Akademia Dobrego Stylu

Renowacja butów skórzanych – jak je odnowić?

Para czarnych skórzanych butów ze sznurówkami

Renowacja butów skórzanych nie dla każdego jest łatwym i zrozumiałym tematem. Skóra to bardzo trwały i jednocześnie niesamowicie wrażliwy materiał. Nieprawidłowo pielęgnowana może ulec zniszczeniu znacznie szybciej niż powinna. Czy takie buty da się uratować? Jak najbardziej! Dowiedz się, jak odnowić skórzane buty, aby ponownie cieszyć się ich doskonałym wyglądem.

Jak odnowić skórzane buty? Domowe sposoby

Istnieje wiele domowych sposobów na zachowanie skórzanych butów w dobrej kondycji. Najlepiej będzie, jeśli będziesz trzymać się zaleceń producenta. Regularnie pastuj i impregnuj obuwie, aby ochronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Jeśli zdarzy Ci się je zamoczyć, dokładnie osusz je ściereczką i zabezpiecz z pomocą prawideł, unikając suszenia przy grzejniku. Tyle powinno wystarczyć, aby utrzymać buty w dobrym stanie przez długi czas.

Co jednak jeśli Twoje ulubione buty ze skóry się zniszczyły? Jest dla nich nadzieja, choć niezbędne będą specjalne preparaty do skórzanego obuwia. Poniżej krok po kroku opisujemy jak może wyglądać domowy proces renowacji obuwia.

Renowacja butów skórzanychRenowacja butów skórzanych

Renowacja butów skórzanych krok po kroku

 • Najpierw oczyść buty z piasku i zaschniętego brudu. Możesz użyć do tego szczotki do skóry i zamszu. Rób to po wyjęciu sznurowadeł. Zwróć też uwagę na tłuste osady – można się ich pozbyć, myjąc buty mydłem z gliceryną (ale nie wkładaj ich pod bieżącą wodę!). By zapobiec zabrudzeniom tego typu, używaj pasty matującej.
 • By uniknąć grudek i zbierania się kosmetyków w zagłębieniach skóry, rozprostuj powierzchnię butów, np. wypychając je zgniecioną gazetą lub papierem, a najlepiej wkładając prawidła.
 • Wszelkie pęknięcia w materiale wypełnij pastą odbudowującą, po nałożeniu której należy odstawić obuwie do wyschnięcia.
 • Do drobnych zniszczeń i przebarwień możesz zastosować krem koloryzujący. Powinien on być w dokładnie takim samym kolorze jak buty lub ciemniejszy o jeden ton. Powtórz proces, jeśli nie jesteś zadowolony z efektów. Potem ponownie pozwól butom naturalnie wyschnąć. Nie susz ich suszarką do włosów, ani nie stawiaj w pobliżu kaloryfera.
 • Na tym właściwie kończą się podstawowe zadania. Po drodze czeka jednak wiele pułapek. Oto na co warto uważać, decydując się na samodzielną renowację butów skórzanych:

 • Pamiętaj, że buty pokryte kremem koloryzującym mogą schnąć nawet przez jeden dzień, więc postaraj się wykonać ten proces z odpowiednim wyprzedzeniem. Zakładanie niewyschniętych butów przynosi więcej szkody niż pożytku. Może się okazać, że zniszczą się jeszcze bardziej.
 • Obuwie możesz odświeżyć dwoma rodzajami farb – na bazie wody lub alkoholu. Pierwsze pokrywają jedynie powierzchnię skóry, a nie wnikają głęboko w jej strukturę. Są przeznaczone do gładkich i sztucznych skór. Te na bazie alkoholu dostają się w najgłębsze warstwy skóry i trwale ją barwią. Stosuje się je do skór licowych i do zamszu.
 • Nie mieszaj kilku produktów do renowacji – chyba że w instrukcji dołączonej do detergentu jest napisane inaczej.
 • Pokryte kremem i wyschnięte obuwie warto zaimpregnować. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu o impregnacji skórzanych butów. Opisywaliśmy też, jak poprawnie pastować buty ze skóry.
 • Renowacja butów skórzanych z zamszu wygląda podobnie, ale trzeba zachować przy niej większą ostrożność. To wrażliwy materiał, którzy potrzebuje specjalnego traktowania.

  Nie próbuj matować butów mieszankami z rozpuszczalnikiem lub innymi substancjami – sprzyja to odbarwieniom. W przypadku zacieków z soli, odpuść sobie mieszanki wody z octem, sodą lub szamponem i po prostu postaw na odsalacz.

  Jak jeszcze można odnowić popękane skórzane buty?

  Istnieje wiele firm, które profesjonalnie odnawiają obuwie. Do ich usług należy nie tylko wypełnianie ubytków, ale i naprawianie, koloryzowanie czy dezynfekcja. Jeśli domowa renowacja nie przyniosła oczekiwanych rezultatów, powierz to zadanie profesjonalistom.