Akademia Dobrego Stylu

Jaką koszulę do muchy wybrać?

Model ubrany w ciemny garnitur, białą koszulę i muchę czarną

Jaka koszula do muchy formalnej? Najważniejsze zasady

Koszula pod muchę zakładaną na specjale, wyjątkowo eleganckie okazje musi być biała. Oznacza to, że gładką czarną lub białą muchę, na przykład z satyny, powinno się zakładać wyłącznie do białej koszuli męskiej z długim rękawem. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mówimy o ślubie, czy o eleganckim balu.

Oczywiście nie każdą białą koszulę automatycznie należy uznać za odpowiednią do muchy. Liczy się nie tylko kolor, ale również krój. Optymalnym wyborem będzie koszula wizytowa – frakowa, smokingowa lub klasyczna biała z plisą.

Jaką koszulę do muchy wybrać?Jaką koszulę do muchy wybrać?

Koszula frakowa

Biała, z łamanym kołnierzykiem, pojedynczym mankietem na spinki i plisą ozdobioną guzikami jubilerskimi. Koszula frakowa może również posiadać przód wykonany z piki. Powinno się do niej nosić wyłącznie białą muchę.

Koszula smokingowa

Biała, mniej formalna od koszuli frakowej. Zazwyczaj posiada podwójny, francuski mankiet zapinany na spinki (będą do niej zatem pasować klasyczne spinki ślubne do mankietów), a także pojedynczą plisę, którą można ozdobić guzikami jubilerskimi.

Klasyczna biała koszula z plisą

Różnicą pomiędzy tą a koszulą smokingową jest gładka plisa zakrywająca guziki. Pozostałe elementy, takie jak mankiety czy kołnierzyk, są takie same, dlatego ją również można założyć do smokingu.

Podsumowując, jaki kołnierzyk wybrać do muchy formalnej? W najbardziej oficjalnych okolicznościach powinien być to kołnierzyk łamany, ponieważ tylko taki kołnierzyk nosi się do fraka. Jeżeli jednak wkładamy klasyczny garnitur lub smoking i chcemy założyć muchę, możemy sobie pozwolić na mniej formalną, ale wciąż bardzo elegancką koszulę z kołnierzykiem włoskim lub półwłoskim.

Jaka koszula do muchy nieformalnej?

Decydując się na założenie muchy do casualowej stylizacji, mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Nie ograniczają nas w zasadzie żadne wytyczne – niemal każda koszula pasuje do muchy w codziennej odsłonie. Możemy zdecydować się na bordowe koszule, granatowe koszule czy nawet na koszule w kwiaty lub inny wzór. Należy jedynie pamiętać o tym, by zachować odpowiednie proporcje w dopasowaniu muchy do kołnierzyka i kształtu twarzy. Nie powinniśmy również mieszać elementów stroju casualowego i formalnego w jednej stylizacji

  • Nieformalne muchy łączymy jedynie z nieformalnymi koszulami.
  • Małe muchy są zalecane osobom o wąskich twarzach. Analogicznie – im twarz szersza, tym mucha powinna być szersza.
  • Wielkość muchy powinna zależeć od wielkości kołnierzyka. Im większa mucha, tym większy powinien być kołnierzyk, podobnie jak klapy w marynarce, jeżeli mamy ją na sobie.
  • Kołnierzyk powinien wystawać spod muchy – z boku (na przykład włoski) lub od dołu (tradycyjny kent). Wyjątkiem od tej reguły jest kołnierzyk łamany, którego wyłogi powinny znajdować się pod muchą.

Koszula do muchy casualowej dodatkowo nie musi być gładka. W takim zestawie sprawdzą się również koszule o grubszej fakturze. Dobór poszczególnych elementów będzie wymagał odrobiny modowego wyczucia, ale efekty mogą być bardzo ciekawe.

Kiedy nosić muchę?

Okazje do założenia formalnej muchy nie zdarzają się zbyt często. Jednak gdy planujemy ślub albo wybieramy się na galę, gdzie będziemy odbierać ważną dla nas nagrodę, warto zdecydować się na stylizację z muchą, ponieważ taki strój zwraca uwagę i podkreśla rangę wydarzenia.

Natomiast nieformalna mucha może być ciekawym dodatkiem do codziennych stylizacji. Sprawdzi się niemal wszędzie – w pracy, podczas towarzyskiego spotkania, a nawet na spacerze. Zachęcamy więc, by przekonać się do noszenia muchy także na co dzień – są one dostępne w tylu wzorach i kolorach, że wybranie spośród nich czegoś, co pasuje do reszty garderoby, nie powinno być problemem.