0,00 zł 0

801 403 403

Darmowa dostawa przy zakupach powyżej 199,99 zł. Możliwy zwrot aż do 30 dni!

Buty zamszowe – jak o nie dbać? 4 wskazówki

Buty skórzane są klasycznym elementem garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. Poza modelami ze skóry licowej, lakierowanej czy nubukowej można trafić na egzemplarze z jeszcze jednego szczególnego rodzaju tego surowca – zamszu. To bardzo gustowny materiał, który poza obuwiem wykorzystuje się do produkcji galanterii skórzanej. Decydując się na ten charakterystyczny rodzaj skóry, warto znać kilka istotnych zasad, które pozwolą nam cieszyć się zamszowymi wyrobami przez wiele sezonów.

O zamszu słów kilka

Zamsz produkowany jest z wewnętrznej części płata skóry – mizdry. Warto o tym pamiętać, ponieważ zamsz często bywa mylony z nubukiem. Nubuk z kolei zrobiony jest z zewnętrznej części płata skóry, tak jak skóra licowa – z lica.


Dzięki specjalnej obróbce na powierzchni zamszu możemy zaobserwować włoski nadające charakterystyczny wygląd. Przesuwając palcem po powierzchni materiału łatwo dostrzec, że zmienia on delikatnie odcień. Dzieje się tak dlatego, że włókna układają się w konkretnym kierunku, powodując inne obicie światła. Ta charakterystyczna cecha materiału sprawia, że zamszowe buty są mniej jednolite, wizualnie bardziej surowe i dlatego mniej formalne.


Buty zamszowe – sposób na odformalizowanie stroju


Skórę zamszową wykorzystuje się zarówno do produkcji sportowych sneakersów, jak i klasycznych brogsów, monków czy loafersów. Materiał znajduje zastosowanie zarówno w kolekcjach obuwia letniego (mokasyny), jaki i zimowego (trzewiki, sztyblety). Z pomocą butów zamszowych skutecznie odformalizujemy zestaw garniturowy ze zgrzebnej wełny, czy surowego lnu. Nie będzie błędem, jeśli zamszowe sneakersy zestawimy z dzianinową bluzą, a sztyblety z flanelowymi, szarymi spodniami i wełnianym płaszczem.


Mokasyny zamszowe


Jak dbać o buty zamszowe – wskazówki

Poza okazjami formalnymi zamsz ma nieograniczone zastosowanie, ale tak jak wszystkie buty skórzane wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Przedstawiamy kilka najważniejszych zasad mówiących o tym, jak dbać o skórę zamszową, by obuwie służyło nam dłużej.


1.      Odpowiedni sposób przechowywania


Podstawą w pielęgnacji obuwia, również modeli zamszowych jest odpowiednie przechowywanie. W tym celu należy korzystać z prawideł lub – jeśli takich nie posiadamy – papierowych wkładek. Wspomniane wypełniacze zapewniają delikatnie usztywnienie, które zapobiega odkształceniom skóry poza momentem użytkowania. Jeżeli podczas noszenia obuwie zawilgotniało, należy je wysuszyć w pokojowej temperaturze, najlepiej z dala od źródła ciepła. Wyższa temperatura i wilgoć mogą doprowadzić do rozwoju wewnątrz obuwia grzybów lub pleśni.


Po sezonie użytkowania zamszowe sztyblety, czy trzewiki należy wyczyścić, zaimpregnować oraz włożyć do środka prawidła. Tak przygotowane obuwie warto przechowywać w bawełnianym woreczku, w miejscu wolnym od promieni słonecznych. Długa ekspozycja na światło może sprawić, że skóra zamszowa wypłowieje.


2.      Ostrożne użytkowanie w wymagających warunkach


Choć zamsz jest dość wytrzymałym materiałem, mimo wszystko należy zachować uważność podczas jego noszenia. W miarę możliwości modele zamszowe powinno się nosić w warunkach, w których buty nie będą miały kontaktu z zanieczyszczonymi cieczami. Otwarte pory skóry – w przeciwieństwie do skóry licowej – łatwo absorbują płyny. W efekcie woda z kałuży, sól z chodników czy różnego rodzaju oleje mogą powodować przebarwienia zamszu. Oczywiście deszcz, a nawet spacer po nieco błotnistej drodze nie uszkodzą skóry zamszowej. Będzie ona jednak wymagać przeczesania lub ewentualnego umycia.  


3.      Właściwa i regularna pielęgnacja.


Jednym z ważniejszych punktów, jeśli nie najważniejszym jest właściwa i regularna pielęgnacja obuwia. Poza szczotkowaniem, myciem czy zaimpregnowaniem należy pochylić się także nad kosmetyką ich wewnętrznej części. Warto zapoznać się z najważniejszymi zasadami dbania o skórzane obuwie.


Zdarzają się obuwnicze egzemplarze, które posiadają aplikację z innych skór lub materiałów, takich jak bawełniane płótno, czy skóra licowa. Pielęgnacja takich butów jest bardziej wymagająca. Każdy z materiałów wymaga innych środków oraz sposobu konserwacji. Nabłyszczając skórę licową kremem, należy uważać, aby przez przypadek nie potraktować nim zamszu. W przeciwnym razie materiał może się skleić, a w efekcie zmienić kolor i fakturę.


4.      Pozornie błahy dobór właściwego rozmiaru


Punkt ten, choć nie odnosi się bezpośrednio do pielęgnacji zamszowych butów, ma bardzo duże znaczenie w kontekście kondycji obuwia na przyszłe sezony. Dobierając rozmiar, nie decydujemy tylko o naszym komforcie podczas użytkowania, ale także o tym, jak obuwie będzie układało się pod naciskiem naszego ciała.


Jeżeli wybierzemy model o za małej tęgości lub buty będą za małe, nadmiernie je rozciągniemy i zniekształcimy. Do tego obłożyna, czyli część, na której znajdują się sznurówki, zacznie brzydko się rozchodzić. Z kolei, jeżeli obuwie będzie za duże, to fragment buta, w którym zginają się palce u stóp, będzie nieustannie zapadnięty z powodu braku dostatecznego wypełniania. W konsekwencji pojawi się nieestetyczne i zaburzające proporcję załamanie.


Męskie buty zamszowe


Pielęgnacja butów zamszowych – podsumowanie

Obuwie zamszowe to gustowny wybór, który sprawdza się w wielu stylizacjach. Mimo nieco bardziej wymagającego procesu pielęgnacji warto je mieć w swojej garderobie.

Napisz swój komentarz

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą pisać komentarze. Proszę, zaloguj się lub zarejestruj