Jak się ubrać na rozmowę o pracę? Elegancko czy na luzie?
Kultura danej organizacji odgrywa ogromną rolę podczas podejmowania decyzji o tym, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną. Dla wielu firm to, jak prezentują się pracownicy, stanowi ważny element ich wizerunku, dlatego nieodpowiedni wybór garderoby może przekreślić nasze szanse na zdobycie posady. Jeżeli zjawimy się w koszuli bez krawata w instytucji, która przykłada wyjątkową wagę do prezencji swoich pracowników, albo w pełnym garniturze w firmie gdzie zwykle nosi się t-shirty, zostaniemy odebrani jako osoba nie pasująca do jej kultury organizacyjnej.
Gdy już otrzymamy zaproszenie na rozmowę, dobrym pomysłem będzie sprawdzenie, jaki dress code obowiązuje u danego pracodawcy. Jeżeli jest to bank lub inna instytucja finansowa łatwo domyślić się jakie są zasady ubioru, ale w innych przypadkach nie jest to już tak oczywiste.
Rozmowa kwalifikacyjna w banku lub korporacji – jaki garnitur wybrać?
Kiedy ubiegamy się o pracę na stanowisku kierowniczym lub pracę w banku lub innej instytucji, gdzie obowiązuje określony dress-code, założenie garnituru jest naturalnym wyborem. Elegancki, klasyczny garnitur to bezpieczne rozwiązanie niemal w każdej sytuacji, więc jeżeli nie wiesz, jak się ubrać na rozmowę o pracę – postaw na klasykę.
Podczas wyboru garnituru na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy skupić się na trzech rzeczach - właściwe dopasowanie, wysoka jakość tkaniny i styl. Rozmiar jest niezwykle istotny, gdyż tylko dobrze dobrany garnitur sprawi, że będziemy prezentować się atrakcyjnie. Garnitur powinien być wykonany z wysokogatunkowych tkanin i mieć klasyczny lub taliowany fason. Zdecydowanie unikajmy dwurzędowych marynarek, które świetnie sprawdzą się w innych sytuacjach. Postawmy na elegancki garnitur biznesowy, czyli granatowy lub ciemnoszary. Są to modele najbardziej uniwersalne, które idealnie sprawdzą się w trakcie rozmowy o pracę.
Granatowy garnitur będzie doskonałym strojem na pierwszą rozmowę kwalifikacyjną. Jeżeli przewidziany jest drugi etap możemy zdecydować się na garnitur w szarym kolorze, który kojarzy się z profesjonalizmem.
Jakie dodatki do garnituru biznesowego?
Garnitur jest pewnego rodzaju uniformem, ale mężczyźni, którzy lubią podkreślać swój indywidualizm oczywiście mają ku temu wiele możliwości. Jeżeli chodzi o koszulę, to najlepiej sprawdzi się biała lub jasnobłękitna. W przypadku krawatów, poszetek czy spinek do mankietów – możemy pozwolić sobie na podkreślenie własnego stylu, chociaż spinki nie są tutaj obowiązkowym elementem.
Najlepiej sprawdzą się ciemne, stonowane kolory w delikatne mikrowzory. Dodatki najlepiej ograniczyć jednak do minimum. W sytuacji gdy ubiegamy się o pracę, rekrutera trzeba zachwycić kwalifikacjami a nie znajomością modowych trendów.
Idąc na rozmowę o pracę, do garnituru dobieramy czarne lub ciemnobrązowe buty. Brązowe obuwie w jasnym odcieniu nie jest zbyt formalne.
Co jeśli nie garnitur? Jak inaczej ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną
Nawet jeżeli pracujemy w branży, gdzie garnitur (nawet garnitur casual) nie jest wymagany, nie oznacza to, że powinniśmy zupełnie zrezygnować z elegancji. Rekrutacja rządzi się określonymi prawami i zbyt duży luz nie jest dobrze odbierany.
W takich sytuacjach postawmy na styl smart casual. W wersji najbardziej minimalistycznej wystarczy, że założymy jednolite, ciemne spodnie, gładką koszulę z długim rękawem oraz marynarkę. Możemy też zdecydować się na krawat. Odpowiedni będzie tutaj krawat bawełniany lub dzianinowy. Dzięki temu wciąż będziemy wyglądać elegancko, a jednocześnie unikniemy zbyt formalnego wizerunku, tak zwanego overdressed. Pozostańmy jednak przy tradycyjnych, klasycznych barwach.
Na więcej ekstrawagancji możemy pozwolić sobie w przypadku branż kreatywnych, ale pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to czas, kiedy błyszczeć powinny głównie nasze kompetencje. Krzykliwe wzory i kolory zdecydowanie nie są wskazane. Próba bycia oryginalnym niekoniecznie dobrze odbije się na ocenie naszej osoby. Jeżeli uważamy, że mamy wyjątkową osobowość, nie odwracajmy od niej uwagi. Proste, dobrze dopasowane wzory i stonowane barwy sprawiają wrażenie profesjonalizmu i pozytywnie wpływają na naszą ocenę.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną zimą i latem
Dobór stylizacji na rozmowę o pracę zależy nie tylko od charakteru firmy, ale również od aktualnej pory roku.
Szczególnym wyzwaniem bywa strój na rozmowę kwalifikacyjną odbywającą się latem. Gdy żar leje się z nieba, niełatwo pozostać eleganckim, ale nie oznacza to, że w ogóle nie jest to możliwe. W takiej sytuacji zamiast klasycznego garnituru lepiej wybrać letni model z luźno tkanej wełny, bawełny lub lnu. Najlepiej z marynarką pozbawioną podszewki. Wówczas ubiór będzie bardziej przewiewny, ale wciąż odpowiedni na rozmowę kwalifikacyjną. Gdy upał jest wyjątkowo dokuczliwy, warto dodatkowo włożyć koszulę o lnianym, a nie klasycznym splocie.
A co w przypadku stroju na rozmowę kwalifikacyjną odbywającą się zimą? W tym przypadku powinniśmy dodatkowo zadbać o eleganckie okrycie wierzchnie i odpowiednie obuwie. Gdy zakładamy garnitur najlepszym wyborem będzie wełniany płaszcz i klasyczne derby. Chyba, że na ulicach zalega śnieg – wówczas eleganckie buty można zamienić na sztyblety.
Jak mężczyzna powinien ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną – podsumowanie
Do rozmowy kwalifikacyjnej warto przygotować się nie tylko merytorycznie, ale zadbać również o właściwy wygląd. To jak będziemy się prezentować z pewnością nie zastąpi naszych kwalifikacji i doświadczenia, ale może mieć większy wpływ na decyzję rekrutera niż nam się wydaje. Strój odzwierciedla nasz szacunek do zasad obowiązujących w danej firmie i wpływa na naszą samoocenę, która w tym stresującym momencie może okazać się kluczowa. Świadomość tego, że prezentujemy się odpowiednio zawsze dodaje również pewności siebie i pomaga przebrnąć nawet przez trudne pytania. Dlatego lepiej nie bagatelizować tej kwestii i znaleźć czas zarówno na merytoryczne przygotowanie do rozmowy, jak i dobór odpowiednich ubrań. Dobrze zrobić to odpowiednio wcześnie, aby w razie konieczności mieć czas na dokupienie brakujących elementów garderoby.
Wciąż nie wiesz, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną? W sprawie spersonalizowanej porady dotyczącej stylizacji skontaktuj się z naszym Doradcą.