spinka do krawata to ozdobne akcesorium, które nie tylko może wyrazić charakter mężczyzny, ale i pomóc mu w zadbaniu o nienaganną prezencję. Nie pełni wyłącznie estetycznej funkcji, ponieważ ma też praktyczne zastosowanie. Czy pasuje na każdą okazję i do każdej eleganckiej stylizacji? W artykule odpowiadamy, kiedy i jak nosić spinkę do krawata, aby nie stracić na stylu i zyskać więcej indywidualizmu.

Skąd wzięły się spinki do krawata?

Męskie krawaty nie zawsze wyglądały tak jak obecnie. Niegdyś były bardziej złożone, przez co szpilka do krawata stanowiła obowiązkowy element ubioru. Przytrzymywała materiał, który nieraz przypominał elegancki szalik. Warto wspomnieć o następujących przykładach:


  • • Chorwacki krawat. Dość krótki, ale za to szeroki czerwony materiał, noszony raczej tradycyjnie przez żołnierzy.

  • • Francuski steinkirk. Popularny w czasach Ludwika XIV. Steinkirk miał wprowadzić celowy nieład do ubioru. Był długą tkaniną z frędzlami na końcu. Owijało się go niedbale wokół szyi, a końcówkę chowało się w dziurce od guzika.

  • • Halsztuk, czyli trójkątna i zwykle biała chusta.

eleganckie spinki do krawata


Przy takich materiałach szpilka do krawata była niezbędna, ponieważ zapobiegała wysuwaniu się tkaniny spod odzieży wierzchniej. Pierwotnie używano wsuwanej szpilki, która została zastąpiona płaskim fragmentem metalu zagiętym w kształt litery „U”.


spinki do krawata


Współczesne spinki do krawata powstały właśnie w taki sposób. Wiele z nich jest dodatkowo ozdobionych, niemniej ich najważniejszą cechą nadal jest to, że przytrzymują krawat przy koszuli. Dzięki temu podczas wietrznej pogody tkanina nie powiewa i zostaje w miejscu. Warto również docenić ich ozdobną rolę, ponieważ spinki do krawata potrafią dodać elegancji oraz charakteru.


Spinka do krawata - jak zakładać i nosić?

Obecnie w sklepach można znaleźć nie tylko wsuwane, ale i zaciskowe spinki do krawata. Ich zakładanie jest jeszcze prostsze, a taką ozdobę nosi się wyjątkowo komfortowo.


Najważniejsze, o czym powinien pamiętać mężczyzna podczas zakładania spinki do krawata, to wsunięcie lub zaciśnięcie jej zarówno na obu warstwach krawata, jak i na koszuli. Założenie spinki wyłącznie na krawacie może ujść za faux pas, ponieważ ma ona przede wszystkim scalić krawat z koszulą. To jednak niejedyna zasada, której powinien przestrzegać mężczyzna - pozostaje jeszcze parę innych kwestii:


  • • Przede wszystkim warto wiedzieć, na jakiej wysokości powinna znajdować się spinka do krawata. Nie może być ona przypięta ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Idealnie, jeśli znajdzie się gdzieś pośrodku krawata, najlepiej pomiędzy trzecim a czwartym guzikiem koszuli.

  • • Spinkę zawsze zakłada się od prawej strony. Nie przekrzywia się jej, powinna leżeć prosto na krawacie.

  • • Spinka nie może być krótsza niż połowa szerokości krawata. Nie może też sięgać na jego całą szerokość. Najlepiej jeżeli będzie sięgać do ok. 3/4 krawata.

  • • Kolor spinki do krawata powinno się dobierać do pozostałych metalowych elementów naszego stroju - i na tej podstawie zdecydować się na srebrną lub złotą ozdobę.

spinka do krawata


Kiedy i jak nosić spinkę do krawata?


Spinka do krawata pasuje do większości eleganckich stylizacji, niemniej powinniśmy zwracać uwagę na okazję, na którą komponujemy naszą stylizację. Należy pamiętać, że im bardziej ozdobna spinka, tym mniejsza formalność stroju. Dlatego na ślub czy przyjęcie wieczorowe lepiej wybrać klasyczną, niezdobioną spinkę takie jak np. spinki ślubne do mankietów. Na pozostałe, mniej uroczyste okazje, możemy sobie śmiało pozwolić na spinkę z ciekawym motywem, np. w kształcie okularów, samochodu czy gitary. Taka biżuteria świetnie podkreśli nasz charakter i będzie mogła nawiązać do naszego hobby.


Oczywiście, spinki można też zakładać do smart casualowych stylizacji, o ile tylko decydujemy się na koszulę i krawat. Warto też dodać do stylizacji marynarkę casual. Jeżeli wybierzemy wzorzysty krawat, nadal możemy założyć spinkę. Musimy jednak pamiętać, że taki model wymaga prostej spinki. Ozdobna lepiej sprawdzi się do gładkiego, stonowanego krawata.

prawidłowo założona spinka do krawata

Warto również mieć na uwadze, że jeżeli zakładamy kamizelkę, wybierając np. spośród kamizelek z kieszeniami, wcale nie musimy rezygnować ze spinki. Choć krawat nie wymaga wtedy podtrzymywania, szpilka i tak może spełniać funkcję ozdobną. Ten drobny element będzie wyróżniał naszą stylizację spośród innych i dodawał nam oryginalności, nie kłócąc się jednocześnie z elegancką kamizelką garniturową.


Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj