Akademia Dobrego Stylu

Detale w stylizacji – na co powinien zwrócić uwagę elegancki mężczyzna?

Model ubrany w smoking czarny, białą dopasowaną koszulę i czarną elegancką muchę

Dobór odpowiedniej bazy w stylizacji jest kluczowy, jednak podczas wybierania konkretnego stroju, nie zapominajmy o detalach. Garnitur jest zdecydowanie udaną podstawą eleganckiego wyglądu, jednak to szczegóły pozwolą osiągnąć jeszcze lepsze modowe rezultaty. Zapoznaj się z mini poradnikiem i uzupełnij swoje stylizacje o ponadczasowe detale, o których powinien pamiętać elegancki mężczyzna.

Dodatki do stylizacji z garniturem – co powinniśmy wiedzieć o krawacie?

Wątpliwości budzi często odpowiednia długość krawata – niepasująca potrafi zepsuć cały efekt wypracowanego wizerunku. W tym zakresie istnieją dwa podejścia:

  • krawat sięga do połowy szerokości paska;
  • końcówka krawata styka się jedynie z górną krawędzią paska.

Nie bez znaczenia pozostaje szerokość krawata – zbyt cienki będzie prezentować się nieproporcjonalnie i mniej elegancko, a zbyt gruby optycznie przytłoczy męską sylwetkę. Optymalnym wyborem będzie krawat o szerokości od 6 do 8 cm – zbliżony do szerokości klap marynarki. Nie zapominajmy o dokładnie wywiązanym węźle, który będzie dokładnie przylegał do szyi. Zimą zamieniamy bawełniane bądź jedwabne krawaty na bardziej mięsiste modele uszyte z wełny lub tweedu. Warto też pamiętać o zasadzie, która mówi, że krawat powinien być nieco jaśniejszy lub o ton ciemniejszy od koloru garnituru.

Elegancki mężczyzna – detale w męskiej stylizacjiElegancki mężczyzna – detale w męskiej stylizacji

Poszetka dla eleganckiego mężczyzny

Jeśli mówimy o eleganckiej stylizacji męskiej, obowiązkowym elementem ubioru jest poszetka, czyli materiałowa chusteczka wkładana do górnej kieszonki garnituru (brustaszy). Odpowiednio dobrana i ułożona, doda stylizacji przysłowiowego pazura. Przy wyborze poszetki należy pamiętać, iż powinna ona korespondować z krawatem. Modowym faux pas będzie zestawienie tych dwóch dodatków w tym samym kolorze. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór poszetki w kolorze jaśniejszym lub ciemniejszym niż krawat. Równie dobrym pomysłem jest zróżnicowanie poszetki i krawata pod względem użytego wzoru czy materiału – wtedy oba mogą mieć podobną barwę. W klasycznej odsłonie poszetka ma kolor biały – ten zawsze się obroni.

Perfekcyjnie dobrana koszula do garnituru – czym kierować się przy jej wyborze?

Z elegancją kojarzy się także śnieżnobiała koszula z długimi rękawami. Obecnie nie musimy decydować się tylko na ten wariant kolorystyczny. Moda męska oferuje nam wiele ciekawych barw czy wzorów koszul, spośród których można wybrać tą najbardziej nam odpowiadającą. Nie zapominajmy o mankietach – powinny one wystawać spod marynarki na ok. 1,5 cm i być polem do popisu dla wielbicieli spinek: okrągłych, prostokątnych, kwadratowych oraz ozdobionych kamyczkami.

Pochwała spójności i minimalizmu, czyli męskie paski, zegarki oraz akcesoria skórzane

Skóra – naturalna bądź sztuczna – jest jednym ze szczególnie ponadczasowych materiałów. Nic więc dziwnego, że garnitur w towarzystwie skórzanych detali będzie wyglądać znakomicie, jeśli tylko wszystkie elementy ze skóry będą w możliwie tożsamym odcieniu. Dla przykładu: camelowy kolor paska do spodni współgra doskonale z ciepłą barwą paska zegarka i butów.

Drugim istotnym wyznacznikiem gustownego wizerunku jest dbałość o minimalizm i przywiązanie do klasycznych form. Zalecenie to dotyczy przede wszystkim rodzaju klamry paska (niewielka, otwarta), a także zegarka (prosta i płaska koperta, ograniczona liczba wskaźników, stonowany design cyferblatu).

Jak dopasować skarpetki do garnituru?

Wspólnym mianownikiem skarpetek i garnituru powinien być kolor – warto dopasować je barwą do spodni lub butów. Z kolei dobrze dobrane skarpety posiadają długość minimum do połowy łydki i są raczej gładkie, a nie wzorzyste – tę opcję zostawmy dla miłośników odrobiny ekstrawagancji. Zaletami takiego rozwiązania jest zarówno optyczne wydłużenie dolnych kończyn, jak i zasłonięcie łydek, które zdarza się odsłaniać np. podczas zakładania nogi na nogę.

Warto również zainteresować się innymi detalami w stylizacji, które zbudują wizerunek współczesnego dżentelmena. Także spinki do mankietów czy mucha uzupełnią strój z klasą, a dzięki nim elegancki garnitur zyska odpowiednią oprawę.

Eleganckie stylizacje męskie – podsumowanie

Na elegancką stylizację męską składa się wiele elementów, które odpowiednio dobrane zbudują świetną bazę zestawu wyjściowego. Bardzo ważne są dodatki – to właśnie akcesoria podkreślają formalność stroju, styl oraz charakter mężczyzny. Komponując stylizację, warto zwracać uwagę na szczegóły, zwłaszcza jeśli zależy Ci na budowaniu spójnego, eleganckiego wizerunku.