0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Jak nosić męską koszulę w kratę? Z czym ją zestawiać?

Jak nosić koszulę w kratę? Czy można ją założyć na przykład na oficjalne spotkanie? W teorii krata jest wzorem stosowanym wyłącznie w casualowych stylizacjach. Praktyka pokazuje jednak co innego – wzór ten jest coraz częściej widywany również podczas uroczystości, takich jak śluby czy biznesowe spotkania, i to nie tylko na marynarkach lub garniturach. Kiedy można więc włożyć koszulę w kratę, a kiedy lepiej zostawić ją w szafie?

Czy koszula w kratę może być elegancka? Jak nosić koszulę w kratę podczas rodzinnych uroczystości?

Podczas wieczornych przyjęć czy balów kraty się generalnie nie nosi. Koszula wizytowa, smoking, frak, garnitur a nawet dodatki takie jak mucha, krawat czy poszetka powinny być pozbawione wzorów. Wyjątkiem od tej reguły jest biżuteria – na przykład spinki do mankietów, sygnet czy zegarek – może posiadać delikatne wzory, nawet jeśli zakładamy ją do wieczorowej stylizacji.


Co jednak z mniej formalnymi przyjęciami odbywającymi się w ciągu dnia? W tym przypadku można sobie pozwolić na odrobinę więcej swobody. Garnitury w kratę, na przykład podczas wesel, nie są już rzadkością. Łatwo sobie wyobrazić Pana Młodego w gustownym wełnianym garniturze ozdobionym np. kratą Księcia Walii, czyli subtelnym wzorem wykonanym z przędzy w dwóch lub trzech odcieniach, układającym się naprzemiennie w jaśniejsze i ciemniejsze pola.


Czy skoro casualowy garnitur ozdobiony subtelną kratą jest dozwolony podczas mniej formalnych przyjęć, to podobna koszula także zda egzamin w zbliżonych okolicznościach? Jak nosić męską koszulę w kratę, aby pozostać eleganckim? W tym przypadku wskazana jest ostrożność. Generalnie, im drobniejszy wzór na koszuli – nie ma znaczenia, czy mówimy o kracie, czy o prążkach – tym jest ona bardziej elegancka. Co więcej, wzór nie może silnie kontrastować z bazowym kolorem koszuli. To również obniży formalność stylizacji.


Koszula męska w kratę


Koszula w kratę – jak nosić ją w stylizacjach smart casual oraz casual?

W stylizacjach casualowych można sobie pozwolić na włożenie koszuli ozdobionej wyrazistszą kratą. Może to być na przykład:


  • Krata Vichy, znana również jako Gingham – najpopularniejszy wzór na koszulach, bazujący na dwóch kontrastujących kolorach. Może to być na przykład równa, błękitna krata na białym tle.

  • Krata tartan – deseń wywodzący się ze Szkocji, tworzony przez pionowe i poziome pasy o różnej szerokości krzyżujące się pod kątem prostym. Popularna szkocka krata jest najczęściej spotykana na marynarkach oraz garniturach, ale na koszulach również nie jest rzadkością.

  • Krata madras – bardzo wyraźna, nierównomierna i wielokolorowa krata, przypominająca tartan. Krata madras zdobi najczęściej lekkie, letnie tkaniny, a także dodatki w postaci chusteczek czy poszetek.

Jak nosić męskie koszule w krate casual?


Każdy z powyższych wzorów powinien doskonale prezentować się na koszuli zestawionej z jeansami czy chinosami. Jeżeli mamy ochotę, możemy wzbogacić taką stylizację o poszetkę. Niech będą to jednak dyskretne dodatki, najlepiej w jednolitych kolorach. W innym wypadku stylizacja może okazać się zbyt przekombinowana.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj