0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa od 199 zł + maseczka i krawat gratis .

Jak prać maseczki wielorazowe?

Maseczki wielorazowe to praktyczna, ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla jednorazowych maseczek chirurgicznych dostępnych w aptekach. Jeżeli mają jednak spełniać swoją funkcję, muszą być regularnie sterylizowane. Dowiedz się, jak prać maseczki wielorazowe, aby nie stały się źródłem zakażenia.

Pranie maseczki wielorazowej – najważniejsze zasady


  • Maseczkę należy uprać po każdym użytkowaniu. Po zdjęciu najlepiej umieścić ją w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym lub plastikowym pudełku. Powinna w nim pozostać do czasu prania.

  • • Do prania maseczek wielorazowych nie należy używać wybielaczy, płynów zmiękczających, ani innych potencjalnie uczulających i drażniących detergentów.

Jak prać maseczki wielorazowe?


Jak prać maseczkę w pralce?


Temperatura, w jakiej powinny być prane maseczki wielorazowe, to dyskusyjna kwestia, ponieważ wciąż nie dysponujemy badaniami, które byłyby w stanie jednoznacznie potwierdzić, jaka temperatura unieszkodliwia koronawirusa.


Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) koronawirus SARS-CoV-2 traci zdolność infekcyjną po 15 minutach w 56 °C. Badania francuskich naukowców wykazały jednak coś innego – ich zdaniem wirus staje się nieszkodliwy dopiero po 15 minutach w 92 °C.


Zalecamy zatem pranie maseczek w możliwie jak najwyższej temperaturze. W związku z tym, że może ona niszczyć inne ubrania, lepiej prać maseczki osobno.


Nie zapomnij dodać do prania detergentu. Może być to zwykły proszek do prania. Unikaj jednak wybielaczy, ponieważ zawarty w nich chlor może podrażniać skórę twojej twarzy oraz powodować alergie. Poza tym maseczki prane w wybielaczu szybciej się niszczą.


Jak prać maseczkę na twarz ochronną?


Po umieszczeniu maseczek w bębnie pralki dokładnie umyj ręce. Możesz też użyć rękawiczek, aby wirusy z maseczek nie przedostały się na twoje dłonie.


Uprane maseczki należy dokładnie wysuszyć, a następnie wyprasować w możliwie jak najwyższej temperaturze. Tym sposobem powinniśmy się z nich pozbyć reszty wirusów.


Wyprane i wyprasowane maseczki należy przechowywać w suchym, szczelnie zamkniętym miejscu, np. plastikowym pudełku albo woreczku strunowym.


Jak prać maseczkę ręcznie?


Maseczki wielorazowe można prać również ręcznie. Oto jak to zrobić:


  • • Najpierw wyparz maseczki we wrzątku z odrobiną detergentu. Użyj do tego garnka lub miski, których nie wykorzystujesz do gotowania lub innych prac domowych.

  • Przykryj garnek, odczekaj kilka lub nawet kilkanaście minut, a następnie wylej wodę i dokładnie wypłucz maseczkę z detergentu.

Tak wypraną maseczkę wysusz, najlepiej wieszając ją za gumkę lub sznurek, a następnie wyprasuj w możliwie jak najwyższej temperaturze.


Maseczka wielorazowa – jak prać?


Pranie maseczek wielorazowych – podsumowanie


Maseczka na twarz – niezależnie, czy jedno-, czy wielorazowa – powinna zostać zdjęta i zamieniona na nową, gdy tylko stanie się wilgotna. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto mieć co najmniej dwie maseczki wielorazowe. Najlepiej, aby było ich jeszcze więcej. Dzięki temu bardziej minimalizujemy ryzyko zakażenia, ponieważ wirus nie jest w stanie przetrwać na tkaninie dłużej niż tydzień (zdaniem niektórych naukowców ginie już po dwóch dniach – tu także opinie są różne).


Maseczki wielorazowe należy prać po każdym użyciu. Alternatywnym rozwiązaniem jest ich dezynfekcja przy pomocy sprayu na bazie alkoholu. Należy jednak je stosować tylko wtedy, gdy upranie maseczki nie jest możliwe, np. w sytuacji, gdy jesteśmy poza domem i nie zabraliśmy ze sobą maseczki na zmianę.


Wszystkie powyższe porady powinny sprawdzić się w sytuacji, gdy jesteśmy zdrowi i wykorzystujemy maseczki wyłącznie w celach ochronnych. Gdy wśród domowników jest osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2, maseczki należy zmieniać i prać po każdorazowym kontakcie z chorym.


Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi poradami na temat odpowiedniego zakładania i zdejmowania wielorazowych maseczek ochronnych.


Pranie maseczki na twarz


Zapas wielorazowych maseczek ochronnych zamówisz na Recman.pl


Szwalnie Recman szyją obecnie wyłącznie maseczki. Trafiają one zarówno do szpitali, jak i firm oraz klientów indywidualnych. Oferujemy zestawy po 5 sztuk albo 10 sztuk. Maseczki są najwyższej jakości, uszyte z dwóch warstw bawełny, pomiędzy którymi można umieścić specjalny filtr – wkłady filtracyjne z certyfikatami OEKO-TEX Standard 100 i PZH także możesz zamówić za pośrednictwem naszej strony.


Sprawdź zatem naszą ofertę maseczek ochronnych i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich swoich bliskich. Możesz też dołączyć do akcji #WesprzyjZRecman i przekazać pakiet maseczek do dowolnego szpitala. Wystarczy, że podczas zamówienia podasz nazwę i adres wybranej placówki medycznej, a my przekażemy do niej maseczki ochronne. Poniesiemy także koszt wysyłki.


#Recmanszyje #Recmanwspiera #zostańwdomu


Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj