Akademia Dobrego Stylu

Pikowane kurtki męskie - numer jeden od ponad 50 lat!

Mężczyzna ubrany w szarą pikowaną kurtkę zimową, bordowe spodnie z okularami

Klasyczny element mody męskiej przez lata uchodził za symbol mody brytyjskiej, a dziś postrzegany jest jako wyznacznik wielkomiejskiego stylu. Od lat 60-tych, pikowana kurtka męska przebyła długą drogę. Jak to się stało, że strój na ryby, trafił na królewski dwór, a następnie podbił cały świat mody męskiej?

Średniowieczna technika szycia nagle podbija świat mody

Korzenie metody pikowania materiału sięgają średniowiecza, choć szczyt swojej popularności osiągnęła w XVII wieku. Co ciekawe, ten sposób szycia wykorzystywano nie tylko w Europie, znany był również na Dalekim Wschodzie. Głównym jego zastosowaniem była produkcja tekstyliów, jak narzuty na łóżko, ale pikowane elementy stroju noszone były pod zbroją, co zapewniało ciepło i wygodę.

Skuteczna izolacja od zimna to jedna z głównych zalet pikowania. Uwięzione pomiędzy warstwami powietrze skutecznie zatrzymuje temperaturę, a liczne przeszycia podtrzymują materiał i zapobiegają jego przemieszczaniu, co zapewnia dodatkowy komfort.

pikowana kurtkapikowana kurtka

Amerykańskie korzenie najbardziej angielskiego wzoru

Biorąc pod uwagę dość długą tradycję wykorzystywania pikowania, zaskakujące jest to, że pikowana kurtka, wynaleziona została dopiero w 1965 roku. W dodatku, mimo że kojarzona z typowo angielskim stylem, stworzona została przez Amerykanina – Steve’a Guylasa, urodzonego w Pensylwanii. Projektował on odzież dla żołnierzy, jednak z powodu wady wzroku, został odesłany na emeryturę. Wraz z żoną przeprowadził się do Anglii, gdzie prowadził spokojne, wiejskie życie. Od początku jego planem było założenie własnego biznesu.

Pierwszy model ciepłej kurtki, stworzonej na przechadzki, na ryby, zapewniający komfort podczas konnej jazdy zaprojektował dla siebie. Wkrótce ruszyła jednak produkcja na szerszą skalę. Pikowanie, do tej pory kojarzone głównie z narzutami na łóżko, zaczęło stanowić znak rozpoznawczy kurtek Husky – nazwanych tak na cześć psa projektanta. Do ich promocji w dużej mierze przyczyniła się sama Elżbieta II. W pikowanej kurtce husky z brązowym sztruksowym kołnierzem, królowa wybierała się często na konne przejażdżki. Styl szybko podchwycili brytyjscy celebryci, a ich śladem podążyła cała Europa. W latach 80-tych pikowane modele zaczęły być popularne także w Stanach Zjednoczonych i od tamtego czasu wciąż nie wychodzą z mody.

Oryginalny model husky

Pierwsze modele kurtek Husky uszyte w Tostock, wykonane były w 100% z nylonowej wierzchniej warstwy, z poliestrowym wypełnieniem. Produkowane były w dwóch kolorach: ciemnozielonym i ciemnoniebieskim. Charakteryzowały się bardzo prostym, dość kwadratowym krojem z naszywanymi kieszeniami oraz jednorzędowym zapięciem na zatrzaski. Wykończenia kieszeni i kołnierz wykonane były ze sztruksu.

W latach 90-tych Guylas sprzedał swoją firmę włoskiemu producentowi. Oryginalne kurtki Husky nie są już dostępne, możemy jedynie upolować je od czasu do czasu na jednej z internetowych aukcji. Kolejni projektanci unowocześniali oryginalną wersję, pojawiła się szersza paleta barw, modyfikowano poszczególne elementy. Mimo zmian, kurtki pikowane do dziś stanowi wyznacznik angielskiego stylu.

Pikowane kurtki dziś

Przez lata klasyczny model dostosowywany był do aktualnych trendów i stylu życia. O ile tradycyjne kolory wciąż należą do najbardziej poszukiwanych, paleta kolorów jest dziś nieograniczona. Szeroki wybór dotyczy również zastosowania materiałów. Możemy wybrać model z wełny lub ze skóry zamszowej, wciąż jednak największą popularnością cieszą się te z nylonu i poliestru, które cechuje pożądana lekkość.

Popularność pikowanych kurtek skłoniła projektantów męskiej odzieży do pójścia o krok dalej i stworzenia kolekcji bardziej eleganckich. Jeżeli na co dzień potrzebujemy bardziej formalnych strojów, a jednocześnie nie chcemy rezygnować z wygody, idealnym rozwiązaniem będzie delikatnie pikowany długi płaszcz. Jest to nieco dłuższa wersja pikowanej kurtki, z zapięciem zarówno na zamek błyskawiczny jak i na guziki, przez co doskonale sprawdza się na co dzień.

Niezwykle stylowym elementem męskiej garderoby są także pikowane kamizelki. W cieplejsze dni mogą zastąpić kurtkę bądź nieco dłuższą parkę męską, ale doskonale wyglądają także jako jej uzupełnienie. Taki zestaw nie tylko doskonale chroni przed zimnem, ale nadaje jednocześnie brytyjskiego charakteru.

Niezależnie od tego, na jaki model się zdecydujemy, możemy być pewni, że będzie to nasza ulubiona kurtka. Zaskoczy nas jej uniwersalność. Możemy ją założyć nie tylko na koszulę czy sweter, ale będzie dobrze wyglądać nawet z garniturem. Doskonale sprawdzi się też w podróży. Lekka, wygodna, nie krępuje ruchów. Można ją składać i pakować bez obaw, że powstaną nieestetyczne zagniecenia. To zdecydowanie taki element garderoby, jaki powinien mieć w szafie każdy mężczyzna.

.