Akademia Dobrego Stylu

Jak prać maseczki wielorazowe?

Pranie maseczki wielorazowej – najważniejsze zasady

    • Pranie maseczek jest konieczne po każdym użytkowaniu. Po zdjęciu najlepiej umieścić ją w szczelnie zamkniętym woreczku strunowym lub plastikowym pudełku. Powinna w nim pozostać do czasu prania.

    • • Do prania maseczek wielorazowych nie należy używać wybielaczy, płynów zmiękczających, ani innych potencjalnie uczulających i drażniących detergentów.

W jakiej temperaturze prać maseczki wielorazowe?

Większość producentów zaleca, aby prać maseczki w temperaturze 60°C. Według WHO koronawirus jest neutralizowany po 15 minutach w temperaturze 56°C. Wyższa temperatura skraca czas konieczny na pranie, ale jednocześnie może niszczyć materiał, z jakiego wykonane są maseczki.


Czarna maseczka wielorazowa – jak ją prać?


Jak prać maseczkę w pralce?

Maseczki zaleca się prać osobno, ewentualnie z ręcznikami i pościelą lub w specjalnym woreczku, który oddzieli je od reszty prania.

Nie zapomnij dodać do prania detergentu. Może być to zwykły proszek do prania. Unikaj jednak wybielaczy, ponieważ zawarty w nich chlor może podrażniać skórę twojej twarzy oraz powodować alergie. Poza tym maseczki prane w wybielaczu szybciej się niszczą.


jak prać maseczkę wielorazową?


Po umieszczeniu maseczek w bębnie pralki dokładnie umyj ręce. Możesz też użyć rękawiczek, aby wirusy z maseczek nie przedostały się na twoje dłonie.

Uprane maseczki należy dokładnie wysuszyć, a następnie wyprasować w możliwie jak najwyższej temperaturze. Tym sposobem powinniśmy się z nich pozbyć reszty wirusów.

Wyprane i wyprasowane maseczki należy przechowywać w suchym, szczelnie zamkniętym miejscu, np. plastikowym pudełku albo woreczku strunowym.

Jak prać maseczkę ręcznie?

Maseczki wielorazowe można prać również ręcznie. Oto jak to zrobić:

    • • Najpierw wyparz maseczki we wrzątku z odrobiną detergentu. Użyj do tego garnka lub miski, których nie wykorzystujesz do gotowania lub innych prac domowych.

    • Przykryj garnek, odczekaj kilka lub nawet kilkanaście minut, a następnie wylej wodę i dokładnie wypłucz maseczkę z detergentu.

Tak wypraną maseczkę wysusz, najlepiej wieszając ją za gumkę lub sznurek, a następnie wyprasuj w możliwie jak najwyższej temperaturze.


Pranie maseczki


Pranie maseczek wielorazowych – podsumowanie

Maseczka na twarz – niezależnie, czy jedno-, czy wielorazowa – powinna zostać zdjęta i zamieniona na nową, gdy tylko stanie się wilgotna. Dla własnego bezpieczeństwa i komfortu warto mieć co najmniej dwie maseczki wielorazowe. Najlepiej, aby było ich jeszcze więcej.

Maseczki wielorazowe należy prać po każdym użyciu. Alternatywnym rozwiązaniem jest ich dezynfekcja przy pomocy sprayu na bazie alkoholu. Należy jednak je stosować tylko wtedy, gdy upranie maseczki nie jest możliwe, np. w sytuacji, gdy jesteśmy poza domem i nie zabraliśmy ze sobą maseczki na zmianę.

Wiesz już, jak wyprać maseczki wielorazowe, jednak pamiętaj że wszystkie powyższe porady sprawdzą się jedynie w sytuacji, gdy jesteśmy zdrowi i wykorzystujemy maseczki wyłącznie w celach ochronnych. Gdy wśród domowników jest osoba zakażona koronawirusem SARS-CoV-2, maseczki należy zmieniać i prać po każdorazowym kontakcie z chorym.

Zachęcamy także do zapoznania się z naszymi poradami na temat odpowiedniego zakładania i zdejmowania wielorazowych maseczek ochronnych.


Maseczka wielorazowa na twarz


Zapas wielorazowych maseczek ochronnych zamówisz na Recman.pl

Nasze maseczki są najwyższej jakości, uszyte z dwóch warstw bawełny, pomiędzy którymi można umieścić specjalny filtr – wkłady filtracyjne z certyfikatami OEKO-TEX Standard 100 i PZH także możesz zamówić za pośrednictwem naszej strony.

Sprawdź zatem naszą ofertę maseczek ochronnych i zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz wszystkich swoich bliskich.

#Recmanszyje #Recmanwspiera #zostańwdomu