0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199 zł + maseczka i krawat gratis .

Jaką koszulę do muchy wybrać?

To, jaka koszula do muchy będzie dla nas najlepszym wyborem, zależy od trzech zasadniczych kwestii: rodzaju kołnierzyka koszuli, kształtu naszej twarzy, a także okazji na którą zakładamy muchę . Przyjrzyjmy się bliżej każdemu z tych warunków i sprawdźmy, jakich wpadek się wystrzegać.

Jaka koszula do muchy formalnej? Najważniejsze zasady


W przypadku muchy zakładanej na specjalne, wyjątkowo eleganckie okazje paleta barw koszuli ograniczona jest do bieli. Oznacza to, że gładką czarną lub białą muchę, na przykład z satyny, powinno się zakładać wyłącznie do białej koszuli męskiej z długim rękawem. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mówimy o ślubie, czy o eleganckim balu.


Przykładowe muchy do koszuli


Oczywiście nie każdą białą koszulę automatycznie należy uznać za odpowiednią do muchy. Liczy się nie tylko kolor, ale również krój. Optymalnym wyborem będzie koszula wizytowa – frakowa, smokingowa lub klasyczna biała z plisą.


  • Koszula frakowa

Biała, z łamanym kołnierzykiem, pojedynczym mankietem na spinki i plisą ozdobioną guzikami jubilerskimi. Koszula frakowa może również posiadać przód wykonany z piki. Powinno się do niej nosić wyłącznie białą muchę.


  • Koszula smokingowa

Biała, mniej formalna od koszuli frakowej. Zazwyczaj posiada podwójny, francuski mankiet zapinany na spinki (będą do niej zatem pasować klasyczne spinki ślubne do mankietów), a także pojedynczą plisę, którą można ozdobić guzikami jubilerskimi.


  • Klasyczna biała koszula z plisą

Różnicą pomiędzy tą a koszulą smokingową jest gładka plisa zakrywająca guziki. Pozostałe elementy, takie jak mankiety czy kołnierzyk, są takie same, dlatego ją również można założyć do smokingu.


Jaka koszula do muchy na ślub?


Jaka koszula do muchy nieformalnej?


Decydując się na założenie muchy do mniej formalnej stylizacji, mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Nie ograniczają nas w zasadzie żadne wytyczne – możemy zdecydować się na bordowe koszule, granatowe koszule czy nawet na koszule w kwiaty i wiele innych. Należy jedynie pamiętać o tym, by zachować odpowiednie proporcje w dopasowaniu muchy do kołnierzyka i kształtu twarzy.


  • • Nieformalne muchy łączymy jedynie z nieformalnymi koszulami.

  • • Małe muchy są zalecane osobom o wąskich twarzach. Analogicznie – im twarz szersza, tym mucha powinna być szersza.

  • • Wielkość muchy powinna zależeć od wielkości kołnierzyka. Im większa mucha, tym większy powinien być kołnierzyk, podobnie jak klapy w marynarce, jeżeli mamy ją na sobie.

  • • Kołnierzyk powinien wystawać spod muchy – z boku (na przykład włoski) lub od dołu (tradycyjny kent). Wyjątkiem od tej reguły jest kołnierzyk łamany, którego wyłogi powinny znajdować się pod muchą.

  • Jaką koszulę do muszki wybrać?

Kiedy nosić muchę?


Okazje do założenia formalnej muchy nie zdarzają się zbyt często. Jednak gdy planujemy ślub albo wybieramy się na galę, gdzie będziemy odbierać ważną dla nas nagrodę, warto zdecydować się na stylizację z muchą, ponieważ taki strój zwraca uwagę i podkreśla rangę wydarzenia.


Natomiast nieformalna mucha może być ciekawym dodatkiem do codziennych stylizacji. Sprawdzi się niemal wszędzie – w pracy, podczas towarzyskiego spotkania, a nawet na spacerze. Zachęcamy więc, by przekonać się do noszenia muchy także na co dzień – są one dostępne w tylu wzorach i kolorach, że wybranie spośród nich czegoś, co pasuje do reszty garderoby, nie powinno być problemem.


Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj