0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Dress code "BLACK TIE" – co to znaczy?

„Black tie” to bardzo elegancki dress code obowiązujący w określonych sytuacjach zarówno panów, jak i panie. Niegdyś był bardzo popularny, ale obecnie wymagany jest coraz rzadziej. Stąd nic dziwnego, że wiele osób nie wie, co to jest „black tie” i jakie elementy składają się na taki strój. Poniżej wyjaśniamy wszystkie związane z tym wątpliwości.

Black tie, czyli smoking i suknia wieczorowa


Jeżeli wybieramy się na przyjęcie, gdzie obowiązuje dress code „black tie”, mężczyzna powinien założyć smoking, a kobieta wieczorową suknię lub kostium. Elegantszy od „black tie” (ang. czarny krawat) jest tylko „white tie” (ang. biały krawat), gdzie mężczyzn obowiązuje frak, a kobiety suknia balowa.


Obecnie strój „black tie” wymagany jest na różnego rodzaju galach wręczenia nagród (na przykład Oscarów) i przyjęciach biznesowych. Niegdyś „black tie” obowiązywał także w operze i w teatrze, ale w tej chwili widzowie ubierają się tak elegancko jedynie na spektakle premierowe, i to nie zawsze.


Jeszcze rzadziej wymagany jest strój „white tie” – stosują go już niemal wyłącznie królewskie dwory. Jednym z niewielu celebryckich wydarzeń, gdzie obowiązuje taki dress code jest MET Gala, czyli coroczny bal w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że nie wszyscy się do niego stosują. Wiele uczestników decyduje się bowiem na kreacje nawiązujące do tematu przewodniego wystawy.


Warto dodać, że w polskich realiach na strój „black tie” decydują się niekiedy maturzyści poszukujący stroju na studniówkę. Maturalny bal to faktycznie dobra okazja do włożenia smokingu, jednak wiele zależy od tego, jaką będzie mieć formę. Sprawdzi się tylko wtedy, gdy studniówka organizowana jest w bardzo eleganckim miejscu. Koniecznie trzeba pamiętać też o tym, że smoking to wyłącznie strój wieczorowy, więc nie włożymy go potem na rozdanie świadectw, maturalny egzamin, czy inną tego typu okazję. Decydując się na taki strój, trzeba też zadbać o wiele detali, które mają niebagatelny wpływ na finalny wygląd stylizacji.


przykładowy strój black tie


O czym pamiętać, komponując strój „black tie”?


Smoking smokingowi nie równy


Tradycyjny smoking jest w kolorze czarnym, ale poszukując stroju „black tie”, możemy zdecydować się także na model w odcieniu ciemnogranatowym. Lepiej nie wybierać za to tzw. smokingu tropikalnego, czyli jego białej odmiany. Jest to z definicji mniej formalny strój przeznaczony na wydarzenia odbywające się za dnia oraz wieczorami w ciepłych krajach.  


Wybierać możemy nie tylko między różnymi kolorami smokingu, ale także fasonami. Obecnie, najbardziej popularne są eleganckie marynarki z szalowymi klapami, zapinane na jeden guzik. Dodatkowego szyku nadaje fakt, że klapy w marynarce smokingowej zwykle pokryte są jedwabiem bądź atłasem. Możemy także zdecydować się  na dwurzędową marynarkę – jest to rozwiązanie mniej popularne, ale również dopuszczalne.


Strój „black tie” powinien sprawiać wrażenie kosztownego. Smoking zazwyczaj wykonany jest z wysokogatunkowej wełny, ale coraz częściej zdarzają się odstępstwa od tej reguły.


Bardzo popularne są również aksamitne marynarki, które wspaniale prezentują się jako element wieczorowej kreacji. O ile jednak, w klasycznej wersji marynarka i spodnie muszą być wykonane z tego samego materiału, , w przypadku gdy decydujemy się na aksamitną marynarkę, dół musi pozostać gładki.


Tylko dwa kolory


Bez względu na to, czy zdecydowaliśmy się na klasyczny czarny smoking lub ciemnogranatowy garnitur z marynarką z atłasowymi klapami, łączymy je wyłącznie z białą koszulą. Koszule smokingowe są wyjątkowo szykowne, do wyboru mamy modele z plisowaniem, najczęściej wykończonym eleganckimi, jubilerskimi guzikami lub koszulę z zakrytymi guzikami, przysłoniętymi plisą. Jeśli poszukujemy stroju „black tie”, pamiętajmy również o tym, że koszula powinna posiadać mankiety zapinane na spinki.


Umiar w akcesoriach


Jeżeli chodzi o akcesoria, zasady stroju wieczorowego dość mocno nas ograniczają. Przede wszystkim, nie dajmy się zmylić dosłownemu tłumaczeniu i nie zakładajmy krawata. „Black tie” oznacza, że należy założyć muchę. Obowiązkowym dodatkiem są także wspomniane spinki do mankietów. Powinny być one wykonane z dobrej jakości materiałów i jak najprostsze – modele w kształcie roweru czy piłek golfowych w tym wypadku nie wchodzą w grę.


Do stworzenia perfekcyjnej stylizacji „black tie” będzie nam potrzebna także biała poszetka oraz kamizelka lub czarny pas smokingowy (tzw. cummerbund). Buty do smokingu, najlepiej lakierki, również powinny być w kolorze czarnym.


Strój black tie - detale


„Black tie” – podsumowanie


Wiesz już, co znaczy termin „black tie” i zdajesz sobie sprawę z tego, jak skompletować tego rodzaju stylizację. Na koniec – drobna przestroga – pamiętaj, że formalny strój nie pozostawia nam wiele możliwości manewru jeżeli chodzi o chęć własnej ekspresji. Najważniejsze jest zachowanie standardów, dobrego smaku i elegancji. Odstępstwa od zasad są niekiedy akceptowane (zwykle w przypadku gwiazd prezentujących się na czerwonych dywanach), ale mimo wszystko lepiej pozostać przy bezpiecznej klasyce, zwłaszcza gdy dopiero zaczynamy przygodę z klasyczną męską elegancją.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj