Akademia Dobrego Stylu

Rodzaje kurtek męskich. Poznaj różne typy

Mężczyzna ubrany na ciemno, w czarnej kurtce

W sklepach dostępne są liczne rodzaje kurtek męskich. Mężczyzna, szukając dla siebie odpowiedniego fasonu, powinien uwzględnić nie tylko własne preferencje, ale też budowę sylwetki. Poszczególne typy kurtek męskich różnią się w dodatku materiałem i stopniem formalności, co sprawia, że nie wszystkie będą odpowiednie w każdej sytuacji. Podpowiadamy, jakie kurtki wybrać na poszczególne okazje i jak dobrać do nich pozostałe elementy stylizacji.

Rodzaje męskich kurtek a typy sylwetek męskich

Tak jak w przypadku pozostałych ubiorów, także wśród typów kurtek męskich wyróżniamy modele slim fit, regular fit czy custom fit. W zależności od rodzaju sylwetki mężczyźni powinni decydować się na jeden z nich.

  • Panom o typie budowy A będą pasować kurtki custom fit, niebędące ani zbyt obcisłe, ani zbyt luźne. Taki rodzaj okrycia, zwłaszcza o gładkim deseniu, wysmukli sylwetkę i optycznie poszerzy ramiona.
  • Panowie o typie budowy O powinni postawić na luźne kurtki regular fit, które sprawią, że sylwetka wyda się mniej korpulentna i szczuplejsza.
  • Panowie o typie budowy I wbrew pozorom nie powinni wybierać kurtek slim fit – w tym przypadku lepiej unikać nadmiernego wysmuklania ciała. Sprawdzą się za to zarówno modele custom fit, jak i regular fit.
  • Panowie o typie budowy V mogą spokojnie sięgać po kurtki slim fit, które podkreślą szerokie ramiona i wąską talię.

Oczywiście, kurtki męskie nie powinny być dobierane tylko na podstawie sylwetki. Wielu panów o sylwetce typu A czy O będzie się czuć dobrze w kurtkach slim fit, z kolei panowie o budowie typu V mogą woleć luźniejsze modele regular fit. Dużą rolę odgrywa też podział męskich kurtek ze względu na fason i wykonanie. Poniżej przedstawiamy konkretne typy i proponujemy do nich stylizacje.

kurtka męskakurtka męska

Dwurzędówka, czyli bosmanka

Poszczególne rodzaje kurtek męskich różnią się od siebie fasonem i materiałem, z jakiego zostały wykonane. Jednym z najbardziej ponadczasowych rodzajów kurtek męskich są dwurzędówki, nazywane także „bosmankami”.

Dwurzędówka to swoista hybryda, która cechuje się elegancją płaszcza i długością kurtki, nadając stylizacji smart casualowy charakter. Swoją nazwę zawdzięcza przedstawicielom europejskiej i amerykańskiej marynarki wojennej, którzy nosili ją już na początku XVIII wieku jako popularne okrycie jesienno-zimowe. Tradycyjna kurtka dwurzędowa jest wykonana z grubej wełny. Kurtka ta, dzięki szerokim klapom i wysokiemu kołnierzowi, to doskonałe okrycie wierzchnie na półformalne wyjścia jesienno-zimową porą, stanowiąc alternatywę np. dla parki męskiej. Stylizację można uzupełnić brązowymi spodniami w kratę, granatowym półgolfem oraz brązowym szalikiem. Dwurzędówka to także doskonały wybór na mniej formalne spotkania biznesowe.

Bomber jacket

Kolejna propozycja to bomber jacket, czyli popularna bomberka. Bomber jacket charakteryzuje się ściągaczami przy rękawach oraz stójką. Jej pierwowzorem były kurtki noszone przez amerykańskich pilotów w latach 50. XX wieku. Granatową bomber jacket można nosić na co dzień, w wersji casualowej, również jako kurtka letnia: z brązową bluzą oraz niebieskimi spodniami z bawełny. W wersji bardziej eleganckiej pod kurtką świetnie sprawdzi się prosta koszula z długim rękawem oraz wełniane, granatowe spodnie.

Kurtka pikowana

Kolejny rodzaj kurtki to wzbogacona o geometryczne przeszycia kurtka pikowana, inaczej zwana kurtką husky. To propozycja dla mężczyzn, którzy cenią sobie ponadczasowe fasony. Pikowana w skośne kwadraty przejściowa kurtka dopełni nie tylko casualową, lecz także półformalną stylizację. Do granatowej kurtki będą pasować granatowe spodnie oraz brązowa marynarka casualowa. Całość można uzupełnić gładką lub wzorzystą koszulą.

Field jacket

Kolejny rodzaj kurtki to tzw. kurtka polowa, inaczej zwana field jacket. Podobnie jak inne typy kurtek, field jacket została spopularyzowana przez żołnierzy amerykańskich w latach 60. Charakterystycznymi, nawiązującymi do strojów wojskowych, elementami kurtki polowej są cztery duże kieszenie na przodzie. Ten typ kurtki casualowej pozwala na uzyskanie niebanalnej stylizacji. Granatową kurtkę dopełnią grafitowe wełniane spodnie oraz jasnoszary szalik.