Akademia Dobrego Stylu

Jakie buty na zimę? Męskie obuwie zimowe – garść porad

Mężczyzna ubrany w kolorowy sweter, jeansy, ciemne buty zimowe i czapkę

To, jakie buty męskie zimowe wybierzemy, będzie mieć wpływ nie tylko na nasz wygląd, lecz także na komfort poruszania się, a przede wszystkim na nasze zdrowie. Nawet krótki spacer w przemoczonych butach może przecież skończyć się przeziębieniem. Powinniśmy zatem zrobić co w naszej mocy, aby uniknąć takich sytuacji, wybierając dobre zimowe buty. Oto, czym warto kierować się przy ich zakupie.

Jakie buty męskie na zimę wybrać, aby czuć się komfortowo?

Jeżeli wybieramy buty na zimę, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka kwestii.

Jakie buty zimowe męskie wybrać?Jakie buty zimowe męskie wybrać?

Fason

Na zimę zazwyczaj wybieramy buty sięgające powyżej kostki. Z prostych powodów:

  • Wysokie cholewki zapobiegają przedostawaniu się śniegu lub wody do buta.
  • Wysokie cholewki w pewnym stopniu usztywniają kostkę. Nawet gdy zimą nie ma śniegu, to i tak zdarzają się przymrozki, a co za tym idzie, oblodzone chodniki czy ulice. W takiej sytuacji łatwo się poślizgnąć i skręcić kostkę. I chociaż zimowe trzewiki nie zapewniają takiej stabilizacji, jak profesjonalne buty trekkingowe, to dodatkowe usztywnienie kostki z pewnością nie zaszkodzi.
  • Materiał

    Niezależnie od tego, jaki fason butów zimowych męskich wybierzemy, kluczową kwestią jest materiał, z którego je wykonano. Naturalna skóra licowa wydaje się być optymalnym wyborem. Zamsz czy nubuk, nawet najwyższej jakości, mogą ulec zniszczeniu pod wpływem soli drogowej rozsypywanej na chodnikach, co oczywiście nie oznacza, że nie nadają się do noszenia o tej porze roku. Gdy jest sucho i pogoda dopisuje, eleganckie, zamszowe trzewiki mogą prezentować się naprawdę efektownie. Ale gdy tylko mamy do czynienia z roztopionym śniegiem lub błotem pośniegowym, lepiej postawić na skórę licową.

    Z kolei podeszwa powinna być wykonana z gumy lub odpowiedniego tworzywa sztucznego. Skórzana podeszwa może być zbyt delikatna na mieszankę śniegu, soli, piasku i błota.

    Rozmiar buta

    Buty na zimę powinny być przynajmniej pół centymetra większe od naszej stopy. Dzięki temu będą cieplejsze, ponieważ niewielka ilość powietrza pomiędzy palcami a noskiem dość skutecznie izoluje przed niską temperaturą. Poza tym do luźniejszego buta można założyć cieplejsze, grubsze skarpety.

    Kolor

    Klasyczne kolory, czyli czerń i brąz, są zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem, ponieważ pasują do wielu zestawów i są najłatwiejsze w konserwacji. Jeżeli masz ochotę, możesz oczywiście wybrać też modne, zimowe buty męskie w innych kolorach – na przykład bordowym albo musztardowym.

    Ocieplenie/wkładki

    Niekiedy ocieplenie eleganckiego, zimowego buta, uznawane jest za „niemęskie”. Jest to oczywiście nieroztropne postrzeganie problemu. Ocieplenie w postaci wkładki z filcu lub sztucznego futerka jest bardzo dobrą opcją. Warto jedynie pamiętać o tym, aby buty regularnie suszyć, przynajmniej przez kilkanaście godzin. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie więcej niż jednej pary butów zimowych, ponieważ można ich używać na zmianę. A tym samym przedłużyć ich żywotność.

    Jakie buty męskie na zimę będą najlepsze do eleganckich spodni?

    Doskonałym wyborem będą klasyczne, skórzane trzewiki na podeszwie bez protektora, które swoim fasonem przypominają monki, brogsy lub derby męskie.

    Do eleganckich garniturowych spodni można też włożyć klasyczne sztyblety. Należy jedynie pamiętać, że ani trzewiki, ani sztyblety, nie sprawdzą się w typowo formalnych stylizacjach. Do wieczorowego garnituru czy smokingu należy włożyć eleganckie oxfordy męskie.

    Jakie buty na zimę dla mężczyzn – podsumowanie

    Warto pamiętać, że nawet najlepsze buty będą wyglądały źle, gdy nie będą zadbane. W tym celu należy je regularnie czyścić i pastować, a także używać odpowiednich akcesoriów, które znacznie przedłużą ich żywotność – na przykład doskonałej jakości prawideł.

    Na naszym blogu znajdziesz artykuł, w którym omawiamy, jak czyścić i dbać o skórzane obuwie. Zachęcamy również do zapoznania się z tekstem na temat impregnacji butów skórzanych.